Magyar orvosok valósították meg az első pacemaker-beültetést Csádban, ezzel új fejezetet nyitva az ország egészségügyi ellátásában.
Ősszel két kiemelkedő magyar orvosi misszió látogatott el Csádba, amelyek révén alapvető és sok esetben életmentő egészségügyi szűrővizsgálatok valósultak meg. Ezen kívül fontos oktatási programok indultak a triázsrendszer kiépítésének érdekében, és ami különösen figyelemre méltó, hogy az ország történetében először végeztek pacemaker-beültetéseket.
A budapesti Szent Ferenc Kórház önkéntes egészségügyi csapata történelmi jelentőségű lépést tett Csádban, ahol elsőként hajtották végre a pacemaker beültetést a Hungary Helps Ügynökség (HHÜ) orvosmissziója keretében. Ez az innovatív eljárás nem csupán egy új fejezetet nyitott meg Csád egészségügyi rendszerében, hanem lehetőséget teremtett a helyi orvosok és szakemberek bevonására is, ezzel elősegítve a tudásmegosztást és a szakmai fejlődést.
A Hungary Helps Program keretében nyújtott támogatás kulcsfontosságú szerepet játszott a pacemaker-beültetés helyi elérhetőségének megteremtésében, hozzájárulva ezzel a szívbetegségek okozta halálozások csökkentéséhez. A program hosszú távú célja, hogy a helyi orvosok megszerezzék a pacemaker-beültetéshez és -programozáshoz szükséges szakmai ismereteket, ezzel biztosítva, hogy a jövőben ezek az életmentő beavatkozások Csád területén is elérhetők legyenek. Ennek érdekében több mint tíz helyi kardiológus vett részt EKG- és pacemaker-programozási képzésen, hogy tudásukkal hozzájáruljanak a szívbetegségek kezelésének javításához.
A csádi egészségügyi minisztérium célja, hogy a pacemaker-beültetést helyben is elérhetővé tegye, így a betegeknek nem kell külföldre utazniuk a beavatkozáshoz. A HHÜ programja nemcsak azonnali életmentő kezeléseket biztosított, hanem megalapozta a helyi egészségügyi rendszer hosszú távú önellátását ezen a területen.
Az elmúlt két hónapban magyar egészségügyi önkéntesek több mint 140 munkanapot töltöttek Csádban menekültek orvosi ellátásával, kórházi feladatok ellátásával és oktatási programokkal, ezeket a tevékenységeket a csádi egészségügyi minisztériummal együttműködve hajtották végre, azokra a kritikus területekre összpontosítva, amelyek azonnali beavatkozást igényelnek.
A HHÜ decemberben jelentős mennyiségű gyógyszeradományt juttatott el Csád fővárosának legfontosabb kórházaihoz, valamint vidéki intézményekhez, ezzel hozzájárulva az N'Djamena környékét sújtó árvíz utáni helyreállítási munkálatokhoz és a természeti katasztrófa következtében megnövekedett egészségügyi igények kielégítéséhez. Az adománycsomagok tartalmazzák az akut és krónikus betegségek kezeléséhez elengedhetetlen gyógyszereket és orvosi eszközöket, többek között maláriaellenes szereket, gyulladáscsökkentőket, fertőtlenítőszereket, gyermekgyógyászati készítményeket, kötszereket, fecskendőket, kesztyűket, valamint egyéb alapvető egészségügyi termékeket.
A Hungary Helps Program büszkén állt a történelmi küldetés mögött, amely nem csupán életeket mentett meg a magyar orvosok szaktudásának és elkötelezettségének köszönhetően, hanem hozzájárult a csádi egészségügyi rendszer fenntartható fejlődésének megalapozásához is - olvasható a közleményben.