A dél-koreai elnök szükségállapotot hirdetett. | Demokrata
Jun Szogjol kijelentette, hogy nem volt más választása, mint ehhez az eszközhöz nyúlni a szabad és alkotmányos államrend fenntartása végett, mondván, hogy az ellenzéki pártok "rabul ejtették" a parlamentáris döntéshozatali folyamatot, ezzel válságba taszítva az országot. Az elnök a parlamentben többséggel rendelkező ellenzék azon kezdeményezésére utalt, amellyel fel akarják menteni tisztségéből az ország több magas rangú ügyészét, és elutasítják a kormányzat által beterjesztett költségvetési tervezetet. Az ellenzék több mint 4000 milliárd (1100 milliárd forint) dél-koreai von megszorítást szorgalmaz a büdzsében, amiről a kormány azt mondja, hogy aláásná a kormány alapvető működését.
„Szükségállapotot hirdetek a szabad Koreai Köztársaság védelme érdekében, reagálva az észak-koreai kommunista erők által jelentett fenyegetésre. Célunk, hogy felszámoljuk azokat az államellenes, Észak-Korea-párti erőket, melyek népünket a szabadságától és boldogságától próbálják megfosztani. E lépések szükségesek ahhoz, hogy megvédjük alkotmányos rendünket" - jelentette ki Jun Szogjol.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint a szöuli törvényhozás bejáratát lezárták, ami aggasztó jele a politikai feszültségnek. "Tankok, páncélozott szállító járművek, valamint lőfegyverekkel és késekkel felfegyverzett katonák fogják irányítani az országot" - figyelmeztetett Li Dzsemjung, az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, akinek pártja jelenleg többséggel bír a parlamentben. "A Koreai Köztársaság gazdasága visszafordíthatatlanul össze fog omlani. Polgártársaim, kérlek titeket, gyertek el a nemzetgyűléshez" - tette hozzá sürgetően.
A bejelentés hatására a dél-koreai valuta jelentős értékcsökkenést szenvedett el a dollárral szemben.