Az események sűrű szövedékében: Orbán Balázs '56-os emlékéről, a Keleti pályaudvar balesetéről, és Milák újbóli diadaláról - 2024 Krónikája.
Fedezd fel Magyarország és a világ legjelentősebb eseményeit összegző sorozatunk különböző részeit, melyeket itt gyűjtöttünk össze számodra.
Két és fél év elteltével végleg véget ért az egyes élelmiszerek árstopja, miután a kormány engedte, hogy a kötelező akciózási rendszer is kifusson. Ez a rendszer egy évig működött, mint egyfajta puha ársapka: a volt árstopos termékeket a kereskedők kizárólag a beszerzési áron értékesíthették, emellett pedig minden héten egy termékcsoportot akciósan, a beszerzési ár alatt kellett kínálniuk. Az árkorlátozás megszűnését követően az árak emelkedése következett, ami különösen a cukor és a liszt esetében volt szembetűnő. A Nemzetgazdasági Minisztérium, élén Nagy Mártonnal, a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordult, mivel véleményük szerint a "tisztességtelen" vállalkozások "túlzott" áremeléseket hajtottak végre, mindezt "egyszerre". Nem meglepő módon, hiszen az árkorlátozás minden kereskedő számára egyszerre szűnt meg. Ráadásul sok esetben az áremelés jogszabályi kötelezettség volt. A kereskedelmi szövetség hangsúlyozta, hogy a kötelező akciózás vége után újra életbe lépett az a szabály, amely megtiltja a kereskedőknek, hogy beszerzési ár alatt értékesítsenek. Az érintett termékek drágulása átmenetileg az inflációt is megemelte: júniushoz képest az élelmiszerek ára 0,6 százalékkal nőtt, ami január óta a legmagasabb növekedés volt. Az élelmiszer-infláció 2024-re egyébként csökkent, a legtöbb hónapban az éves mutató 3 százalék alatt alakult, de a kötelező akciózás megszűnése után hirtelen megugrott, és októberre már 4,5 százalékos lett.
A tervezetthez képest féléves késéssel ugyan, de a Mohu végre elindította a kötelező visszaváltási rendszert, amely a 0,1 és 3 liter közötti fém, üveg és műanyag italcsomagolásokat célozza meg (kivételt képeznek a tejtermékek). A vásárlók 50 forintos betétdíjat fizetnek az italosüvegekért, amelyet visszakapnak, amennyiben eljuttatják az üres csomagolásokat a 400 négyzetméternél nagyobb üzletekben található automatákhoz vagy a kézi visszaváltó pontokra. Az indulás nem volt zökkenőmentes: sokan küzdöttek a visszaváltó automaták működésével, míg az üzletek számára is komoly kihívást jelentett a berendezések telepítése és fenntartása, noha a Mohu palackonként 7,5 forintos kezelési díjat biztosít számukra.