Az orvosi rendelőkben súlyos problémák állnak fent, melyekről keveset hallani. A helyzet tragikus, de sokan nem merik nyíltan felvállalni a valóságot. A háttérben zajló események kódolt üzenetekkel terheltek, és sürgető szükség van a figyelem felkeltésére

A fiatal orvosok munkakörülményeinek javítása, ezen belül a felesleges adminisztrációs terhek csökkentése és a mentálhigiénés támogatás fejlesztése a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) új elnökségének prioritása.

A szervezet pénteki közleményében hivatkozott az MRSZ nemrégiben újraválasztott elnökére, Vámosi Péterre, aki kiemelte, hogy a fiatal orvosok a magyar egészségügy meghatározó szereplői, és rendkívüli terheket hordoznak az állami rendszer működtetésében.

Az orvosi pálya rengeteg kihívással jár, amelyek nem csupán fizikai, hanem mentális terheket is rónak az orvosokra. Az éjszakai ügyeletek, a hosszú munkaórák, valamint a betegellátás során tapasztalt érzelmi megpróbáltatások mind hozzájárulhatnak a fiatal orvosok lelki egészségének romlásához. Ezek a tényezők növelik a kiégés, a szorongás és a depresszió kialakulásának esélyét, amire mindenképpen érdemes figyelmet fordítani.

A rezidensszövetség vezetése kiemelkedően fontosnak tartja – ahogyan más segítő szakmák esetében is –, hogy a fiatal orvosok számára hozzáférhetővé váljon a megfelelő mentálhigiénés támogatás. Ez magában foglalja a pszichológiai tanácsadást, a stresszkezelési tréningeket, valamint a kollégák közötti támogató csoportok létrehozását is.

Ezért a jövő év elején elindítják a Fiatal orvosok mentális jóléte programot, amelyhez várják a területen tevékenykedő szakemberek, szolgáltatók és támogatók csatlakozását.

A régi-új elnök szerint kiemelten fontos az is, hogy a fiatal orvosokat minél kevésbé terheljék felesleges adminisztratív feladatok, hiszen ezek elvonják a figyelmet a legfontosabb célról: a betegek magas színvonalú ellátásáról.

Sokan úgy gondolják, hogy az indokolatlan adminisztratív eljárások nem csupán időt és energiát emésztenek fel, hanem komoly stresszforrást is jelentenek, ezzel hozzájárulva a kiégés veszélyének fokozódásához. Vámosi Péter hangsúlyozza, hogy a betegellátás során már eleve magas adminisztratív terhekkel küzdő fiatal orvosokat a szakképzésük alatt is extra papírmunka sújtja.

A Magyar Rezidens Szövetség közleménye kiemeli, hogy a rezidensek elvárják, hogy a szakképzéshez kapcsolódó adminisztratív feladatok terhei csökkenjenek, és ezek a folyamatok racionálisabbá váljanak. Ezen a téren pozitív jelek mutatkoznak, hiszen a négy orvosegyetem és az Országos Kórházi Főigazgatóság is nyitott a változásokra, ami reményeket táplál a jövőbeli együttműködésre.

Related posts