Átláthatóság: Magyarország már három éve vezeti az Európai Unió legkorruptabb tagállamai közötti rangsort.

A hírek szerint Magyarország megőrizte helyezését az Európai Unió tagállamai között a Transparency International (TI) berlini központja által közzétett 2024-es Korrupció Érzékelési Index (Corruption Perception Index - CPI) rangsorában. Az ország az elmúlt három év során folyamatosan az utolsó helyen végzett az uniós tagok között.

A TI Magyarország megjegyezte, hogy "az előző év során nem sikerült lényeges előrelépést elérni a jogállamiság kérdéseinek megoldásában, valamint a rendszerszintű korrupció visszaszorításában".

Magyarország ebből kifolyólag – a jelenlegi európai uniós feltételességi mechanizmus keretein belül – véglegesen elveszített 1,04 milliárd eurót a 2021 és 2027 közötti időszakban járó uniós felzárkóztatási keretből. Ezenkívül további jelentős forráselvonásra is számítani lehet a közeljövőben.

- fogalmazták meg.

A jelentésben ismertették: a Korrupció Érzékelési Indexet 12 szervezet 13 felmérése és értékelése felhasználásával készíti el a Transparency International (TI) Berlinben működő titkársága. A CPI alapjául szolgáló mérőeszközök üzletemberek és szakértők értékelései alapján állapítják meg az egyes országokban a közszektor korrupciós fertőzöttségét. 2024-ben 180 országról állt rendelkezésre megfelelő adat; Magyarországot 10 különböző alindex alapján vizsgálták. A Korrupció Érzékelési Indexben a "0" a korrupcióval leginkább, a "100" a legkevésbé fertőzött országot jelzi.

A jelentésben megemlítették, hogy a Transparency International berlini központja idén már 30. alkalommal készítette el a korrupcióval szembeni védettséget mérő Korrupció Érzékelési Indexet. Magyarország 2024-re 41 pontot ért el a 0-tól (a legkorruptabb ország) 100-ig (a legkevésbé korrupt ország) terjedő skálán. Ez azt jelenti, hogy az ország egy pontot veszített a 2023-as eredményéhez képest, így a 180 országot rangsoroló felmérésben a globális listán a 76. helyről a 82. helyre csúszott vissza. Érdemes megjegyezni, hogy 2012-ben Magyarország még 55 ponttal a lista 46. helyén állt, ami azt jelzi, hogy az elmúlt tizenkét év során jelentős, összesen 36 hellyel és 14 ponttal romlott a helyzete a korrupciós világrangsorban.

Kiemelték, hogy az európai uniós rangsorban Magyarország már harmadik éve az utolsó helyet foglalja el. Az EU tagállamai közül hazánk pontszáma az elmúlt 12 évben a legnagyobb mértékben, összesen 14 ponttal csökkent. Tíz évvel ezelőtt, 2014-ben, amikor még 28 ország alkotta az Európai Uniót, Magyarország a 21. helyen állt. 2020-ban hármas holtverseny alakult ki a legalsó helyen Romániával és Bulgáriával, azonban azóta Románia, majd Bulgária is megelőzte Magyarországot.

A 2024-es CPI-adatok alapján megállapítható, hogy az Európai Unió 27 tagállamából 16 országban csökkent a korrupcióval szembeni ellenállóság az előző évhez viszonyítva.

Az elemzés alapján a feltételességi eljárások követelményeinek teljesítése érdekében 2022 őszén elfogadott reformcsomag hatása több mint két év távlatából egyértelművé vált: a kezdeményezés nem bizonyult elegendőnek a rendszerszintű korrupció felszámolásához. Ennek fő oka, hogy a magyar kormány több esetben akadályozta a feltételességi eljárás keretein belül előírt normák végrehajtását, ráadásul a magyar fél gyakran félrevezető látszatintézkedésekkel próbálta megtéveszteni az Európai Bizottságot.

"Az Integritás Hatóság és a hozzá kapcsolódó Korrupció Ellenes Munkacsoport létrehozása csak részleges megoldásnak bizonyult. Hasonlóképpen, a vagyonnyilatkozati rendszer sem képes biztosítani a politikai szereplők vagyoni helyzetének átláthatóságát és elszámoltathatóságát, mivel nem teljesíti a legalapvetőbb követelményeket."

A jogállamiság kirívó megsértésének tekintik azt a szuverenitásvédelmi törvényt, amelyet a parlament 2023 decemberében fogadott el. E törvény kapcsán aggodalmak merültek fel a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása, a bírói jogorvoslat hiányosságai, valamint a tisztességes eljárás követelményeinek figyelmen kívül hagyása miatt.

Kitértek arra: nem hoztak fordulatot a közbeszerzési verseny szintjének javítását célzó, nagyívűnek tervezett kormányzati intézkedéscsomagok sem, több rendszerszintű probléma maradt kezelés nélkül.

Felhívták a figyelmet arra is: az Európai Unióban 2024-ben - az előző évekhez hasonlóan - továbbra is erős a gazdasági teljesítmény és a korrupció közötti összefüggés. "Magyarország az Európai Unió legkorruptabb, ugyanakkor szerény gazdasági teljesítményt nyújtó tagállama" - fogalmazták meg.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) a megjelent jelentésre úgy reagált, hogy mára egyértelműen kiderült: Soros és a demokraták közösen pénzeltek egy hálózatot azért, hogy az ellenfeleikről hazugságokat gyártsanak. A Transparency International is ennek a hálózatnak a tagja, amit a guruló dollárokból finanszíroztak. Megrendelésre hazudnak Magyarországról is.

Related posts