Szijjártó Péter mentesítést kér.

A külügyminiszter találkozott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával és bejelentette, hogy a kormány felmentést kért a Paks 2. beruházás számára az amerikai szankciók alól.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető, Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, ezúttal a magyar nukleáris kapacitások bővítéséről tartott egyeztetést. A hírek szerint Magyarország elkötelezett amellett, hogy a paksi atomerőmű üzemidejét húsz évvel meghosszabbítsa. Az előkészületek már folyamatban vannak, és a szakmai párbeszéd a NAÜ-vel folyamatosan zajlik – tájékoztat az MTI.

Tájékoztatása alapján ezen kívül az új reaktorblokkok építése is zajlik, és az ügynökség folyamatosan nyomon követi ennek a folyamatnak a alakulását.

"Mindkét nukleáris sziget alatti talajszilárdítási munkát elvégeztük. Összesen 43 ezer cölöp már a földben van, ami 57 százalékos készültséget jelent az előkészítő munkában, s folyamatosan haladunk az első beton öntésének pillanata felé" - sorolta.

Fontos megemlítenem, hogy a Biden-adminisztráció, miután elhagyta hivatalát, néhány nappal a távozása előtt politikai indíttatásból olyan szankciós lépéseket hozott, amelyek megnehezítik a paksi beruházás előrehaladását. Éppen ezért a múlt héten Washingtonban egyeztettem arról, hogy a Paks 2. projekt számára, amely kulcsszerepet játszik a magyar energiaellátás jövőbeni biztonságában, adjanak mentességet. A munkálatok már folyamatban vannak, és már túl vagyunk azon a szakaszon, ahol visszalépés lenne lehetséges.

"A mentesítés biztosítása nem csupán az ellátásbiztonság szempontjából elengedhetetlen, hanem a nukleáris biztonság érdekében is kiemelkedő fontosságú. E kérdéskörben szoros együttműködés folyik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel" - emelte ki a szakértő.

"Ennek fényében, ha a jövőben újabb szankciós csomagok kerülnek napirendre az Európai Unióban, akkor mindent megteszünk annak érdekében, hogy a nukleáris ipart érintő intézkedések ne kerüljenek bele ezekbe a csomagokba. Vannak olyan tagállamok, amelyek elkötelezetten próbálnak befolyásolni minden egyes szankciós javaslatot, hogy a nukleáris energia témáját is belecsempészhessék. Eddig sikerült ellenállnunk ennek a nyomásnak, és a jövőben sem fogjuk engedni, hogy a nukleáris ipart érintő szankciók bevezetésére kerüljön sor Európában" - hangsúlyozta.

Szijjártó Péter sérelmezte, hogy az atomenergia használatáról az utóbbi időszakban ideológiai viták törtek ki, amelyek teljesen nélkülözték a józan észt és a tényeket. Példaként említette, hogy a zöldek erőműveket zárattak be Németországban.

Majd leszögezte, hogy Európa kizárólag az atomenergia révén tudja visszanyerni a versenyképességét, ugyanis jelenleg a kontinensen kell fizetni a világ legmagasabb energiaárait.

A miniszter végül hangsúlyozta, hogy Európa fizikai biztonsága szorosan kapcsolódik a nukleáris védelem kérdéséhez. Kiemelte, hogy Magyarország rendkívül értékeli a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) tevékenységét, valamint a főigazgató személyes hozzájárulását, aki folyamatosan képes párbeszédet folytatni mind az ukrán, mind az orosz felekkel.

Arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy ne gátolják a misszió tevékenységét és rotációs folyamatait a zaporizzsjai atomerőműben. Emellett hangsúlyozta, hogy az orosz fél részéről is elvárják a megfelelő együttműködést.

Related posts