„Nem tudom elképzelni, hogy színpadra lépjek Orbán Viktor előtt Fóton” – mondta Borbély Alexandra egy friss interjúban, amelyben a művészi integritásáról és politikai nézeteiről is beszélt. Az interjú során kifejtette, hogy számára a művészet és a politik

Borbély Alexandra legutóbbi videós interjújában a Robert Ficó vezette szlovák kormány magyarellenes megnyilvánulásai mellett Orbán Viktor fóti beszédére is kitért. A színésznő elárulta, hogy Magyarországon nem kap meghívásokat castingokra, ami különösen figyelemre méltó. Cikkünkben összegyűjtöttük az interjú legérdekesebb és legmeghökkentőbb gondolatait.

Iveta Grófová, a szlovák filmrendező, az "Emma és a halálfejes lepke" című alkotásában a magyar kisebbség nehézségeit tárja fel a fasiszta szlovák bábállam idején. A film középpontjában Borbély Alexandra által megformált Marika áll, egy özvegy varrónő, aki a német megszállás idején egy zsidó kisfiút rejt el otthonában. Borbély számára a szerep nem csupán színészi kihívás volt, hanem egy mély traumafeldolgozási folyamatot is jelentett.

"Én is kisebbségben nőttem fel Szlovákiában, és húsba vág ez a szerep. A filmben van egy jelenet a templomban, amikor a szlovák és magyar emberek megpróbálják túlüvölteni egymást Szenteste a misén. Ez egy válasz arra a kérdésre, mikor megkérdezik, hogy milyen volt gyerekként Szlovákiában nekem. Az, hogy a szlovákok vesznek elő egy ilyen témát, azelőtt meghajlok, mert nagyon bátor dolog szembenézni a bűneinkkel."

A színésznő kifejezte fájdalmát azzal kapcsolatban, hogy 2024 őszén Szlovákia kisebbségek által lakott területein egy olyan tervezet került napvilágra, amely olyan mértékben helyezné előtérbe az államnyelv használatát, ami hasonlóra még a kilencvenes években sem volt példa.

Miért ismétlődnek ezek a feszültségek? Miért kell betiltásokkal és nyelvtörvényekkel fenyegetőzni? Amikor én Csehországban vagy Szlovákiában dolgoztam, mindig pozitív tapasztalataim voltak a szlovák-magyar kapcsolatokkal kapcsolatban. Ficóék részéről a magyarellenesség sokkal szélsőségesebb lenne, ha nem éppen Orbán lenne az, akire példaként tekintenek. Borbély azt is elmondta, hogy gyermekként már találkozott atrocitásokkal: "Volt olyan eset, amikor a szlovákok a faluban megjelentek, és kilyukasztották a magyar autók kerekeit. Ezek a harcok teljesen feleslegesek egy gyerek életében."

Bár a körülmények nem voltak éppen kedvezőek, el sem gondolkodtak a szlovákiai elköltözésen: "Apám mindig is úgy gondolta, hogy nem hagyjuk el ezt a helyet, nem fognak minket elűzni, hiszen nem vagyunk rossz helyen. Ezen a ponton viszont vitába szállnék azzal, hogy Magyarország esetében ki is számít igazán jó helynek. A férjem, Nagy Ervin, szintén azt hangoztatja, hogy nem távozunk, inkább itt teremtünk valami jobbat."

A színésznő elmondta, hogy a szlovák és cseh stábokkal való együttműködés során mindig kedves bánásmódban részesül, míg gyerekkorában gyakran érezte a félelmet a szlovák környezet miatt, ami a magyarságához kapcsolódott. "Olyan érzésem van, mintha az Európai Filmdíjat Szlovákiának hoztam volna, ez a hozzáállásukból egyértelműen kiderül. Minden félév végén próbálnak castingra hívni, ami számomra a gyerekkori élményeim után igencsak pozitív meglepetés. Nagyon figyelmesek és mindig kedvesek velem." Ugyanakkor sajnálattal konstatálja, hogy Magyarországon nem kapja meg a szereplőválogatásokra való meghívásokat.

Az "Emma és a halálfejes lepke" című film elsősorban szlovák gyártású, ám a projektben cseh és magyar producerek is részt vettek. 2021-ben még úgy tűnt, hogy a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatni fogja a filmet, de ezt a támogatást később visszavonták. Borbély Alexandra is tanácstalan a helyzet miatt: "Az utómunkálatokhoz a Mol Alapítvány nyújtott segítséget, de ezt sem tudom hova tenni. Nyilvánvaló, hogy van egy lista, amelyen a férjemmel együtt szerepelünk, de nem szabad naivnak lenni. Olyan érzésem van, mintha a szlovákok készítettek volna egy filmet a magyar közönségnek, de végül mégsem kaptak támogatást Magyarországról."

A színésznő hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor fóti beszéde világosan megmutatta, a miniszterelnök legszívesebben senkinek sem juttatna támogatást, hiszen a független filmesek itthon olyan jól boldogulnak, hogy még a mi adófizetői hozzájárulásunkra sincs szükségük. Ezt a megállapítást a Nemzeti Filmintézet új stúdiókomplexumának megnyitóján tették. Borbély azt is megosztotta, hogy anyaként különösen mélyen érinti a politikai helyzet. "Nem engedhetjük meg, hogy a nácik és fasiszták előretörjenek. Ezt nehezen viselem, hiszen két gyermekem van, és édesanya vagyok."

Borbély véleménye szerint a színészek számára lehetőség nyílik olyan filmek elvállalására, amelyek jelentős állami támogatásból készülnek, hiszen ezek az alkotások az adófizetők pénzéből valósulnak meg. Ugyanakkor, mivel ő és a férje többször is kifejtették politikai álláspontjukat, visszásnak tartaná, ha államilag finanszírozott produkciókban szerepelnének. "Örülök, hogy Enyedi Ildikó támogatást kap! De az, hogy fellépjek Orbán Viktor előtt Fóton, az már meghaladja a határaimat. Nem értem, hogyan tudják az emberek megnyugtatni magukat, hogy az rendben van, ha Orbán Viktor új stúdiókomplexumának átadásán szerepelnek, miközben a színházakat tönkreteszik. Ráadásul azt sem mondhatják, hogy nem tudták, miről fog beszélni. Mit hittek, mi fog történni?"

Az interjú végén Borbély kifejezte reményét, hogy a jövőben is számos színvonalas és sikeres magyar film kerül majd a mozikba, hasonlóan az elmúlt év kiváló alkotásaihoz. Hangsúlyozta, hogy szeretné, ha a Fekete pont című film kapcsán nem lenne olyan érzése, hogy elriasztja a gyermekeit a magyarországi iskoláktól.

Related posts