Mi zajlik a világban? A brit kormány hiperszonikus fegyverrendszert fejleszt, amely új dimenziókat nyithat a modern hadviselésben - számol be a Pénzcentrum.

A brit kormány hiperszonikus fegyverrendszerek kifejlesztésén dolgozik. A londoni védelmi minisztérium vasárnapi közleménye alapján az új fegyverek hiperszonikus hajtóművének tesztelése már sikeresen lezárult.
A hajtóművek kifejlesztése egy izgalmas együttműködés eredménye, amelyben a brit kormány mellett a védelmi, tudományos és technológiai kutatásokat folytató DSTL, az amerikai légierő kutatóműhelye (AFRL) és számos ipari csoport dolgozott össze. Az innovatív meghajtórendszert hat hét alatt 233 sikeres próbaüzem során tesztelték, mindezt az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Virginia állambeli Langley tesztközpontjának keretein belül.
A brit védelmi minisztérium vasárnapi jelentése alapján a jövő technológiáját képviselő hiperszonikus hajtóművekkel ellátott robotrepülőgépek fejlesztése már folyamatban van. Ezek a rendkívüli sebesség elérésére képes gépek a tervek szerint 2030-ra mutatkoznak be első ízben a nagyközönség előtt.
A tárca tájékoztatása nem tér ki a fejlesztési költségekre.
Keir Starmer, a brit miniszterelnök, nemrégiben fontos bejelentést tett, amely szerint Nagy-Britannia védelmi kiadásai 2027-re a hazai össztermék (GDP) 2,5%-át fogják képviselni. A hosszú távú terv pedig az, hogy a következő parlamenti ciklus alatt, 2029 után, ez az arány 3%-ra emelkedik. Starmer hangsúlyozta, hogy a védelmi költségvetés növelése azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től kezdve évente 13,4 milliárd fonttal (körülbelül 6405 milliárd forint) többet fog költeni a védelemre, mint a jelenlegi évben.