"Politikai elkötelezettség áll a háttérben: Magyarország és Szerbia új vezetéket létesít az orosz kőolaj szállításának elősegítésére."

A magyar kormányzati tisztviselők úgy vélik, hogy az új vezetéket várhatóan 2027-ben indítják el. Szijjártó Péter külügyminiszter az orosz felet "partnereknek" titulálta, ami új dimenziót ad a két ország közötti kapcsolatoknak.

Miközben az uniós tagállamok Oroszország ellen irányuló szankciókat léptetnek életbe az Ukrajna ellen elkövetett katonai agresszió következményeként, és az energiafüggőség csökkentésének kérdésével foglalkoznak, Magyarország, Szerbia és Oroszország új kőolajvezeték létesítéséről kötött megállapodást.

Dubravka Djedovics-Handanovics, Szerbia energiaügyi minisztere a legutóbbi megbeszélés során hangsúlyozta: "Most először rendelkezünk alternatív nyersolaj-ellátási útvonallal, ami nem csupán nagyobb energiabiztonságot jelent számunkra, hanem csökkenti a függőségünket és megerősíti Szerbia pozícióját a régióban és Európában." A miniszter kiemelte, hogy a szerb kormány és a partnerországok által nyújtott támogatás kulcsszerepet játszik a projekt sikerében.

Szerbiában jelenleg a tervezési és műszaki dokumentációs folyamat a befejező szakaszában tart, és a munkálatok megkezdésére várhatóan a következő év elején kerül sor.

Az új projekt bejelentését Szijjártó Péter is megtette a Facebookon, ahol kiemelte, hogy "a hibás brüsszeli döntések sorozata rendkívül nehéz helyzetbe sodorta Európát a nemzetközi energiapiacon." Az X-en közzétett posztjában pedig a magyar külgazdasági és külügyminiszter "partnereknek" titulálta az orosz felet.

"Szerb és orosz partnereinkkel együttműködve egy új olajvezeték létrehozásán dolgozunk Magyarország és Szerbia között. Miközben Brüsszel korlátozza az orosz energiát, megszakítja a kapcsolatokat, és gátolja az ellátási útvonalakat, nekünk több lehetőségre és alternatív megoldásokra van szükségünk. Magyarország nem fogja engedni, hogy áldozatul essünk ezeknek a súlyos döntéseknek" - jelentette ki Szijjártó.

A Facebookon a magyar miniszter azt állította, hogy ma "az energiaárak Európában többszörösen magasabbak, mint a világ többi részén. Ez nem meglepő, tekintve, hogy Brüsszel milyen brutálisan szakítja meg az energiakapcsolatokat, tiltja az orosz energiaszállításokat és blokkolja az ellátási útvonalakat. A kiutat ebből a helyzetből a több energia behozatala és több szállítási útvonal kiépítése jelenti. Ma tárgyalunk szerb és orosz kollégáinkkal a Magyarországot Szerbiával összekötő új olajvezeték megépítéséről".

Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint a vezeték 2027-re működhet, kapacitása évi 5 millió tonna lenne, Magyarország 180 kilométernyi csővezetéket építene. A vezeték a tervek szerint a magyarországi Algyő és a szerbiai Újvidék között épül meg.

Nyugati elemzők véleménye szerint a magyar kormány orosz olajhoz való ragaszkodása mögött nem állnak sem technikai, sem gazdasági indokok. Két prominens európai kutatóintézet, a Center for the Study of Democracy (CSD) és a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) elemzései azt mutatják, hogy Magyarország és Szlovákia számára is lehetséges lenne fokozatosan megszabadulni az orosz kőolajtól. Az Adria-vezeték, amely Horvátország irányából szállít nem orosz eredetű nyersolajat, elegendő mennyiségben képes lenne kielégíteni a két ország energiaszükségleteit.

Related posts