Az áruházak polcain bőségesen találkozhatunk Nordmann fenyővel.

Az ünnep elengedhetetlen kelléke kétségtelenül a karácsonyfa. 20-30-40 évvel ezelőtt a fenyő beszerzése nem kis kihívást jelentett; a piacok között jártunk-keltünk, hogy megtaláljuk a legszebb, legdúsabb és legkedvezőbb árú fákat. Aki tehette, Székelyföldről, a hegyek öleléséből hozatott fenyőt, hiszen a helyi termelők és erdőgazdálkodások ellenére sokaknak nem jutott még a legnépszerűbb lucfenyőből sem. Az utóbbi években azonban jelentős változás állt be: a nagyáruházak bőséges választékot kínálnak nordmann fenyőből, így ma már a karácsonyfát beszerezni nem okoz gondot. Mindenki a pénztárcájához mérten válogathat, sőt, akik a kényelmet választják, akár az interneten is leadhatják a rendelésüket, hogy biztosan szép fát állíthassanak az ünnepi asztal köré.

Az importált, lenyűgöző nordmann fenyők – melyeket sokan tévesen normann vagy normand néven emlegetnek, nevüket Alexander von Nordmann finn természettudós tiszteletére kapták – a nagyáruházak különleges pultjain sorakoznak, változatos méretekben és stílusokban. Ezek a karácsonyfa-termesztésre specializálódott kertészek által nevelt fák ideális választást jelentenek az ünnepi időszakra.

tekből származnak, nem erdei fenyők. A Dedemanban például 80 lej a legkisebb vágott fenyő, magassága 140-170 centiméter között van, aztán következik a 109 lejes, ami 170-210 centiméter magas, a 175-225 centiméter magas prémium minőséget 130 lejért kínálják. A 200-250 centiméter közötti fák ára 190 lej, de 349 lejért 250-300 centiméteres fenyőt is lehet vásárolni. Persze, akinek kisebb a lakása, a kisebb méretű fenyőt választja, míg a magánházakba, ahol elfér és jól mutat, a magasabb karácsonyfát viszik el.

A környezetvédők számára remek lehetőségek kínálkoznak a cserepes, dézsás vagy földlabdás fenyők között, hiszen ezek mind fenntartható alternatívát jelentenek. A választék széles: találhatunk 80 és 101 lejért lucfenyőt, míg a nordmann fenyők ára 149, 154 és 163 lej között mozog. Az ezüstfenyő pedig 167 lejért vásárolható meg. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a fák alacsonyabbak a vágott változatoknál, így könnyebben elhelyezhetők a lakásban vagy a kertben.

Fenyőfát nem szükséges feltétlenül az üzletben keresgélni; elegendő, ha online felfedezzük a lehetőségeket, majd kiválasztjuk a számunkra legvonzóbb darabot, amit mindössze 30 lejért házhoz is szállítanak.

A Leroy Merlin áruházban most már 34 lejért hozzáférhetünk a 100-130 centiméter magas vágott fenyőkhöz. A 130-160 centiméteres fenyők ára 68 lej, de figyelembe kell venni, hogy a költségek a magasság növekedésével ugrásszerűen emelkednek; például a 3-3,5 méteres fákért már 389 lejt kell fizetnünk. Ami a cserepes fenyőket illeti, azok ára 70 lejnél kezdődik, és akár 240 lejért is beszerezhetünk különböző méretű példányokat.

Az üzlet már hosszú évek óta bevezette azt a nagyszerű gyakorlatot, hogy az ünnepek végén kidobásra szánt, visszaszállított száraz fenyőkért 25 lejes vásárlási utalványt adnak cserébe. Ez az utalvány az üzletben levásárolható, ami igazán kedvező lehetőséget kínál. Például, ha valaki egy 34 lejes fenyőt vásárol, a 25 lejes utalvány révén lényegében csak 9 lejt kell kifizetnie. Persze, kétszer kell megtenni az utat az üzletig, de ha valaki 3-4 fenyőt hoz el egyszerre, akkor ez a megoldás valóban kifizetődővé válik.

Sokan döntenek a műfenyők mellett, mondván, hogy praktikus, szépen lehet díszíteni, el lehet tenni a következő évre is, és környezetbarát, mert megmenti egy fa életét. Én nem tartozom azok közé, akik valaha is műfát állítanának, mert amellett, hogy igenis környezetszennyezőnek tartom az előállítását, majd az utóéletét is, nem hozza azt a hangulatot, illatot, mint egy természetes fenyő. Másfelől a műfenyő sem olcsó, jól megkérik az árát, a Leroyban több árkategóriában kapható, 80 lejtől egészen 620 lejig, a Dedemanban viszont szép fényfüzérrel feldíszített műfenyőt ezer lejért is láttam. És érdeklődtek is iránta, tehát ilyen áron is elkelnek a műfenyők.

Több évvel ezelőtt a megyei Romsilva erdészeti igazgatóság is fenyőfákat vágott ki, amelyeket a helyi piacokon vagy közvetlenül az igazgatóságnál értékesítettek. Az idei évben azonban nem terveznek fenyőfák árusítását, így a piacokra kizárólag a termelők kínálatával találkozhatunk.

Eddig még nagyon gyéren jelentkeztek az árusok, például a kövesdombi vagy a Dacia piacon még egy árus sem jelent meg. Tavaly a Kövesdombon egyetlenegy termelő volt, a Dacia piacon egy sem!

Illegális vágásokról, szállítmányokról még nem érkezett hír. Valószínű már nem éri meg az illegális vágást választani, hiszen az emberek inkább a nagyáruházakban veszik meg a fenyőfát.

Related posts