Németország komoly kihívásokkal nézhet szembe a választások után.

A német választások nyertese szinte borítékolható, a kormányalakítás viszont korántsem az - könnyen politikai patthelyzet állhat elő.

Elképzelhető, hogy Németországban is az osztrák politikai helyzethez hasonló szituáció alakul majd ki a február 23-i szövetségi parlamenti választások után - erről Wéber Balázs, lapcsoportunk külpolitikai újságírója beszélt az ATV Start című műsorában.

Mint mondta, a jobbközép CDU-CSU győzelme csaknem biztosra vehető: a pártszövetség a szavazatok 30-32 százalékára számíthat a jelenlegi közvéleménykutatási adatok alapján.

Ez azonban nem elegendő a kormány formálásához. Friedrich Merz, a szövetség kancellárjelöltje, világosan kijelentette, hogy nem kíván együttműködni az Alternatíva Németországért (AfD) párttal. Ez a radikális jobboldali erő várhatóan a második helyet foglalja el, körülbelül 20 százalékos támogatottsággal.

A CDU-CSU a kormányzóképes többség elérése érdekében kénytelen lehet összefogni a szociáldemokratákkal (SPD) vagy a Zöldekkel (szóba jöhetne még partnerként a liberális FDP is, de nem biztos, hogy ez a párt bekerül a parlamentbe). A nagy kérdés ugyanakkor az, hogy "keresztül tudja-e verni" a jobbközép pártszövetség a migrációellenes programját az SPD-n és a Zöldeken, fogalmazott kollégánk.

A CDU-CSU ugyanis alapvető fordulatot ígér a német bevándorláspolitikában kormányra kerülése esetén: azonnal bevezetné az állandó határellenőrzést, az illegálisan érkezőket nem engedné be az országba, az illegálisan ott tartózkodókat pedig tömegesen kitoloncolná. A CDU kancellárjelöltje kiemelte, hogy ezekből a programpontokból nem fog engedni.

A jobbközép pártszövetség migrációs politikája csaknem teljesen megegyezik az AfD ezirányú programjával, hívta fel a figyelmet munkatársunk.

Arra a kérdésre, hogy mennyire szól a migrációról a választási kampány Németországban, azt válaszolta: nyilván vannak más fontos kérdések is - például a gazdasági válság -, amelyek terítékre kerülnek, ugyanakkor a migráció nagyon a középpontba került. Az elmúlt egy évben ugyanis több olyan, nagy visszhangot kiváltó gyilkosság és merénylet történt, amit illegálisan az országban tartózkodó bevándorlók követtek el. Ráadásul a még mindig nagy számban érkező menedékkérők jelentősen megterhelik a német ellátórendszereket.

Amennyiben a CDU-CSU-nak nem sikerül egyetlen párttal sem megegyeznie, akkor hosszú hónapokra lebénulhat az érdemi kormányzás (csak ügyvivő kormány lesz), mint történt ez Ausztriában, ahol többszöri próbálkozás után sem sikerült kormányt alakítani.

A beszélgetés során szó esik az új uniós költségvetés körüli várható vitákról, a USAID felfüggesztésének következtében kialakult súlyos humanitárius helyzetről, valamint az esetleges ukrajnai tűzszünet lehetőségeiről is. Ezt a fontos témákat a fenti videóban követhetik nyomon.

Related posts