A bajnoki cím megszerzése mellett már a második hely megőrzése is komoly kihívás elé állítja a Real Madridot.

Mizu? - teszik fel a kérdést az alkotók, hogy aztán bőségesen meg is válaszolják a spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (LA LIGA) eseményeivel foglalkozó vadonatúj műsorban. A Vegas.hu által életre hívott ¿Qué Pasa? állandó szakértőjével, Bíró Dáviddal beszélgettünk a Barcelona és a Real Madrid örökös versenyfutásának hátteréről, Nikitscher Tamás spanyolországi teljesítményéről, valamint saját hivatástudatáról és a sportközbeszéd állapotáról.

A légy sem zümmögött, amikor beléptünk a belvárosi gangos ház negyedik emeletén elhelyezkedő stúdióba. Ez nem csupán egy lakás, hanem egy igazi kreatív tér, ahol egy irodahelyiség és egy modern stúdió ötvözete fogad minket. A csend nem véletlen: még mindig világít az adáslámpa, és folyamatosan forog a Vegas.hu legújabb projektje, a heti rendszerességgel jelentkező ¿Qué Pasa? (magyarul: Mizu? Mi a helyzet?) legfrissebb epizódja. Ez a műsor nemcsak a spanyol labdarúgás legfrissebb eseményeire fókuszál, hanem célja, hogy betöltse a piaci űrt, és közelebb hozza a LA LIGA izgalmait és titkait a szurkolókhoz. A hangulat pedig pazar: a forgatás éppen csak befejeződött, és a csapat tagjai – Nagy Viktor műsorvezető, valamint a szerkesztésért felelős két szakértő, Bíró Dávid és Koppányi Gergely – énekelve köszöntenek minket: "péntek, az én napom..."

Az angol Premier League, a futball világának egyik csúcsának számító liga, rengeteg figyelmet vonz, de hazánkban a Barcelona és a Real Madrid szurkolói tűnnek a legnagyobb táborral rendelkezőnek. A Liverpool népszerűsége szintén figyelemre méltó, és a Manchester United is ott van a negyedik helyen, mint a legnagyobb klubok egyike. "Ez az egyik oka annak," kezdte a stúdióban a gyors helycserét követően Bíró, "hogy miért is helyeztük a spanyol bajnokságot a középpontba. Másrészt pedig ez a mi szenvedélyünk, Gerinek és nekem is. Évek óta figyelemmel kísérjük ezt a ligát, ez a mi igazi kedvencünk."

Bíró az elmúlt évek során már számos futballal kapcsolatos háttérműsor elkészítésében részt vett a YouTube platformján. Tapasztalatai alapján úgy véli, hogy az ilyen jellegű tartalmak iránti érdeklődés drámaian megnövekedett, míg Magyarországon a nemzetközi trendekhez viszonyítva a piac még mindig gyerekcipőben jár. Amikor arról kérdezik, mivel tudják a nézők számára vonzóbbá tenni a műsoraikat a hagyományos sporttelevíziós produkciókhoz képest, egyértelmű és határozott választ ad. Ráadásul a helyzetet még kedvezőbbé teszi, hogy márciustól a Vegas.hu a spanyol élvonal hivatalos magyarországi partnere lett.

"Ez nem egy vagylagos verseny, a kérdés sosem az, hogy a néző ezt vagy azt a műsort nézi. Sokkal inkább ezt és azt is. Szerintem mind a kettőnek megvan a maga helye. Kell a televíziós stúdióban a mérkőzések köré építeni felvezetéseket, félidei elemzéseket és meccs végi beszélgetéseket, csak egészen más a hangulata annak, mint egy ilyen, YouTube-ra gyártott, alapból lazább, kötetlenebb stílusban felvett műsornak. Egyébként nagyon sokszor ezek a műsorok több embert érnek el, mint amikor két középcsapat mérkőzését adja a televízió. Ez sem feltétlenül arról szól, hogy egyik jobb vagy rosszabb, mint inkább a műsorfogyasztási szokások átalakulása köszön vissza: már nem a klasszikus háttértévézés, hanem inkább backside podcasthallgatás vagy -nézés van. Sokaknak már nincs is feltétlen televízió-előfizetése, hanem a különböző online platformokon fogyasztanak tartalmakat, streaming szolgáltatókat használnak."

A ¿Qué Pasa? formátuma egyedi abban az értelemben, hogy egyensúlyt teremt a laza hangvétel és a professzionális tartalom között. Mivel itt nincsenek a klasszikus tévéműsorok rigid időkeretei, a másodpercre pontosan megtervezett műsor- és reklámidők nem korlátozzák a beszélgetéseket. Így bőséges idő és tér áll rendelkezésre a témák alapos kifejtésére, lehetőséget adva arra, hogy a futball világának különböző aspektusait mélyebben és árnyaltabban tárgyaljuk. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a nézők nemcsak a játék felületes vonásait ismerjék meg, hanem a sport mögött rejlő komplexitást és a különböző nézőpontokat is felfedezhessék.

Ahhoz, hogy egy igazán emlékezetes műsort alkothass, elengedhetetlen néhány alapvető tényező. Az első és talán legfontosabb, hogy legyen egy tapasztalt műsorvezető a fedélzeten. Azt mondhatom, hogy Viktor nálunk éppen ilyen, hiszen ő tudja, hogyan teremtse meg a műsor különleges atmoszféráját. Nem önmagát helyezi a középpontba, hanem arra törekszik, hogy a beszélgetőpartnereit a lehető legjobban kiemelje. A másik kulcsfontosságú elem a két fél közötti kémia, különösen a szakmázó vendégek és a műsorvezető között. A mi esetünkben ez a dinamika kifejezetten jól működik, ami hozzájárul ahhoz, hogy a műsor igazán élvezetes legyen.

Bíró reflektál saját magára, és azon töpreng, milyen hatalmas munka rejlik egy-egy adás mögött. Kérdései körbejárják, hogy mennyi időt és milyen mélységű felkészülést igényel mindez a csapat részéről.

Itt sosem áll meg az élet, a mérkőzések folyamatosan hívogatnak: heti rendszerességgel nyomon kell követni a történéseket. Egy átlagos héten, amikor éppen nincs Bajnokok Ligája, 10-12 összecsapásra szánom rá magam. Ha viszont a BL is terítéken van, akkor ez a szám könnyedén 15-18-ra, sőt akár 20-ra is emelkedhet. Gyakran előfordul, hogy egyszerre két-három mérkőzést figyelek, hiszen a futballvilág sokkal szélesebb annál, mint hogy csak a spanyol bajnokságra korlátozódjunk. Ilyenkor a játék élvezete sajnos háttérbe szorul, és a szórakozás helyett inkább munka lesz belőle. Jegyzetek tömkelegét készítem, és maximálisan koncentrálok. A meccsáradat sokszor egészen késő estig tart, és utána még a gondolataimat is lejegyzem, hogy mit szeretnék megosztani a következő adásban. Ez távolról sem mindig szórakoztató, de amikor végre a mikrofon elé állok és elkezdek beszélni, akkor a dolog varázslatosan átalakul.

A műsor alkotói kifejezetten arra törekednek, hogy a sportról folytatott közbeszéd minőségét javítsák és gazdagabbá tegyék.

Egy élsportban tevékenykedő stáb nem csupán a csapata teljesítményének 20-30%-os javításán töri a fejét, hanem azon, hogy hol találhat még egy-két százalékot, ami a legszorosabb helyzetekben döntő előnyhöz juttathatja őket. Ha minden egyes területen sikerül elérni ezt az apró, de fontos egy százalékot, az összességében komoly teljesítménynövekedést eredményezhet. Ez a szemléletmód ragadott meg és ösztönzött arra, hogy mélyebben beleássam magam a sportelemzés világába. Az xG, amely szerencsére itthon is egyre elterjedtebb lett a közvetítések során, mindössze a jéghegy csúcsa. Ugyanakkor ez egy hasznos eszköz lehet arra, hogy két szurkoló, amikor a futballról beszélgetnek, ne csak a szubjektív benyomásaikat oszthassák meg, hanem érvekkel is alátámasszák véleményüket. A statisztikák abban is segíthetnek, hogy a szurkolók jobban felismerjék és értékeljék azokat a játékosokat, akiknek a szerepe nem feltétlenül látványos, hanem inkább a csapat dinamikáját erősítő feladatokat látnak el. Úgy vélem, hogy azáltal, hogy ezeket az adatokat nem csak összesítve, hanem kontextusba helyezve mutatjuk be, hozzájárulhatunk a sportközbeszéd színvonalának emeléséhez. Célunk, hogy valóban jobban megértsük és értékeljük azokat a játékosokat és csapatokat, akik ezt megérdemlik.

A hivatástudat és a felkészültség egy dolog, de ahhoz, hogy a ¿Qué Pasa? igazán sikeres lehessen, kell még egy tényező, ami a készítők hatáskörén túl található: egy izgalmas bajnokság. A csata ezúttal adott, a Hans-Dieter Flick vezette Barcelona 31 mérkőzés után 70 ponttal vezet a 66 pontos Real Madrid és az eddig 63 pontot gyűjtött Atlético Madrid előtt.

A ligában újra örömmel szurkolhatunk hazai tehetségeknek is! Nikitscher Tamás, aki februárban csatlakozott a Real Valladolidhoz, folyamatos játéklehetőséget kap, míg a Girona csapatában Yaakobishvili Antal már a szezon során a kupa- és Bajnokok Ligája mérkőzéseken is bemutatkozott. Ő most napi szinten készülhet a csapatával, ami izgalmas lehetőségeket rejt magában.

Nikitscher története igazán figyelemre méltó, hiszen mindössze 24 évesen lépett a válogatott színpadára, és azonnal felkeltette a topligás csapatok érdeklődését. Ez is bizonyítja, hogy bár a hazai NB I-ben végzett kiemelkedő teljesítmény fontos, a nemzetközi színtéren való helytállás elengedhetetlen ahhoz, hogy később a spanyol, német vagy angol első osztályokban folytathassa pályafutását. Úgy vélem, hogy a Valladolidhoz való igazolása bölcs döntés volt, még ha már januárban is sejteni lehetett, hogy a csapat valószínűleg nem kerülheti el a kiesést. Jelenleg úgy látom, hogy 99 százalékos a valószínűsége annak, hogy a másodosztályba kerülnek, de ha ott is számít rá az edzője, az egy remek lehetőséget jelenthet a magyar játékos számára. Főleg mivel reális esély van arra, hogy a Valladolid gyorsan visszajut az élvonalba. Ronaldo Nazário, a csapat tulajdonosa, igyekszik jelentős összegeket befektetni az együttesbe, még ha nem is mindig sikerül ezeket a forrást hatékonyan felhasználni. Az egyértelmű cél az, hogy a Valladolid ne csak egy liftezőcsapat legyen, hanem stabil tagja a legmagasabb osztálynak néhány éven belül. Ha ebben egy magyar válogatott labdarúgónak fontos szerep juthat, az minden bizonnyal büszkeséget jelenthet számunkra.

Ami az aranyhajszát illeti, Bírónak határozott véleménye van a helyzetről. Az utóbbi hetekben a két óriás, vagyis a Barcelona és a Real Madrid, teljesen eltérő utakon halad. A katalánok esetében szinte minden a helyére került, amit a góltermésük mellett a Borussia Dortmund ellen mutatott BL-teljesítményük is jól tükröz. Ezzel szemben a madridiak háza táján Carlo Ancelotti csapata erősen akadozik. Kylian Mbappé ugyan folyamatosan termeli a gólokat, de a csapat összességében messze van a tökéletességtől, és a sok sérült még tovább súlyosbítja a helyzetet.

A Barca-szurkolók jelenlegi helyzete igencsak izgalmas, hiszen a sűrű versenynaptár komoly kihívások elé állítja őket. A top három csapat közül a Barcelonának van a legnehezebb sorsolása a bajnoki hajrára, emellett pedig ott van a Real ellen vívott Király-kupa-döntő és a Bajnokok Ligája is a láthatáron. Kérdés, hogy Flick csapata bírja-e ezt a tempót. Ha igen, akkor kétséges, hogy a Real Madrid vagy az Atlético Madrid önerőből képes lenne megelőzni őket. A Real helyzete sem éppen rózsás; Ancelotti gárdája labda nélküli játékban komoly problémákkal küzd, és ahogy az Atlético teljesítménye is alakul, úgy a fővárosi drukkereknek talán inkább a második hely megőrzésével kellene foglalkozniuk a városi riválisukkal szemben, mintsem a bajnoki címért való harccal. Figyelembe véve, hogy a Real védelme milyen nehézségekkel küzd a hiányzók és a sérülések miatt, én inkább az Atlético ezüstérmét tartom valószínűbbnek, mint a Real sikerét.

Related posts