A Marosvásárhelyi Napok eseménye egy különleges alkalom, amely minden évben a város szívében zajlik, ünnepelve a közösség kulturális örökségét és hagyományait. A rendezvény során helyi művészek, zenészek és kézművesek mutatják be tehetségüket, miközben a

Kerekes István fotóművész ünnepélyes keretek között fogadja el a kitüntetést (Fotók: Nagy Tibor)

Tizenhat marosvásárhelyi kiválóság kapta meg a díszpolgári címet, amelyet a város önkormányzata ítélt oda, elismerve ezzel azokat az értékes hozzájárulásokat, amelyeket pályafutásuk során nyújtottak. Ezek a személyiségek nemcsak maradandó nyomot hagytak saját területükön, hanem munkásságukkal jelentős mértékben hozzájárultak Marosvásárhely fejlődéséhez is. Kiemelkedő teljesítményeik révén a város hírneve bel- és külföldön egyaránt elismertté vált. A hagyományoknak megfelelően, vasárnap délelőtt, a Marosvásárhelyi Napok keretében, a Kultúrpalota tükörtermében ünnepélyes esemény keretében vehették át a díszpolgári címeket azok, akik életútjukkal és munkájukkal méltán kiérdemelték ezt a megtisztelő elismerést.

"Marosvásárhely szívében élnek olyan emberek, akik nem csupán karriert vagy diplomákat hagytak hátra a falakon, hanem tartós nyomot is a közösség életében. Ma, a Marosvásárhelyi Napok alkalmával, bár talán kissé késlekedve, de őszinte szívvel szeretnénk kifejezni hálánkat nekik: köszönjük!" - fogalmazta meg a közösség elismerését Kovács Mihály Levente, Marosvásárhely ügyvivő polgármestere.

- A díszpolgári cím nem formalitás. Nem csupán egy ünnepi pillanat egy rendezvény programjában. Ez annak a módja, ahogyan egy közösség tiszteletét fejezi ki példaképei iránt. És azt mondja nekik: nem felejtettünk el titeket. Soha nem is fogunk elfelejteni. Ma olyan emberek vannak itt közöttünk, akik Marosvásárhely nevét a határokon túlra is elvitték. Orvosok, akik életeket mentettek. Tanárok, akik elméket világosítottak meg. Művészek, akik érzelmeket öntöttek színekbe és hangokba.

Tisztelettel adózunk azoknak a bátor hősöknek, akik 1970-ben életüket kockáztatták, hogy megóvják ezt a várost az árvíz pusztításától. Amikor a Maros kilépett medréből, ezek az emberek nem haboztak, hanem bátran helytálltak a veszély közepette. A közjó érdekében a saját biztonságukat a háttérbe szorították. Ma, évtizedekkel később, hálás szívvel emlékezünk nevükre és tetteikre...

Marosvásárhely lenyűgöző épületei nem csupán a város arculatát formálják, hanem a dicső múltjának tanúi is. Ám az igazi érték, ami mindig is a város igazi kincse volt, az emberekben rejlik. Olyan emberekben, akik elkötelezettek a hivatásuk iránt, akik a munkát nem csupán kötelezettségként élik meg, hanem szenvedéllyel végzik. Ezek azok az emberek, akik visszatekintve büszkén mondhatják: életüknek volt értelme. Mi, akik a jövő generációját képviseljük, adósaik vagyunk ennek az örökségnek. Feladatunk, hogy továbbvigyük, hogy meséljünk a történetükről, és hogy a hála ne csupán egy alkalmi gesztus legyen, hanem a mindennapjaink természetes része – emelte ki az ügyvivő polgármester a beszédében.

Orvosok, művészek, egyetemi oktatók és katonák – mindannyian különböző világokat képviselnek, mégis egy közös cél vezérli őket: az emberek szolgálata és a társadalom fejlődése. Az orvosok az egészség megőrzésére, a művészek a kultúra gazdagítására, az egyetemi tanárok a tudás átadására, míg a katonák a béke és biztonság fenntartására szentelik életüket. E sokszínű hivatás mindegyike hozzájárul a közösség jólétéhez és fejlődéséhez, különböző módon formálva a világot, amelyben élünk.

Idén Marosvásárhely önkormányzata a díszpolgári címet az alábbi kiemelkedő személyiségeknek adományozta: dr. Mártha Orsolya, a város neves urológus főorvosa, Molnár Tünde, aki nemcsak orgonaművészként, hanem egyetemi tanárként is maradandót alkotott, valamint Kerekes István, a fotóművészet jeles képviselője. A díszpolgári cím posztumusz kitüntetettei között szerepel Cseh Judith, a népszerű nótaénekes, és Madaras Gábor, a népdalok hiteles tolmácsolója. Továbbá Leahu Oana-Veronica, Boloş Vasile, egykori rektor és egyetemi professzor, valamint Marius Anton Sabău, szintén egyetemi tanár, és Dumitru Gheorghișor, a katonai pályán elért eredményeiért ismert tiszt, szintén megkapták ezt a megtisztelő címet. A görög katolikus esperesek, Elie Câmpeanu és Ioan Dredeţianu, szintén a város díszpolgárai lettek. Külön említést érdemelnek azok a hős katonák is, akik 1970 májusában, az árvíz által sújtott városiak megmentésén fáradozva veszítették életüket: David I. Rusu, Lazăr I. Blejenari, Ionel S. Giurchi, Ion P. Roman és Mircea C. Robu. Az ő emlékük örökre megmarad a város szívében.

Marosvásárhelyinek lenni kiváltság és feladat, ami egy életre szól

Dr. Mártha Orsolya urológus, kutató, egyetemi oktató 2002-ben orvosdoktori címet szerzett, majd az urológia egyetemi docense lett. Tíz évvel később a Marosvásárhelyi Urológiai Klinika igazgatójának nevezték ki; 2017-ben pedig első nőként habilitált Romániában, hogy megszerezhesse az egyetemi tanári címet. 16 szakkönyv és több mint 400, bel- és külföldön megjelent cikk szerzője vagy társszerzője; emellett több mint 60 hazai és nemzetközi tudományos rendezvényen vett részt előadásokkal. Tudósként és tudományszervezőként szerzett tisztségei és kitüntetései közül megemlítendő a Román Urológiai Társaság alelnöki tisztsége és a Közép-Európai Urológiai Társaság vezetőtanácsi tagsága, az Eugen Proca Érem, a román urológia fejlesztése érdekében végzett munkájáért kapott kiválósági oklevél, valamint a budapesti Semmelweis Egyetem által adományozott Antal Géza Érem - hangzott el a Kilyén Ilka színművésznő által felolvasott méltatásban.

- Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a szülővárosom tiszteletbeli polgára lehetek - hangsúlyozta dr. Mártha Orsolya, miután átvette az elismerést. Elmondta, hogy szülei és anyai nagyapja mindig arra biztatták, hogy a tudás ereje és biztonsága olyan kincs, amit senki sem vehet el tőle. Urológusként és oktatóként mindig is a közössége szolgálatának szentelte életét, és továbbra is ezt teszi, remélve, hogy hozzájárulhat szülővárosa és a marosvásárhelyi orvosi egyetem hírnevének öregbítéséhez. - Marosvásárhelyi identitásom nem csupán egy cím, hanem egy felelősség, amely végigkísér az életem során - tette hozzá meggyőződéssel dr. Mártha Orsolya.

Kerekes István fotóművész tehetségével és kiváló eredményeivel jelentősen hozzájárult szülővárosa, Marosvásárhely imázsának az építéséhez mind a hazai, mind a nemzetközi kulturális életben. Kiemelkedő alkotása a Ielena című fotó, amely a legtöbb díjat elnyerő portréként világrekordot állított fel, hiszen több mint 600 nemzetközi díjat szerzett 58 országban. Kerekes István a világ legfiatalabb fotóművésze, aki megkapta a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség rangos Kiválósági Díját, mégpedig a Gyémánt szint III. fokozatát - hangzott el a laudációban.

A fiatal fotóművész megosztotta, hogy egykor egy marosvásárhelyi fotós azt súgta neki, miszerint az erdélyi, Maros megyei fényképekkel nem lehet konkurálni az ázsiai vagy dél-amerikai fotósok munkáival.

- Ez 25 évvel ezelőtt volt, és én akkor eldöntöttem magamban, hogy ha az élet úgy hozza, be fogom bizonyítani, hogy erdélyi és azon belül Maros megyei fényképekkel is lehet sikereket elérni - hangsúlyozta a fotóművész, akinek munkássága, sikerei egyértelmű bizonyítékai annak, hogy teljesítette ezt a vállalást.

Molnár Tünde orgonaművész egy neves orgonaépítő család tagjaként nőtt fel, és a kiváló egyetemi tanár, Terényi Ede tanítványaként kezdte meg zenei pályafutását. Szakmai életútja nem csupán figyelemre méltó, hanem a kultúra, a művészet és a tudomány iránti elkötelezettsége is lenyűgöző. Több mint 500 koncerttel büszkélkedhet, és különösen a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia orgonaművészeként valósította meg a Nyáresti orgonahangverseny-sorozatot, amely jelentős figyelmet irányított rá. Kiemelkedő hozzájárulása a Kultúrpalota nagytermében található, Rieger Ottó által tervezett orgona népszerűsítése, amelynek jelentőségét az első Marosvásárhelyi Nemzetközi Orgonafesztivál megszervezésével is hangsúlyozta, amely az orgonaépítés századik évfordulójára készült. A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanáraként számos diák generációját segítette szakmai fejlődésükben, és aktívan részt vett a tanterv innovatív átalakításában is. (Menyhárt)

A 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata méltóságteljes és ünnepélyes végkifejlethez érkezett: a város két kiemelkedő művészét tüntették ki az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címével. Az esemény utolsó napján átadott díj olyan alkotóknak szól, akik rendkívüli művészi munkásságukkal és kulturális hozzájárulásaikkal maradandó értékeket teremtettek közösségünk életében.

Idén a rendezvények csúcspontját a kiemelkedő előadók díjazása jelentette: Demjén Ferenc, a nemzetközi színtéren is elismert művész, akinek ikonikus dalai generációkat egyesítettek, és felejthetetlen élményeket varázsoltak a közönség számára Európa-szerte. Mellette Andra Măruță, a kortárs román zene egyik legkedveltebb képviselője is elismerésben részesült, aki hazai és nemzetközi sikereivel friss hangzást hozott a mai zenei tájba.

Az Ars Musica Pro Urbe kitüntetés egyszerre szimbolikus és mélyen megtisztelő: azoknak szól, akik művészetükkel gazdagítják közös kultúránkat, és erősítik Marosvásárhely szellemiségét, sokszínűségét - tájékoztattak a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal bel- és külkapcsolati osztályáról. (v.gy.)

A hétvégén színek, érzelmek, zene és hagyomány kavalkádja töltötte meg az utcákat, ahol mindannyian nyitott szívvel ünnepeltük városunkat. Köszönjük Önöknek, kedves marosvásárhelyiek! Köszönjük az energiát, a mosolyokat, a lelkesedést, hogy élettel töltöttek meg minden sarkot. Megmutatták, hogy Marosvásárhely él, és tele van kultúrával, művészettel és közösségi szellemmel. Önök tették a Marosvásárhelyi Napokat igazi szívet melengető ünneppé.

A 28. Marosvásárhelyi Napok eseményei lezárultak, de az élmények és emlékek örökre velünk maradnak. Együtt sétáltunk a város pezsgő utcáin, táncoltunk, tapsoltunk és nevettünk – mindannyian hozzájárultunk ahhoz, hogy Marosvásárhely újra életre keljen. A Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal ezúton szeretné kifejezni köszönetét minden intézménynek és partnernek, akik nélkül ez a csodálatos rendezvény nem valósulhatott volna meg. Különösen hálásak vagyunk a Közterület-kezelő Igazgatóságnak, a Metropoliszövezet Egyesületnek, az Aquaserv Rt.-nek, a Kulturális, Művészeti és Szabadidőközpontnak, a Marosvásárhelyi Helyi Tanácsnak, a Maros Megyei Tanácsnak, a Marosvásárhelyi Állatkertnek, a Maros Megyei Katasztrófavédelemnek, a Csendőrségnek, a Maros Megyei Múzeumnak, a My Family Marketnek, a Kultúrpalota igazgatóságának, a Helyi Rendőrségnek, a Marosvásárhelyi Rendőrségnek, a Sylevy Cleaningnek, a marosvásárhelyi SMURD-nak, a Vásár-helynek, a marosvásárhelyiek vásárának, a Helyi Közszállítási Rt.-nek, valamint az Urban Polaris Kft.-nek. Minden egyes hozzájárulás értékes volt, hiszen az alapos szervezéstől a helyi értékek bemutatásáig minden részlet hozzájárult a rendezvény sikeréhez. Köszönjük, hogy együtt írhattuk történetünket!

Ez a siker szárnyakat ad nekünk. Inspirál, hogy bátran merjünk nagyobb álmokat szőni – egy következő, még lenyűgözőbb és felejthetetlenebb eseményt álmodjunk meg. Marosvásárhely az Önök ragyogó fényében tündökölt. Szívből köszönjük!

Related posts