Polgár Zsuzsa is megismerte a sakkzseni mindennapi küzdelmeit és azok fájdalmát.
A FIDE szabályait megszegve elvették Polgár Zsuzsa címét, mivel teherbe esett és nem tudott megfelelően felkészülni a mérkőzésre
Bár kétségtelenül kivételes tehetség volt, 1972-ben a világbajnoki címet hosszú évek után végre elhódította a szovjetektől – konkrétan Borisz Szpasszkijtól. Az esemény körüli huzavona azonban nem volt mentes a feszültségtől: Szpasszkij újabb és újabb, meglehetősen merész követelésekkel állt elő, ami miatt hetekig tartó alkudozás zajlott a reykjavíki párosmérkőzés előtt és alatt. Az orosz csapat többször is kilátásba helyezte, hogy ha a FIDE nem állítja meg a helyzetet, akkor inkább hazautaznak.
A 29. születésnapját ünneplő játékos óriási hullámokat kavart a sakksport világában, ám saját maga ebből nem sokat nyert. Amikor nyilvánvalóvá vált, hogy a selejtezőt megnyerő Anatolij Karpov (aki szintén a szovjet blokkhoz tartozott) lesz az ellenfele a címvédés során, Fischer egy elképesztő, 179 pontos követelménylistát nyújtott át a FIDE-nek. Ezt a feltételrendszert csak akkor volt hajlandó figyelembe venni, ha minden egyes pont teljesül.
A Nemzetközi Sakk Szövetség holland elnöke, Max Euwe, aki az utolsó nem szovjet világbajnok volt Fischer előtt, mindent elkövetett, hogy a cím sorsa az asztalnál dőljön el. Elnöki pozíciójából fakadóan szinte minden javaslatot hajlandó lett volna támogatni, ám volt két dolog, amiből nem engedhetett. Az egyik, hogy az amerikai sakkozó azt követelte, a párbaj az egyik fél 10 győzelméig tartson. Érdemes megjegyezni, hogy 1984-ben Karpov és Kaszparov meccse mindössze 6 nyert partiig lett volna tervezve, de 5 hónap és 5 nap elteltével sem jutottak el odáig (ekkor a meccs félbeszakadt), így el tudjuk képzelni, hogy egy 10 győzelemig tartó küzdelem milyen hosszú és kimerítő lett volna. A másik, szinte teljesíthetetlen követelmény Fischer részéről az volt, hogy ha a meccs 9:9-re áll, akkor a címvédő, vagyis ő maga megőrizze a bajnoki címet. Ez azt jelentette, hogy a kihívónak legalább két partival többet kellett volna nyernie a győzelemhez.
A történet végkimenetele 1975. április 3-án alakult, amikor a FIDE a sakkvilág trónjára emelte Karpovot, anélkül, hogy egyetlen játszmát is vívott volna az amerikai fenoménnal. Fischer, aki közel húsz évig nem lépett versenyasztalhoz, még mindig magát a világbajnoknak tekintette...
Fischer címfosztásának idején Polgár Zsuzsa csupán hat esztendős volt.
Még nagyon kislány voltam, amikor mindez zajlott, és őszintén szólva, azóta sem kutattam igazán a részletek után. Egy dolog azonban biztos: ha voltak is talán lehetetlennek tűnő kívánságai, rengeteg olyan dologért harcolt, ami ma már alapvetőnek számít. Gondoljunk csak a versenyterem megfelelő nyugalmára, a jó világításra, a kényelmes székekre, vagy éppen a játék igazságos körülményeinek megteremtésére – magyarázza a magyar sakk világklasszisa, aki a világ legjobbjai közé tartozik.
Zsuzsa sorsa is hasonló fordulatot vett, mint az amerikaié: 1999-ben őt is megfosztották a címétől. Azonban az okok, amelyek miatt mindez történt, teljesen eltértek Fischertől...
- 1996-ban Hszie Csün legyőzésével lettem világbajnok. A FIDE szabályai szerint két év múlva kellett volna megejteni a címvédő párosmérkőzést, ami előtt már hat hónappal tudnom kellett volna, kivel, hol, milyen feltételekkel ülök asztalhoz. Mivel ez nem történt meg, s az idő csak haladt, a férjemmel a gyerekvállalás mellett döntöttünk, és '98 nyarán teherbe estem. Ezek után a FIDE novemberben közölte, hogy követező év áprilisában lesz a mérkőzés. Csak három pontban szegték meg saját szabályukat: egyfelől, ugye az időpontot nem tartották be, másfelől Kínában lett volna a meccs megint csak Hszie ellen, holott semleges országban kell rendezni, és a pénzalap is a fele volt az előírtnak. Kértem, hogy legalább egyben legyenek rugalmasak, de hajthatatlanok voltak, s mivel ilyen körülmények között nem tudtam egy újszülött babával a kínai utat vállalni, elvették a címemet. A FIDE ellen indított peremet ugyan megnyertem, és kaptam egy szerény kártérítést, de a világbajnoki címem addigra réges-rég elúszott - mondja Zsuzsa, aki erről az esetről legújabb, magyarul szeptemberben megjelenő könyvében is ír.
Húga, Judit viszont Fischer azon énjét is megismerte, amelyet csak nagyon kevesen...