Uniós főképviselő: Európában mindenki egyetértene abban, hogy a háború további eszkalációjára senki sem vágyik.

Az Európai Unió Külügyek Tanácsának brüsszeli ülését követően Kaja Kallas hangsúlyozta: Európa és Ukrajna egyaránt békét akar, ez - mint kiemelte - teljesen egyértelmű. "Eléréséhez nagyon erőseknek kell lennünk az agresszorral szemben" - fogalmazott.

Az EU-nak folytatnia kell Ukrajna katonai és pénzügyi támogatását – jelentette ki. A kérdés részleteit az Európai Tanács március 6-ára összehívott ülésén fogják megvitatni. Kiemelte, hogy Ukrajna támogatása nem csupán regionális, hanem a globális biztonsági struktúra szempontjából is kiemelkedő fontosságú.

A fő képviselő bejelentette, hogy a Külügyek Tanácsa most, hogy zöld lámpát adott a 16. szankciós csomagnak Oroszországgal szemben, az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) nekilát a 17. szankciós csomag kidolgozásának.

Kaja Kallas a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az EU legfontosabb célja Ukrajna erősítése, hogy az ország magabiztosan tudjon nemet mondani a kedvezőtlen megállapodásokra.

"Semmilyen békemegállapodás nem valósulhat meg Európa és Ukrajna részvétele nélkül" - hangsúlyozta.

Egy Ukrajna számára kedvezőtlen megállapodás nemcsak az európai országoknak, hanem az Egyesült Államoknak is hátrányos - emelte ki.

Az Ukrajnának szánt biztonsági garanciákkal összefüggésben a főképviselő kiemelte, hogy a "legmegbízhatóbb és legköltséghatékonyabb" megoldás az ország számára a NATO-tagság biztosítása lenne.

"Ahhoz, hogy egy szilárd NATO-t építsünk, elengedhetetlen, hogy Ukrajnát is bevonjuk a szövetségbe, hiszen az ukrán hadsereg jelenleg a legnagyobb erejű Európában" - hangsúlyozta.

Továbbá jelezte, hogy Európa és az Egyesült Államok, a múlthoz hasonlóan, képesek lesznek rendezni nézeteltéréseiket, még akkor is, ha az Egyesült Államok egyes észrevételei aggodalomra adhatnak okot.

Bár a múltban is akadtak nézeteltéréseink, ezeket mindig sikerült megoldanunk. Jelenleg is arra törekszünk, hogy hasonlóan járjunk el. Ne engedjük, hogy elveszítsük azt, ami eddig sikeresen működött – hangsúlyozta az uniós főképviselő.

Végezetül elmondta, hétfő délután a tagországok külügyminisztereinek részvételével összeül az Európai Unió és Izrael társulási tanácsa. A találkozón a kétoldalú kapcsolatok mellett a gázai konfliktusról és az izraeli-palesztin kapcsolatokról, valamint regionális kérdésekről, köztük Iránról tárgyalnak - tájékoztatott.

Related posts