Az ukrajnai magyar kisebbség helyzete összetett és sokrétű. Az ország nyugati részén, Kárpátalján élő magyar közösség számos kihívással néz szembe, amelyek kulturális, nyelvi és politikai aspektusokat is magukban foglalnak. A magyar nyelvhasználat jogi ke
A fórumot megnyitó Viktor Jelenszkij, Ukrajna nemzetiségi politikáért és lelkiismereti szabadságért felelős állami szolgálatának vezetője kiemelte, hogy az ukrán politikai irányvonal a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatban mély gyökerekkel bír, hiszen az "ukrán függetlenségi harc" alapjaiban fogalmazódott meg. Ezt a küzdelmet nemcsak az ukránok, hanem a területen élő magyarok, románok, bolgárok és más nemzetiségű közösségek is támogatták, így közösen alakították az ukrán identitás sokszínűségét. Oleh Nyemcsinov, az Ukrán Miniszteri Kabinet minisztere hangsúlyozta, hogy...
Az ukrán jogalkotás innovatívan integrálta a nemzeti kisebbségekre vonatkozó magyar, román és bolgár jogszabályok legkiválóbb gyakorlatait, ezzel gazdagítva a saját jogi kereteit.
Vida László, Magyarország ungvári főkonzulja hangsúlyozta, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta Magyarország eddigi legjelentősebb humanitárius akcióját valósítja meg, amely során kulcsfontosságú segítséget nyújt Ukrajnának. A diplomata emlékeztetett arra, hogy erre a célra a magyar központi költségvetés több mint 170 millió eurót különített el.
A 2023. decemberében elfogadott törvénymódosítások és a magyar-ukrán szakértői tárgyalások során elért megállapodások biztató irányt mutatnak, azonban "a magyar fél által felvetett kérdések egyike sem tekinthető véglegesen megoldottnak" - emelte ki az érintett szakember.
Vida László kifejtette, hogy az ukrán kormány, a parlamenti képviselők és a magyar kisebbség képviselői közötti párbeszéd "segíthet olyan kölcsönösen elfogadható megoldások felfedezésében, amelyek összhangban állnak a Kárpátalján élő magyar közösség elvárásaival" Magyarország és Ukrajna viszonylatában.
A kisebbségi média helyzetét felvázoló Kulin Zoltán, a magyar és ukrán nyelvű műsorokat készítő TV21 Ungvár vezérigazgatója elmondta: Ukrajnában közel tíz törvény és rendelet szabályozza a média működését, amelyeket több nemzetközi szerződés és memorandum egészít ki.
A jogszabályok gyakran konfliktusba kerülnek egymással, ami komoly kihívásokat jelent. Egy szakértő arra figyelmeztetett, hogy a Beregszászi járás, amely nagyrészt magyarok lakta terület, adótorony hiányában nem képes fogadni a földfelszíni sugárzású tévéműsorokat. Ez pedig jelentősen megnehezíti az ott élők számára az információkhoz való hozzáférést. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és az Ungvári Nemzeti Egyetem docense kifejezte csalódottságát amiatt, hogy a nemzeti-kulturális autonómia fogalma nem szerepel a jogalkotás keretei között, sőt, még a szóban forgó fogalom említése is heves ellenállásba ütközik az ukrán politikai színtéren.
Kifejtette:
Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalásainak során ez a téma kétségtelenül középpontba kerül.
Csernicskó István, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora rámutatott, hogy az orosz agresszió következtében Ukrajnában a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos ügyek biztonságpolitikai szempontból kerülnek előtérbe. Hangsúlyozta, hogy az intézmény, amely 1996 óta a magyar állam támogatásával működik, több mint négyezer diplomás szakembert képzett ki, és jelenleg több mint hatszáz pedagógus tevékenykedik a kárpátaljai oktatási szektorban. Rezes József, a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulásának (KHÖT) igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt két évben kedvező fejleményként értékelhető, hogy a magyar kisebbség képviselőit egyre inkább bevonják az őket érintő döntések és kérdések megvitatásába.
A 2001-ben alapított szervezet 70 települést fog össze, amelyek lakossága körülbelül 200 ezer főt tesz ki, ebből 130 ezer ember magyar nemzetiségű. Az ukrajnai háború kitörése óta a helyi önkéntesek jelentős munkát végeztek: közel 20 ezer belső menekült elhelyezését és támogatását segítették, külföldi támogatók, testvértelepülések és segélyszervezetek közreműködésével. Ezen kívül a KHÖT körülbelül ezer tonna humanitárius segélyt juttatott el a frontvonal közeli területekre - tájékoztatott Rezes József.
Orosz Ildikó egy különleges személyiség, akinek története és tapasztalatai sokakat inspirálhatnak. Az ő élete tele van kihívásokkal és sikerekkel, amelyek formálták őt azzá, aki ma. Ildikó mindig is szenvedett a megújulás iránti vágytól, és ez a szenvedély vezette őt különböző kalandokhoz és lehetőségekhez. Minden egyes lépésével hozzájárul a világ színesebb és gazdagabb szövetéhez.
a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, Kárpátalja megye tanácsának képviselője kitért a nemzeti-kulturális autonómia kérdésére az oktatás vonatkozásában, az oktatási és nyelvhasználati jogok szűkítésére, a megfelelő tankönyvek, szótárak hiányára.
Spenik Sándor, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének vezetője, részletes elemzésében számokkal bizonyította, hogy a 2017-ben életbe lépett ukrán oktatási törvény jelentős mérföldkőnek számított a megye magyar tannyelvű oktatási rendszerének alakulásában.
A kétnapos program kedden Beregszászban ért véget, ahol a résztvevők betekintést nyertek a Kárpátaljai Református Egyház sokszínű munkájába. Ezen kívül ellátogattak a Kossuth Lajos Líceumba, felfedezték a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát, valamint a helyi rendezvényközpontot, az Európa-Magyar Házat is.