Orbán Viktor: "Itt van egy ilyen lehetőség, csak rá kell kattintanod, és máris megvan a pénzed!" | szmo.hu

A kormányülést beharangozó videóban a miniszterelnök hangsúlyozta, hogy fontos felhívni a figyelmet erre a kérdésre.
Orbán Viktor friss videóüzenetében, amely a Facebook-oldalán jelent meg, a holnapi kormányülésről osztott meg előzetes információkat. A miniszterelnök az alkalmat kihasználva figyelmeztetett arra is, hogy ukrán hátterű kiberbűnözők fenyegetést jelenthetnek, akik a magyar családok pénzügyeire pályáznak.
"Így csinálják az ukrán kibercsalók! Ráütsz, és ugrik a lóvéd" - mondja Orbán, tőle szokatlanul egy okostelefonnal a kezében.
Egy korábbi esemény annyira felkeltette a figyelmét, hogy elhatározta: a kormányülésen is napirendre tűzi. A kibercsalások kérdésköre, amelyek véleménye szerint évente 8 milliárd forintos kárt okoznak a magyar lakosságnak, így a szerdai ülés egyik központi témája lesz. Ez valóban figyelemreméltó adat lenne, ha a valóságban a kár mértéke nem csupán negyedévente érte volna el ezt az összeget.
"A felvilágosító kampányok és az egyre szervezettebb felderítő munka, valamint a bankok saját csalásmegelőző, szűrő rendszerei dacára még 2024 harmadik negyedévében is történt 4856 sikeres visszaélés csaknem 6 milliárd forint értékben, vagyis egy átlagos károsult 1,23 millió forintot veszített, amikor rászedték a csalók" - írja a Bank360.
Orbán azt is mondja, hogy "az utóbbi időben feltűnően megszaporodtak az ukrán hátterű kibercsalások", de ezt nem tudni, mire alapozza, majd azt is hozzáteszi, hogy "nemrég számoltunk fel egy 19 főből álló, az ukrán szervezett bűnözéshez köthető hálózatot" - ez egy tavalyi hír volt. "Az ukrán és a magyar rendőrök közös együttműködés keretében léptek fel a banki csalásokra szakosodott szervezett bűnözői csoport ellen."
Azt ígérte a kormányfő, hogy az eddigi akciókat fokozni fogják.
Egy friss hír szerint Magyarországon a kiberbűnözés 2023-ban érte el a legmagasabb szintet, azonban azóta a hatóságoknak sikerült némileg visszaszorítani ezt a növekvő tendenciát. A rendőrség közleménye azonban ellentmond a kormányfői nyilatkozatoknak, hiszen tapasztalataik alapján "a kiberbűnözés területén 2023-ban és 2024 elején tapasztalható volt a legnagyobb felfutás, a csúcsra 2023 augusztusában került sor." Jelenleg a nyomozók már több mint 2000 kiberbűnözőt azonosítottak, méghozzá az ukrán rendőrséggel való együttműködés révén. Érdemes megjegyezni, hogy az ilyen típusú telefonközpontok többsége Kárpátalján működik.