Rendkívüli felfedezés: Szokatlan halfajokat azonosítottak a magyar kutatók a Duna vizeiben - Agrárszektor

A Portfolio Csoport az idén 13. alkalommal rendezi meg siófoki Agrárszektor Konferenciáját, amely az ágazat egyik legnagyobb és legjelentősebb szakmai eseményének számít. A decemberi rendezvényen immár 11. alkalommal adjuk át tíz kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Ötödik esztendeje folytatja a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézete a közcélú monitorozási programját, amely során átfogóan vizsgálják a hazai Duna-szakasz halállományát. Ennek keretein belül nappali és éjszakai mintavételezésekkel térképezik fel hat különböző Duna-szakasz halfaunájának összetételét, figyelembe véve a meder mélyebb részeit és a part menti sekélyebb élőhelyeket egyaránt.
A kutatók július 14-én és 15-én a Kormárom-Esztergom-Vármegyei Horgász Egyesületek Szövetsége (Kemhesz) által felügyelt nyergesi Duna-szakaszon, a Táti-sziget főági oldalán végezték el a halállomány felmérését, amely a 1728-1726 fkm-es szakaszra terjedt ki. A felmérések alapján sikeresen azonosították a védett botos kölönt (Cottus gobio), a halványfoltú küllőt (Romanogobio vladykovi), a leánykoncért (Rutilus pigus), valamint a fokozottan védett magyar bucót (Zingel zingel) és német bucót (Zingel streber) több különböző korosztályban. Azonban az előző évhez képest sajnálatos módon idén nem sikerült kecsegét és egyéb tokhibrid egyedeket gyűjteni.