Mérted már többször is a vérnyomásodat otthon, és az eredmények magas értékeket mutattak? Ilyen esetben érdemes egyéb egészségügyi tényezőket is alaposan megvizsgáltatnod.
Aki magas vérnyomásra gyanakszik, nem elégedhet meg az otthoni méréssel, ahogyan a szakszerű kivizsgálás is számos egyéb vizsgálatot tartalmazhat.
Dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája a komplex szemlélet jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Aki otthon, akár rendszeresen méri a vérnyomását, számos olyan tényezővel nem találkozhat, amelyek befolyásolják az eredményeket. Például a vérnyomás sokszor csak időszakosan emelkedik, így lehet, hogy a mérés pillanatában normális értékeket mutat, míg máskor kiugró számokkal szembesülhetünk. Emellett előfordulhat, hogy éjszaka, amikor pihenünk, a vérnyomásunk magasabbra kúszik, amit a nappali mérés nem tükröz. Ezen kívül létezik a fehér köpeny szindróma jelensége is, ami azt jelenti, hogy sok páciens esetében az orvosi rendelőben végzett mérés eredményei magasabbak lesznek, köszönhetően a rendelői környezet okozta izgalomnak.
Továbbá, amennyiben valaki gyógyszereket szed a magas vérnyomás kezelésére, a készítmények hatékonyságának megítélése nem korlátozható csupán egyetlen nyugalmi mérésre. Ezért a pontosabb és részletesebb eredmények elérése érdekében gyakran elengedhetetlen a 24 órás vérnyomásmonitorozás, közismert nevén ABPM, amely segít a vérnyomás-ingadozások alaposabb feltérképezésében.
Az ABPM vizsgálat révén lehetőség nyílik arra, hogy választ kapjunk olyan kulcsfontosságú kérdésekre, mint például a páciens vérnyomásának alakulása a munkahelyi környezetben, különböző napszakokban, fizikai aktivitás alatt, valamint pihenési állapotban. Ezek az adatok - a nyugalmi vérnyomásmérések kiegészítéseként - sokkal pontosabb diagnózist kínálhatnak. Ezt hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat szakértője.
A 24 órás vérnyomásmérés folyamata teljesen fájdalommentes, hiszen mindössze annyiról van szó, hogy a páciens karjára felszerelnek egy vérnyomásmérőt, amelyet egy kis, övtáska méretű készülékhez kapcsolnak. Ezt az eszközt a páciensnek 24 órán keresztül kell viselnie. A készülék 15-30 percenként automatikusan rögzíti a vérnyomás adatokat, amelyeket később számítógépes elemzésnek vetnek alá.
A nagylabor vizsgálat kulcsszerepet játszik a magasvérnyomás-betegség okainak feltárásában és a betegség lefolyásának követésében. Ez a részletes elemzés segít megállapítani, hogy esetleg valamilyen szervi probléma, például vese- vagy pajzsmirigybetegség áll-e a magasabb vérnyomás mögött. Emellett a magas vérnyomással gyakran összefüggő koleszterinszint emelkedését is nyomon követi, valamint a vércukor szintjét is méri, mivel a cukorbetegség is gyakran kapcsolódik a vérnyomásproblémákhoz. Az így nyert adatok és a további laboreredmények alapos elemzése világos képet ad az orvos számára a páciens egészségi állapotáról, lehetővé téve ezzel a felesleges vizsgálatok elkerülését és a célzottabb, hatékonyabb további diagnosztikai lépések tervezését.
Az EKG vizsgálat során a szív elektromos aktivitásának elemzésével nyerünk részletes információt az állapotáról. Ezzel a módszerrel megfigyelhetjük a percenkénti szívverések számát és szabályosságát, valamint a szív ingerképzését és ingervezetését. Az EKG segít azonosítani az esetleges ingervezetési zavarokat és ritmuszavarokat, továbbá felfedheti a szívizom oxigénhiányát vagy károsodását is. Az orvos feladata, hogy megállapítsa, a magas vérnyomás elsődleges vagy másodlagos eredetű-e. Ehhez, és annak megértéséhez, hogy milyen szövődmények alakultak ki a hipertónia következtében, gyakran elengedhetetlen az EKG vizsgálat elvégzése.
Ne feledje, hogy nem csupán a magas vérnyomás jelenthet problémát, az alacsony vérnyomás is komoly kockázatokat hordozhat. Érdemes további információkat keresni erről a témáról!
Az elhízás kiemelkedően fontos kockázati tényezője a magas vérnyomásnak, ezért a testtömeg-index (BMI) számítása kulcsfontosságú a pontos diagnózis érdekében. Emellett a hipertónia szempontjából elengedhetetlen az érrendszer állapotának felmérése is. Itt jön képbe az arteriográfia, amely az érfalak merevségét és rugalmasságát hivatott mérni. Ezzel a módszerrel még a tünetek megjelenése előtt észlelhetjük az érfalak meszesedését. A mérési eredmények alapján megállapítható, hogy a páciensnél milyen fokú érelmeszesedés van jelen - emeli ki dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat szakértője.
Összefoglalva tehát a magas vérnyomás kezelésében kitüntetett szerepe van a komplex vizsgálati csomagnak, hiszen csak a pontos diagnózisra és a rendszeres utánkövetésre épülhet eredményes terápia.