Észak-Korea katonáinak körülbelül egytizede vagy életét vesztette, vagy súlyosan megsérült az ukrajnai konfliktusok során.
Észak-Korea több mint 1100 katonájának esése vagy sebesülése az ukrajnai konfliktusban komoly aggodalmakat vet fel – állítja a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága (JCS). A legfrissebb hírek szerint Phenjan erői az ukrán hadsereg drón- és rakétatámadásainak célpontjaivá váltak, különösen az oroszországi Kurszk térségében, ahol intenzív harci tevékenységek zajlanak. Az észak-koreai katonák beavatkozása a harci vonalak mentén Oroszország katonai segítségnyújtásának keretében valósult meg, miután Putyin és Kim Dzsong Un védelmi együttműködési megállapodást kötött.
A JCS értesülései szerint Észak-Korea folytatja katonai potenciáljának megerősítését, és ennek keretében újabb fegyvereket tervez exportálni. A hírszerzési adatok alapján Phenjan önmegsemmisítő drónokat, rakéta-sorozatvetőket, valamint önjáró tüzérségi rendszereket juttat el Oroszországba, miközben saját katonai képességeit is modernizálja.
A konfliktus során Észak-Korea hadereje jelentős veszteségeket könyvelhetett el, mivel az ukrán drónok és rakéták ellen nem tudtak megfelelően védekezni. A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy Dél-Korea politikai elemzői szerint az észak-koreai katonákat "eldobható egységekként" használták fel, ami drámaian megemelte az áldozatok számát.
Szöul számára egyre aggasztóbbá válik Észak-Korea és Oroszország katonai együttműködése. A Dél-Koreai Fegyveres Erők Egyesített Vezetési Számlálása (JCS) figyelmeztetett arra, hogy a háború során szerzett tapasztalatok Észak-Korea fokozódó katonai fenyegetését hordozzák magukban a térségben. Ennek következményeként Dél-Korea és Ukrajna szorosabbra kívánja fűzni biztonsági együttműködését, és nem zárják ki annak lehetőségét sem, hogy Szöul fegyvereket küldjön Kijevnek – ami jelentős fordulatot jelentene a korábbi politikai irányvonalhoz képest.
Egy hivatalos nyilatkozat keretében Phenjan a Moszkvával ápolt kapcsolatát normális együttműködésként jellemezte, miközben a nemzetközi közösség sürgeti Észak-Korea tevékenységeinek azonnali felfüggesztését.
A háborús együttműködés várhatóan tovább mélyíti a geopolitikai szakadékot Észak-Korea és a nyugati világ között. Az Egyesült Államok és szövetségesei szerint a phenjani katonák jelenléte új szintre emeli a konfliktust, amelyben immár egy harmadik ország is közvetlen katonai szerepet vállal. Dél-Korea figyelemmel kíséri a fejleményeket, és előkészületeket tesz az északról érkező fenyegetések kezelésére, miközben a térség stabilitása egyre törékenyebbé válik.