A hackerek más titkos kormányzati adatokat is birtokba vehettek.

Katrein Ferenc, az Alkotmányvédelmi Hivatal egykori műveleti igazgatója, a Jelen című lapnak adott interjújában kifejtette véleményét.

November közepén vált nyilvánvalóvá, hogy egy nemzetközi hackercsoport sikeresen behatolt a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szerverébe, és ötmillió dolláros váltságdíjat követel az ott fellelt, katonai és nemzetbiztonsági szempontból kritikus adatok feloldásáért, valamint azok nyilvánosságra hozatalának megakadályozásáért. Az ellopott dokumentumok először a dark webre kerültek, ahol időlegesen elérhetetlenné váltak, de később újra megjelentek. A helyzet súlyosságát jelezve pénteken a Honvédelmi Minisztérium bejelentette, hogy leváltották a Védelmi Beszerzési Ügynökség vezetőjét, Pachner Róbertet – számolt be az eseményekről a 24.hu.

"A meghekkelt anyag egyértelműen érzékeny dokumentumokat rejt. Úgy vélem, hogy a megfelelő hatóságoknak folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a dark webet, mivel szerintem más magyar vonatkozású anyagok is előfordulhatnak ott" – nyilatkozta Katrein Ferenc, az Alkotmányvédelmi Hivatal volt műveleti igazgatója a Jelennek.

"Folyamatosan monitorozni kéne a webet, látnunk kell, mi van kint a piacon, mielőtt ismét megzsarolnának minket valamivel" -- tette hozzá.

"Én elhárítóként tevékenykedtem, és úgy vélem, ami a beszerzési ügynökségnél történt, az egy figyelmeztető jel arra, hogy a rendszerünkben komoly problémák vannak. Az ilyen incidensek nem megengedhetők. Végül is egy szövetségi rendszer tagjaiként elvárható, hogy a rendszereink megfeleljenek a NATO által előírt érzékenységi teszteknek is. Felelősségünk nem csupán saját magunkért áll fenn. Kétségtelen, hogy a hackercsoportok mindig egy lépéssel előttünk járnak, ezért rendkívül fontos, hogy a kormány milyen módon kommunikálja - vagy éppen nem kommunikálja - ezeket a kibertámadásokat" -- fejtette ki a szakértő.

Related posts