Kihívás nehéz szavakat találni arra, ami a húsfélék és tejtermékek árának alakulásával kapcsolatos – Agrárszektor

A FAO élelmiszerár-index, amely a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozásait követi, márciushoz képest 1%-os emelkedést mutat, és 7,6%-kal magasabb az egy évvel ezelőtti értéknél. A gabonafélék árindexe 1,2%-kal emelkedett, amely mögött a búza árának növekedése áll, ami az orosz exportkészletek csökkenésével magyarázható. Ezzel párhuzamosan a rizsfélék indexét a különleges, illatos fajták iránti fokozott kereslet hajtotta fel. A kukorica ára is emelkedett, amit az amerikai készletek szezonális csökkenése okozott a nemzetközi piacon. A valutaárfolyamok ingadozása szintén befolyásolta a globális piacok alakulását, míg a vámtarifák változása a piaci környezet bizonytalanságát növelte.

A FAO húsárindexe áprilisban 3,2%-os növekedést mutatott a márciusi szinthez viszonyítva, ami minden kategóriában áremelkedést jelez, különösen a sertéshús esetében. A marhahús ára szintén emelkedett, különösen Ausztráliában és Brazíliában, ahol a stabil globális kereslet az import iránt és a korlátozott exportlehetőségek együttese hozzájárult ehhez a trendhez.

A FAO tejtermékekre vonatkozó árindexe áprilisban 2,4%-kal emelkedett az előző hónaphoz képest, így 22,9%-kal magasabb értéket mutat, mint egy évvel ezelőtt. E növekedés hátterében a vaj nemzetközi árának emelkedése áll, amely az európai készletek csökkenése miatt új történelmi csúcsra ugrott. Ezzel ellentétben a növényi olajok ára 2,3%-os csökkenést mutatott, bár az egy évvel ezelőtti szinthez képest még mindig 20,7%-kal magasabb volt. A pálmaolaj ára jelentősen visszaesett, ami a délkelet-ázsiai főbb termelő országok szezonálisan megnövekedett kibocsátásának tudható be, míg a szója- és repceolaj világpiaci ára az erős globális kereslet hatására emelkedett. A napraforgóolaj ára viszont nagyrészt stabil maradt.

A FAO cukorárindexe márciushoz képest 3,5%-kal csökkent, főként a bizonytalan világgazdasági kilátásokkal kapcsolatos aggodalmak miatt, és ezek az ital- és élelmiszer-feldolgozó ágazatok keresletére gyakorolt lehetséges hatása okán, amelyek együttesen a globális cukorfogyasztás nagy részét teszik ki.

A FAO pénteken közzétette az új Gabonakészletek és -igények gyorsjelentését is, amely a 2024-re vonatkozó felülvizsgált becslésekre, valamint a 2025-ös termesztési és terméskilátásokra vonatkozóan szolgál friss adatokkal. A FAO 2025-re vonatkozó legújabb előrejelzése szerint a búzatermelés 795 millió tonna lesz, ami megegyezik az előző évi értékkel. A kilátások szerint Ázsiában - Indiával és Pakisztánnal az élen - rekordtermés várható, Dél-Európában és Észak-Afrikában is javuló feltételekre számítanak, Kanadában és az Orosz Föderációban pedig stabil termelés várható. Ugyanakkor Észak-Európában és a Közel-Keleten a csapadékhiány, valamint az Amerikai Egyesült Államokban az aszály okozta aggodalmak rontják az általános kilátásokat.

Related posts