Megkerestük Hoppál Pétert, hogy tisztázzuk, mit is értett az alatt, amikor azt állította, hogy ők állították le Novák Katalin politikai pályafutását.

Hoppál Péter, a Fidesz képviselője a tusványosi fesztiválon kifejtette: "Nem lehetséges, hogy egy frakció leváltsa a köztársasági elnököt, így tehát a kifejezésem nyilvánvalóan téves volt." Ezt a megjegyzést még júniusban tette egy interjúban, ahol azt is hangsúlyozta, hogy "a jobboldalon nem tűrünk el hibákat, mi akár a köztársasági elnökünket is lemondattuk, amikor cselekedetei egy kicsit félreérthetővé váltak." A lemondatás szó használata különösen figyelemfelkeltő volt, mivel korábban minden fideszes politikus azt állította, hogy a volt köztársasági elnök saját elhatározásából döntött a távozás mellett. Orbán Viktor is úgy nyilatkozott, hogy Novák Katalin döntése helyes volt, de távozása óriási veszteséget jelentett Magyarország számára.

Hoppál most azt mondta, éppen az autójához sietett, amikor kérdezgették, és első két alkalommal maga is azt felelte a kérdésekre, hogy Novák Katalin lemondott. Amikor harmadszorra is visszakérdeztek, akkor "valóban elhagyta a száját" a lemondatás szó, szerinte ezután "ezen a kifejezésen ugrált a liberális média".

Novák Katalin és Varga Judit valóban "önálló entitások", ám Orbán Viktor nyilvánvalóan egyiküket sem hívta fel lemondásra – fogalmazott. Hangsúlyozta, hogy a mindenkori miniszterelnök és a köztársasági elnök általában nem szokott "suttogni" egymás között.

A rossz szóhasználata ellenére senki sem tolta le a Fideszben. Mindannyian "nagyfiúk", mondta, és egy olyan néppártban pedig, mint a Fidesz, sokféle vélemény van. Persze, frakciófegyelem is van, de közben azért szerinte van szabadság is.

Varga Judittal legutóbb Gödöllőn találkoztam, ahol a Kossuth-díjas szobrász, Szmrecsányi Boldizsár "Boldi" kiállításának megnyitóján voltunk jelen, mindez körülbelül egy hónapja történt. Az esemény során azonban nem került szóba, hogy K. Endre kegyelmi kérvényét ajánlással terjesztette-e fel Novák Katalinnak, vagy sem. "Tudja, mi nem ilyen jelentéktelen dolgokról csevegünk, amikor összefutunk," jegyezte meg Varga.

Rákérdeztünk, hogy a kegyelmi ügyet marhaságként kezeli-e, de elkerülte a válaszadást. "Kár, hogy a lemondások után ennyi idő elteltével még mindig erről beszélgetünk, hiszen már irreleváns, hogy technikailag hogyan zajlott az ő korábbi döntésük. A lényeg, hogy lemondtak, ezzel pedig az ügy megszűnt" - nyilatkozta, hozzátéve, hogy szerinte a téma napirenden tartásának oka, hogy a sajtó egy része "utasítást kapott". Ő maga nem rendelkezik a "pontos válasszal" a kérdésre, és nem tudja, hogy a miniszterelnök konzultált-e Novákkal vagy Vargával a kegyelmi döntés előtt, de feltételezése szerint nem.

Miközben kezdetben kijelentette, hogy a kegyelmi döntéshez hasonló helyzetekben „nincs visszaút a jobboldalon”, végül mégis kifejezte örömét az iránt, hogy Varga és Novák esetleg újra politikai pályafutásra léphetnek. Azt mondta, hogy amikor ez a zűrzavar végre lecsillapodik, és az emberek feldolgozzák, hogy politikai tévedéseket követtek el, akkor a felelősségvállalás és a lemondás következik. „Ez a folyamat időbe telik, eltelik néhány év, majd jöhet a pillanat, amikor azt mondják, hogy újraindulok, és valamilyen pozícióért pályázom.”

Hoppál véleménye szerint egyértelmű, hogy a helyzetnek nincs kibúvója, hiszen a következmények – mint például a lemondás – elkerülhetetlenek. Ugyanakkor hosszú távon mégis létezik lehetőség a megbocsátásra. "A bűnökért való vezeklés időszaka elérkezett, és amint a türelmi idő letelt, a társadalom sikeresen átlépett az akkori politikai tévedésen. A penitencia érvényesült, és a bűnbánat időszaka véget ért", mondta Hoppál, utalva arra, hogy a jövőben akár visszatérhetnek azok, akik távoztak, ha úgy döntenek.

A bűnbánat időtartamának meghatározására egy érdekes filmes példát említett. "Ha ön látta az Oscar-díjas *Farkasokkal táncoló* című lebilincselő filmet, abban egy amerikai katona mélyen belemerül egy indián törzs életébe, és végül teljesen átalakul, a közösség tagjává válik. A filmben van egy törzsfőnök, aki a szent emberek közé tartozik, és tőle kérdezik meg, hogy mikor ér véget a gyászideje annak a nőnek, akit a főszereplő szeretne megnyerni a törzsből." Amikor arra a kérdésre kerestük a választ, hogy Orbán Viktor-e a törzsfőnök a hasonlatban, a válaszadó hangsúlyozta, hogy nem elsősorban őt kell érteni alatta. Szerinte a párhuzam inkább arra utal, hogy minden kultúrában és civilizációban megvan a saját rendje annak, hogy mennyi ideig tart a bánat időszaka.

Mindenesetre a véleménye szerint ezt az időszakot csak úgy lehetne körülhatárolni, hogy "amikor a társadalom már nem táplál negatív érzéseket Varga Judit vagy Novák Katalin iránt". De vajon honnan fogják tudni, hogy a közvélemény mit gondol erről? "Ha a Fidesz akarja, akkor ezt meg fogják kérdezni, de még nem jött el az az idő, amikor a párt úgy érzi, hogy a 2026-os választáson érdemes lenne visszahozni őket", mondta Novák és Varga esetleges újbóli szerepléséről. Ő maga nem látja valószínűnek, hogy a Fidesz jövőre bevetné a két korábbi politikust.

Még mindig nem csillapodtak a kedélyek, mióta Varga Judit néhány héttel ezelőtt feltűnt a Schadl-Völner per nyilvános tárgyalásán. A kormánypárti politikai elit, köztük Orbán Viktor, sorra kifejezte elismerését iránta. A miniszterelnök egy alkalommal így fogalmazott: "Mindig fáj, és ezek személyes ügyek, erről nem mondhatok szinte semmit. De én végigkísértem őt az utolsó másfél évében. Legalább háromszor akarta beadni a derekát, hogy nem bírja a helyzetet, ami otthon zajlik. Mégis kitartott, ameddig csak tudott. Ez nemcsak személyes fájdalom, hanem óriási pazarlás is, mert ritkán találkozni olyan kiemelkedő tehetséggel a magyar politikában, mint amilyen Varga Judit miniszter asszony. Juditban megvolt az a potenciál, ami miniszterelnöki ambíciókhoz szükséges. Még négy-nyolc év kellett volna, hogy teljes mértékben kibontakozhasson, de minden adottsága megvolt ahhoz, hogy egy országot képviseljen. A Judit igazán briliáns."

Hoppál úgy véli, hogy Orbán kijelentése Vargáról mögött az állhat, hogy az országjárás során sokan osztják meg vele, mennyire hiányolják őt. Elképzelhető, hogy egy benzinkútnál vagy egy kávézóban valaki odalép hozzá, és megkérdezi: "Miniszterelnök úr, mikor hozza vissza azt a tehetséges Varga Juditot a politikai színtérre?" Ugyanakkor Hoppál hangsúlyozza, hogy ő nem folytatott erről diskurzust Orbánnal. Az ő választókörzetében már jó ideje nem esik szó erről, csupán Varga bírósági megjelenése óta kaptak tőle kérdéseket arról, hogy vajon visszatér-e a politikai életbe.

Related posts