Utolsó névsorolvasás: A pillanat, amikor minden egyes név egy történetet, egy emléket és egy személyt idéz fel. Ez a végső alkalom, hogy méltóképpen búcsúzzunk, és megőrizzük a közös pillanatokat, amelyeket együtt éltünk át. Minden név mögött ott rejlik a

Június 28-án, szombaton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán újabb évfolyam búcsúzott el. Az esemény, mely egy több napos rendezvénysorozat csúcspontját jelentette, 238 diák számára jelentette az egyetemi évek végét. Az ünnepség különleges pillanatokkal és megható emlékekkel gazdagította a résztvevőket, akik szívükben viszik tovább a tanulmányok során szerzett tapasztalataikat.

Az utolsó szakkoordinátori órákat követően az ünnepség egyik legmeghatározóbb pillanata következett: megtartották az utolsó névsorolvasást. Ezt követően egy ökumenikus istentiszteletre került sor, amelyet Fúró Félix református lelkész, Papp Noémi evangélikus lelkész, András Csaba jezsuita egyetemi lelkész és Bálint Mihály unitárius lelkész közreműködésével tartottak meg.

Az ünnepi köszöntők sorát dr. Farkas Csaba egyetemi tanár, a Sapientia EMTE rektorhelyettese nyitotta meg, aki többek között kiemelte, hogy a 2025-ös évfolyam számos okból kifolyólag különleges, hiszen "egy olyan évben ballagnak, amely a tudomány és a közös magyar teljesítmények ünnepe is egyben". Példaként említette a Magyar Tudományos Akadémia fennállásának 200., Bolyai Farkas, valamint Apáczai Csere János születésének 250., illetve 400. évfordulóját, a mérföldkövet, miszerint 45 év után újra magyar űrhajós járt a Nemzetközi Űrállomáson, valamint azt, hogy a 2025 egy négyzetszám (a 45 négyzete), a következő évfolyam pedig, amely négyzetszámévben ballaghat, 2116-ban végez. Hangsúlyozta, hogy bízik abban, hogy az egyetem valódi tudást, gondolkodási mintát és bátorítást is tudott adni a hallgatóknak, ami a későbbiekben hozzásegíti őket ahhoz, hogy a mindennapok olykor nehéz döntéseit felelősen és bölcsen tudják meghozni. A rektorhelyettes köszönetet mondott továbbá a Sapientia EMTE munkatársainak odaadó, kitartó munkájukért, valamint a végzős hallgatók szüleinek, amiért az egyetemi évek kihívásai közepette szüntelenül támogatták gyermekeiket a továbbtanulás útján.

A Marosvásárhelyi Kar dékánja, dr. Domokos József docens szívhez szóló üzenetével köszöntötte a végzősöket: "Ma nemcsak ballagtok, hanem egy új fejezetet nyittok az életetekben. Magatokkal viszitek mindazt, amit itt az eltelt évek során magatokba szívtatok: a tudást, a tapasztalatokat, a baráti kötelékeket és a felejthetetlen élményeket. Talán ennél is fontosabb, hogy egy közösség tagjaivá váltatok. Tudjátok, hogy a Sapientia egyetem mindig mögöttetek áll, és a jövőben is várja visszatéréseteket." A dékán hangsúlyozta, hogy a ballagók joggal lehetnek büszkék magukra, hiszen az évfolyamukhoz csatlakozó diákok közül mindössze 55,5% jutott el a diploma megszerzéséig. "Ez a szám nem csupán egy statisztikai adat - hanem a ti kitartásotok, erőfeszítésetek és fejlődésetek tanúbizonysága" - emelte ki dr. Domokos József. Végül így zárta gondolatait: "Ettől a naptól fogva nemcsak végzősei, hanem nagykövetei is vagytok ennek az intézménynek. Vigyétek jó hírét bárhol is járjatok a világban!"

Az ünnepi köszöntők sorát a tanszékvezetők követték, a kiváló tanulmányi, szakmai és tudományos eredményeket elért diákokat pedig kiemelt elismerésben részesítették - akárcsak azokat a hallgatókat, akik szerepet vállaltak a közösségépítésben, vagy hozzájárultak a Marosvásárhelyi Kar reklámtevékenységéhez. A Ferber-ösztöndíjat ez alkalommal három végzős vehette át: Szőcs Krisztina (gépészmérnöki szak), Dimény Zalán (mechatronika szak), illetve Babos Dávid (számítástechnika szak). A Molnár Beáta-díjat Surinás Tamás, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának filmművészet, fotóművészet, média szakos, másodéves hallgatója kapta, a Maximus-díjban pedig Szőcs Krisztina (gépészmérnöki szak) és Birtalan Mária-Alexandra (fordító és tolmács szak) részesültek.

Az ünnepséget az egyetem korábbi hallgatója, Szakács Szidónia zenei produkciójával tette különlegessé, a Maros Megyei Diákszövetség néptánccsoportja pedig szívhez szóló táncokkal búcsúztatta a ballagókat. A végzősök képviseletében Szőcs Krisztina gépészmérnök szakos hallgató szólt az ünneplő közösséghez, a búcsúbeszédet mondók sorát pedig Balázs Vajk, a Hallgatói Önkormányzat elnöke zárta.

A hagyományos búzakalász-átadás után a ballagási ünnepség a himnuszok eléneklésével ért véget. Ezt követően a végzős hallgatók, dr. Domokos József dékán irányításával és a szakkoordinátorok kíséretében, harangszóra indultak el utolsó körútjukra a campus épületei között. Az egyetemi séta különleges záróakkordjaként a ballagók egyesült erővel a magasba dobták kalapjaikat - mintegy 240 fejfedő szállt fel a levegőbe, ezzel is megörökítve a búcsúzás felemelő pillanatát.

Related posts