Magyarország kulcsszerepet játszott abban, hogy az idén jelentős mennyiségű orosz vezetékes gáz érkezett az Európai Unió területére.

Az EU területére érkező orosz vezetékes gáz mennyisége Ukrajnán keresztül körülbelül 15 milliárd köbmétert, míg Törökországon keresztül mintegy 17 milliárd köbmétert tett ki, összesen tehát 32 milliárd köbméter gáz érkezett. Ez a szám 13 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakának adatait. Érdekes módon ez az összeg kissé meghaladja az orosz gázexportot Kínába, amely 31 milliárd köbméter volt. Az adatokat a Reuters gyűjtötte össze, és a Portfolio is beszámolt róluk.

Idén a déli útvonalon, Törökországon, Bulgárián és Szerbián keresztül jóval több orosz gáz érkezett Magyarországra, mint ami a hosszú távú magyar-orosz szerződés alapján indokolt lett volna (3,5 milliárd köbméter).

A 2023. októberétől 2024. szeptemberéig terjedő gázév adatai szerint a magyar gázimport nettó mennyisége ezen az útvonalon 7,8 milliárd köbméterre rúgott. Ez a mennyiség részben a hosszú távú szerződéseken felüli extra orosz beszerzések eredménye, amelyeket más piaci szereplők is kihasználtak, mivel az orosz gáz relatíve olcsón elérhető volt. Ezen felül a magyarországi átszállítás révén a gáz Szlovákiába és Ukrajnába is eljutott.

A meglévő ukrán tranzitmegállapodás december végén érvényét veszti, és a tervek szerint nem hosszabbítják meg. Ez a helyzet komoly feszültségeket gerjeszt Szlovákia és Ukrajna között. Fico, a szlovák politikai vezető, megtorló lépéseket helyezett kilátásba, amennyiben Ukrajna leállítja a gázszállítást.

Related posts