Orbán Viktor rendkívüli gazdasági konzultációt hívott össze, hogy megakadályozza az EU orosz gáz- és olajszállítások leállítását. A miniszterelnök határozottan kiáll amellett, hogy Magyarország energiaszükségleteit nem szabad veszélyeztetni.

A miniszterelnök a legújabb videójában "ukrán energiafenyegetésnek" titulálta Ukrajna EU-csatlakozását, amelyet az úgynevezett véleménynyilvánító szavazás érdekében készített el.

Az Európai Unió határozott lépéseket tesz az ukránok támogatására, azonban ennek ára a magyar és európai családok megélhetésének veszélyeztetése. Orbán Viktor miniszterelnök a szombati Facebook-videójában hangsúlyozta, hogy az EU szándékai között szerepel a gáz- és olajszállítás leállítása Oroszországból, ami Magyarországnak körülbelül 800 milliárd forintos többletkiadást jelentene.

A kormányfő kiemelte, hogy ez az összeg egyenlő a rezsicsökkentés mértékével. Amennyiben ez a terv megvalósulna, az eddigi átlagos 7 ezer forintos villanyszámla akár 14 ezer forintra, míg a 16 ezer forintos gázszámla 54 ezer forintra is felkúszhatna - tette világossá.

Csak egyetlen lehetőség van arra, hogy ezt megakadályozzuk: ha a magyar kormány sikeresen megfúrja az európai uniós határozatot.

- mondta Orbán Viktor. Hozzátette, utóbbi csak akkor lehetséges, ha azt a magyarok is támogatják, ezért fontos szerinte, hogy mindenki töltse ki a kormány véleménynyilvánítónak nevezett szavazását Ukrajna uniós tagságáról, aki eddig még nem tette meg, és küldje vissza.

A rezsitrükk végleg megbukott: az MVM valóban piaci alapú működésre állt át, és már nem a számlák narancssárga rezsibokszának referenciaárait használja a gáz és az áram beszerzéséhez.

Az Európai Unió nemrég tett bejelentést arról, hogy a tagországainak 2027-ig le kell állniuk az orosz energiahordozók importjával, és úgy tűnik, Magyarország ezt nem igazán akadályozhatja meg.

Az Európai Unió véglegesen megszabadul az orosz energiahordozóktól, és Magyarországnak nincs lehetősége vétózni ebben a kérdésben.

A kormányfő szombat délelőtt a közösségi platformján osztotta meg, hogy rendkívüli gazdasági egyeztetést tartottak az ukrán energiafenyegetés kapcsán. A "Szombat. Munkanap" című fotóalbumában látható felvételek alapján a megbeszélésen részt vettek Varga Mihály, a jegybank elnöke, Lázár János, az építési és közlekedési tárca vezetője, valamint Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter is.

Ahogy már említettük, Orbán Viktor péntek reggeli interjújában hangsúlyozta, hogy nem alaptalan az ukrán energiafenyegetésről beszélni. Rámutatott, hogy a 90-es évek elején, amikor Ukrajna még nem volt független állam, folyamatosan fennállt a veszély, hogy az oroszok elzárják a gázszállítást. Azóta Ukrajna függetlenné vált, és biztosította az olajszállítást saját területén keresztül. Most azonban ezt a lehetőséget megszüntették, és ha Magyarország nem építette volna ki a déli gázvezetéket, akkor ma gázhoz sem jutnánk, vagy csak horribilis árakért. A miniszterelnök szerint, ha az Európai Unió teljes mértékben betiltja az orosz importot, akkor évente 800 milliárd forinttal többet kellene költenünk az Oroszország helyett más forrásokból beszerzett energiára. Ha az ukránok sikerrel járnak a tervük végrehajtásában, akkor az áramszámlák duplázódnának, míg a fűtésszámlák akár négyszeresükre is nőhetnének - figyelmeztetett a kormányfő, aki ezt a helyzetet "csatának" nevezte.

Lenne élet Vlagyimir Putyin után, a horvátok februárban kevesebbért vették az amerikai földgázt, mint az Orbán-kormány az oroszokét

Csütörtök délután a miniszterelnök egy Facebook-bejegyzés keretein belül kifejtette, hogy az ukrán energiafenyegetés új szintre lépett. Rámutatott, hogy az energiapolitika alapvető célja az, hogy az energia olcsó, könnyen hozzáférhető és biztonságos legyen, hiszen ez elengedhetetlen a gazdaság versenyképessége és a családok jóléte szempontjából. Hozzátette, hogy a brüsszeli bürokraták láthatóan nem törődnek az európai emberek megélhetésével, mivel az uniós energiapolitika elsődleges célja Ukrajna támogatása, még ha ez mások kárára is történik. "Ez az egyetlen szempont, ami irányítja őket" - hangsúlyozta. Figyelmeztetett, hogy a tervezett orosz gáz- és kőolaj-import leállítása a magyar családok rezsiköltségeit akár két- vagy háromszorosára is megemelheti. Azt is kijelentette, hogy "mi a józan ész oldalán állunk", és biztosította a közönséget arról, hogy Magyarországon a családok továbbra is megfizethető, rezsicsökkentett áron kapják az energiát, amit mindenáron meg fognak védeni.

Orbán Viktor Belgrádban találkozott Aleksandar Vučićtyal, ahol az energetikai együttműködés kérdése került a középpontba. A megbeszélés során a miniszterelnök az átláthatósági törvény finomhangolásáról is beszélt, hangsúlyozva a két ország közötti szorosabb kapcsolatok fontosságát.

Related posts