Pokoli! Ezért vált véresen csalódássá az élőszereplős Hófehérke.

Schóbert Lara a világ legszűkebb tangájában mutatkozott be! A fotón a vágyakozás tüze és a szerelem izgalma egyesül, lenyűgöző pillanatokat örökítve meg.

Még 2022-ben a Blikk is beszámolt róla, hogy a Disney roppant büszkén jelentette be, hogy - a faji sokszínűség igényének eleget téve - a latin-amerikai származású Rachel Zeglert választották ki a címszerepre: azt a húszéves, kolumbiai felmenőkkel rendelkező színésznőt, akit az új West Side Story-adaptáció egy csapásra világhírűvé tett. A producerek azonban nem dőlhettek hátra a székükben, mert a napokban Peter Dinklage, a Trónok harca sorozat törpe növésű sztárja kirohanást intézett a készítők ellen: az rendben van, hogy Hófehérke megformálását nem fehér színésznőre bízták, de a törpék szerepeltetése a káros sztereotípiákat erősíti. A Disney azonnal reagált a támadásra, közölve, a film készítői el akarják kerülni az eredeti, 1937-es animációs filmből származó előítéletek megerősítését, ezért más megközelítést alkalmaznak a hét karakterrel kapcsolatban, illetve konzultálnak a törpék közösségének tagjaival is.

Végül a stúdió az utolsó pillanatban megriadt és animációs karakterekre cserélte az eredeti elképzelés szerinti törpéket helyettesítő lényeket, itt pedig már nem volt megállás a lejtőn.

A film bemutatója előtt tapasztalható visszaesést végül az koronázta meg, hogy a készítők nyíltan elismerték a kudarcukat. Hogyan is tették ezt? Azzal, hogy a sajtót nem engedték be a premierre. Továbbá, az IMDb-n sem aratott osztatlan sikert a Hófehérke élő szereplős verziója, hiszen a platformon már 337 ezer visszajelzés érkezett, cikkünk írásakor pedig mindössze 1.6-os értékelést mutatott a film profilja.

2024. augusztus 12-én, mindössze három nappal azután, hogy Rachel Zegler a Disney D23-as rendezvényén bemutatta a "Hófehérke" első hivatalos előzetesét, az X (korábban Twitter) platformon kifejezte háláját a rajongóknak, akik elképesztő módon 24 óra alatt 120 millió megtekintést generáltak a videónak. Egy perccel később azonban hozzátette posztjához: "és mindig emlékezzetek: szabad Palesztinát" - számolt be róla a Variety.

Ez a megjegyzés villámgyorsan elterjedt, és 8,8 millió megtekintést kapott - majdnem négyszer annyit, mint az előző bejegyzés. A Disney stúdión belül sokan megdöbbentek, hogy Zegler egy 270 millió dolláros szuperprodukció promócióját politikai üzenettel keverte össze. A háttérben eközben megszaporodtak a halálos fenyegetések Gal Gadot, izraeli színésznő felé, aki a Gonosz Királynőt alakítja. A Disney kénytelen volt extra biztonsági intézkedéseket bevezetni a négygyermekes anyuka védelmére.

Nem tudta teljesen átlátni, hogy ezek a megnyilvánulások milyen hatással vannak a filmre, Galrára vagy akár másokra.

A D23-as rendezvényen Zegler kritikával illette az 1937-es klasszikus animációt, kifejtve, hogy a herceg "gyakorlatilag zaklatja" Hófehérkét. Egy hollywoodi ügynök szerint ez volt az a pillanat, amikor a Disney elvesztette a narratíva irányítását: "Az első botrányos megnyilvánulásnál le kellett volna húzni a féket." A stúdió azonban hallgatott, míg a klasszikus mesefilm rajongói egyre inkább lázongani kezdtek. Azóta a Disney kénytelen volt elfogadni, hogy a film nem tudott túllépni saját múltján – sem a felmerülő botrányokon, sem a közönség kiábrándultságán...

Az eredeti mese, amely már 88 éve varázsolja el a közönséget, szinte mindenki számára ismert. A Hófehérke és a hét törpe a Disney egyik legnagyobb sikertörténetévé vált, és a mai árfolyamok szerint körülbelül 2 milliárd dolláros bevételt hozott – ez valóban tekintélyes összeg. Ahogy arról korábban lapunk is beszámolt, mostanra megérkeztek a friss adatok a legújabb Hófehérke mozifilm teljesítményéről. A számadatok alapján egyértelműen látható, hogy az élőszereplős verzió hatalmas csalódást okozott, a becslések szerint körülbelül 115 millió dolláros veszteséget fog generálni.

A Variety jelentése szerint a film nyitóhétvégéjén világszerte csupán 87 millió dolláros bevételt könyvelhetett el, ami 34 millióval kevesebb az októberben bemutatott "Joker: Folie à Deux" eredményénél, pedig az utóbbi produkció 70 millióval kevesebb költségvetésből készült el. Egy rivális stúdió vezetője megjegyezte: "Nem állíthatjuk, hogy egy élőszereplős adaptáció, amely a legismertebb klasszikusok közé tartozik, és 270 millió dollárba került, jól teljesít, ha a nyitó hétvégén mindössze 50 milliót hoz. Ennek a filmnek minimum egymilliárd dolláros bevételt kellett volna elérnie."

Az utóbbi években a Disney új irányvonalat választott, amely során élőszereplős feldolgozásokat készít klasszikus meséiből. Ezek a projektek vegyes fogadtatásban részesültek, és a kritikusok valamint a közönség véleménye is megosztott. Például a 2017-es "Szépség és a szörnyeteg" 7.1-es értékeléssel büszkélkedhet az IMDb-n, míg a 2023-as "A kis hableány" feldolgozása, amely kifejezetten nagy médiavisszhangot kapott, 7.2-es pontszámmal zárult. Ezzel szemben Marc Webb legújabb projektje úgy tűnik, hogy túlságosan ambiciózusra sikeredett, és a "újító" és "feminista" megközelítései nem nyerték el a közönség tetszését, ami a film teljesítményében is megmutatkozott.

A Business Insider összeállította a legszembetűnőbb eltéréseket, amelyek valóban kiemelkednek a vászonról.

Az eredeti mesében Hófehérke "bőre fehér, mint a hó" - innen kapta a nevét. Az új filmben viszont egy hóviharról kapta a nevét, amely azon az éjjelen tombolt, amikor megszületett.

A mesében alig-alig esik szó Hófehérke szüleiről, de az új verzióban ők uralkodtak a virágzó királyság felett - és szeretetből osztogatták az embereknek az almás pitét. Sajnos a királyné meghal, a királyt pedig elbűvöli a Gonosz Királynő, aki így kerül a trón közelébe.

Emlékszünk még arra a jelenetre, amikor a vadász a disznó szívét hozza a Gonosz Királynőnek az eredeti filmben? A legújabb élőszereplős feldolgozásban viszont egy érdekes csavarral találkozunk: az ominózus jelenetet egy almával oldják meg, így senkinek sem kell áldozatul esnie – még a malacoknak sem!

Hófehérke már nem a nagy Ő-ről álmodozik, hanem elhatározta, hogy erős és igazságos vezetővé válik a királyság számára, édesapja nyomdokaiba lépve. A klasszikus "Someday My Prince Will Come" helyett az új filmben egy friss dallam, a "Waiting on a Wish" csendül fel, amely a vágyak várakozásáról és az álmok valóra válásáról mesél.

A hagyományos Szőke Herceg helyett ezúttal Jonathan, a vonzó és titokzatos banditavezér hódítja meg Hófehérke szívét. A történet fordulatosan alakul, hiszen Hófehérke nem csupán passzív szereplő, hanem ő az, aki megmenti Jonathant a fagyos haláltól. Ahogy a cselekmény kibontakozik, a fiú is viszonozza a kedvességet, és életét kockáztatva menti meg a lányt. Az ő kapcsolatuk nemcsak a szerelemről, hanem a bátorságról és a kölcsönös támogatásról is szól.

Az eredeti mese világában Hófehérke szorgalmasan főzött, mosott és takarított, hogy a törpék szívesen fogadják az erdei kis házikójukban. Az új változatban viszont csak lazán elnyúlik a kunyhóban, és a törpék boldogan teret adnak neki. A takarítós jelenet pedig igazi közös mulatsággá alakul, ahol mindenki együtt szórakozik!

A klasszikus filmben a gonoszt villám csapja agyon, de itt egy meglepően ironikus fordulat következik be: a saját hiúsága válik végzetévé. Amikor összetöri a varázstükröt, nem csupán a tükör darabjai hullanak szét, hanem vele együtt ő is hamuvá válik, elnyelve a titokzatos varázsvilág mélyébe. Az önimádatának pusztító következményei végérvényesen megpecsételik sorsát.

A történet végén Hófehérke nem csak felébred, hanem visszaszerzi a trónt, és újra felvirágoztatja a királyságot. Vele együtt pedig a nép is visszakapja a reményt.

Így lett gyermekkorunk imádott hercegnőjéből antipatikus, törtető nő, akire a legkevésbé szeretnénk, ha lányaink felnéznének. Így lett Walt Disney legendás alkotásából brutális bukás, csalódás és botrány. És talán most kezdte el megásni saját sírját a Disney...

Related posts