Egy transznemű nő története figyelemre méltó fordulatot vett, amikor rekordösszegű kártérítést ítéltek meg neki Kínában. Az asszonyt elektrosokk-terápiával próbálták "helyrehozni" a transznemű identitásából, ami súlyosan sértette az emberi méltóságát. Az

Rekordösszegű kártérítést ítéltek meg Kínában egy transznemű nő számára, akit a beleegyezése nélkül elektrosokk-kezeléseknek vetettek alá, abban a reményben, hogy "meggyógyítják" a transzneműségéből. Az ügy részleteit a Guardian ismertette, kiemelve, hogy a 28 éves Ling'er, aki előadóművészként dolgozik, összesen 60 ezer jüant kapott a jogi procedúra végén. Az eset a Hebei tartományban található Qinhuangdao városában zajlott le, és precedensértékű jelentőséggel bír a jövőbeli hasonló ügyek szempontjából.

Ling'ert születésekor férfiként jegyezték be, de ma már nőként éli meg identitását. Történetével azt szeretné elérni, hogy a helyi LMBTQ-közösség tagjai bátrabban képviselhessék saját érdekeiket és jogaikat az ilyen helyzetekben. "Kínában a transznemű emberek helyzete sajnos nem túl kedvező," mondta.

Ling'er 2022 júliusában került egy városi kórház falai közé, ahol az életének egy sötét fejezete kezdődött. Miután szülei felfedték identitását, reakciójuk rendkívül elutasító volt. "Úgy gondolták, hogy mentálisan instabil vagyok, ezért elhelyeztek egy elmegyógyintézetben" – mesélte szomorúan a történtekről. Ott szorongásos zavarral és diszkordáns szexuális irányultsággal diagnosztizálták. A 97 napos kórházi tartózkodása alatt összesen hétszer esett át elektrosokk-kezelésen, amelyről úgy véli, hogy súlyos károkat okozott a testében; azóta szívproblémák miatt folyamatos gyógyszerszedésre szorul. "Nem voltam beleegyező, de más lehetőségem nem volt" – tette hozzá a kezelésekkel kapcsolatos keserű tapasztalatairól.

Miközben Ling'er pert indított a kórház ellen, a kínai média arról írt, hogy veszélyt jelenthet a szülei biztonságára, akik a nemi identitása miatt esetleg öngyilkosok lesznek.

2001 óta Kínában a homoszexualitás már nem minősül mentális betegségnek, azonban a jogi keretek között még mindig létezik egy kiskapu, amely lehetőséget ad arra, hogy pszichiáterek különböző módszerekkel próbálják "kezelni" az emberek szexuális irányultságát és nemi identitását. Egy 2019-ben készült tanulmány, amely 385 megkérdezett válaszain alapul, rávilágít arra, hogy Kínában a transznemű fiatalok körében majdnem minden ötödik személy arról számolt be, hogy szüleik kényszerítették őket ilyen terápiákra.

Related posts