A bábolnaiak határozottan ellenállnak annak, hogy újabb marhatetemek kerüljenek a település területére.
Azt tervezik, hogy összebilincselve, láncba fűzve állják el a teherautók útját. Jelenleg nincs információ arról, hogy a ragadós száj- és körömfájás betegség újabb megjelenése várható lenne.
"Nem vágytam katódgyárra, és nem szerettem volna hulladékokat sem. Mégis, mindkettő valósággá vált. A felettünk lévő hatalmak döntenek a sorsunkról" - osztotta meg véleményét egy ácsi lakos Bábolnán, a szerdai lakossági fórumon, ahogy a Telex tudósítása is rögzítette.
A gyűlés célja az volt, hogy a közösség tájékoztatást kapjon a száj- és körömfájás következtében elpusztult állatokkal kapcsolatos aggasztó helyzetről. A hatóságok ugyanis Kisbajcsról, Darnózseliről és Dunakilitiről összesen 5200 elhullott tetemet temettek el a település határában, mindezt anélkül, hogy előzetesen értesítették volna a lakosságot. A helyiek joggal aggódnak: tartanak az ivóvizük szennyeződésétől, az egészségügyi kockázatoktól, és attól is, hogy ingatlanjaik értéke jelentősen csökkenhet a kialakult helyzet miatt.
A fórumon Horváth Klára bábolnai polgármester arról beszélt, hogy miként a település lakói, az önkormányzat is hiába kért rendes tájékoztatást, így nyilván nem tudott válaszolni a helyiek kérdéseire. Most aláírásgyűjtés kezdődött, a bábolnaiak így szeretnék kinyilvánítani akaratukat, hogy harmadszor - ha megint felbukkanna valahol a betegség - már ne hozzájuk vigyék a leölt, elpusztult állatok tetemeit. A fórumon fogadkoztak, hogy
ha még egy szállítmány érkezik, összebilincselik magukat és a kamionok elé állnak, nem engednek be több marhatetemet.
A választókerület képviselője, Czunyiné Bertalan Judit, távol maradt a legutóbbi gyűléstől. Horváth Klára polgármester a találkozón elmondta, hogy telefonon keresztül értesítette a képviselőt, és kifejezte, hogy "szarrá tették" a települést. Czunyiné meglepődött ezen a megfogalmazáson, mivel nem szokta meg, hogy Horváth Klára ilyen stílusban kommunikál vele. A polgármester viszont azt válaszolta, hogy ezt az érzést most így éli meg.
A bábolnai fórumon elhangzott, az állam három monitoringkutat tervez fúrni a település határában, hogy ezzel figyeljék a vízadó réteg tisztaságát. Az azonban nem derült ki, mi történik, ha e kutak valamelyikéből vett minta pozitív lesz. Popovics György, a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés kormánypárti elnöke jelen volt a gyűlésen. Elnézést kért azért, hogy a legutóbbi fórumra nem ment el. Azt mondta,
"Reménykedjünk abban, hogy soha többé ne történjen kitörés, de ha mégis bekövetkezne, akkor is mindent meg kell tennünk, hogy több állat ne kerüljön ide."
Bábolnán a helyi képviselő-testület rendkívüli ülést tartott április 8-án, ahol határozatban fejezték ki tiltakozásukat azzal kapcsolatban, hogy a Darnózselin és Dunakilitin leölt 3500 marhát a településen temessék el. A következő napon az állami hatóságok zártkörű megbeszélésre invitálták Bábolna, Bana, Ács, Bőny, Bőnyrétalap és Nagyszentjános önkormányzati vezetőit. A bábolnai lakosok azonban úgy érezték, hogy nem kaptak kielégítő válaszokat, ezért egy hete félpályás útlezárással fejezték ki tiltakozásukat. Közben a leölt marhák elszállítása már megkezdődött, és a dögszag a közelben terjedni kezdett, így az M1-es autópályán közlekedők is érzékelhették azt a 90-95-ös kilométernél.