Az, hogy mibe öltöztetjük a gyereket a strandon, életet menthet. A megfelelő ruházat nemcsak a kényelemről szól, hanem a bőr védelméről is. Gondosan megválasztott fürdőruha és napernyő alatt viselt könnyű anyagú ruházat segíthet megóvni a gyermeket a leég

Május környékén hivatalosan is kezdetét veszi a strandszezon. A gyerekek ilyenkor kiszabadulhatnak a medencék világába - a szülőknek viszont ilyenkor kell a leginkább résen lenniük. Összegyűjtöttük, mire kell figyelni, hogy az strandolás ne aggódással, hanem nevetéssel teljen.
Közeledik a nyár, és ezzel együtt a várva várt strandolási szezon. Egyre többen tervezgetik a nyaralást, lehetőleg persze vízpart közelében. A fürdőruhák, napszemüvegek és naptejek beszerzése mellett azonban van valami, amire talán nem gondolunk eleget, pedig minden évben rengeteg szó esik róla: történetesen a vízbiztonság.
A vízi balesetek és fulladások gyakran egy-egy pillanaton múlnak. Egy kis figyelmetlenség, egy rossz döntés vagy akár a nem megfelelő fürdőruhaszín is hozzájárulhat ahhoz, hogy tragédiába forduljon a nyári móka.
A WHO statisztikái alapján a vízbefúlás kiemelkedő haláloknak számít a gyermekek körében, különösen a magánmedencék használatakor. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a legnagyobb kockázat 1 és 4 éves kor között áll fenn. Fontos megjegyezni, hogy egy kisgyermek akár már 30 másodperc alatt is megfulladhat, ezért rendkívül figyelmesen kell vigyáznunk rájuk.
A magyar statisztikák alapján megállapítható, hogy a Balaton a legnagyobb kockázatot jelenti a vízbefúlások szempontjából, és meglepő módon nem is a mélyebb részeken, hanem a sekélyebb vizekben történnek a legtöbb balesetek. A mély vízben, ahol az úszástudás hiányosságai miatt történik a baj, a mentőmellény viselése kulcsfontosságú lehet az élet megmentésében.
Minden nyáron több olyan, vízzel kapcsolatos tragédia történik tehát, amelyet igenis meg lehetne előzni. Évente újra előkerül a téma, rendszeresen hívja fel a lakosság figyelmét a rendőrség, a Magyar Gyerekmentő Alapítvány vagy a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata arra, hogy milyen tanácsokat kellene betartanunk a biztonság érdekében.
Kiemelkedően fontos, hogy ha van otthon medencénk, vagy üdülünk egy olyan helyen, ahol medence található, mindig kerítsük körbe azt, ha éppen nem használjuk. A Gyermekmentő Alapítvány tapasztalatai alapján a kerti medencés balesetek leggyakrabban akkor következnek be, amikor a felnőttek a házban tartózkodnak, miközben a gyerekek kihasználják a figyelmetlenséget, és kiszöknek a medencéhez. Továbbá érdemes zárva tartani a bejárati ajtókat és a földszinti ablakokat, hogy a kis felfedezők ne tudjanak kijutni. A biztonság mindig legyen az első helyen!
Nincs olyan sok szabály, de ami van, azokat létfontosságú betartani. Ezek a következők:
Még abban az esetben sem, ha a közelben úszómester figyel. A gyerekek meglepően gyorsan, csendben juthatnak veszélyes helyzetbe, akár sekély vízben, akár egy medencében.
A fuldokló ember gyakran csendben, észrevétlenül merül el a víz alatt, ritkán kiált vagy csapkod. Ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük a gyerekeket, ne csak alkalmanként vetünk rájuk egy gyors pillantást.
A karúszók, úszómellények és felfújható mellények nem csupán divatos kiegészítők, hanem valódi életmentők. Ezek az eszközök nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is elengedhetetlenek. Nem kell félni attól, hogy ciki lenne viselni őket – hiszen vízimentők és tapasztalt vitorlázók is előszeretettel használják őket. Akik csónakázni, SUP-ozni vagy vízibiciklizni indulnak, mindenképpen gondoskodjanak a mentőmellényről; hiszen még a legmagabiztosabb úszókat is érheti váratlan meglepetés, például a hőség okozta hirtelen rosszullét. Ne hagyjuk, hogy a biztonság háttérbe szoruljon – a víz öröme mellett mindig ügyeljünk a védelemre is!
Ez a szabály mindenki számára érvényes - felnőttek számára is komoly kockázatot jelenthet egy váratlan izomgörcs vagy rosszullét. Például, ha valaki vízibicikliről ugrik a vízbe, az nem éppen a legbölcsebb döntés. A forró test és a hűvös víz találkozása nem éppen ideális párosítás.
...hogy nem tudhatjuk, milyen mélységeket rejt az a víz. Emellett, ahogy már korábban is hangsúlyoztuk: forróságtól megizzadt testtel semmiképp ne merüljünk el a vízben!
Ne engedjük szeretteinknek, ismerőseinknek, hogy a felelőtlenségükkel veszélyeztessék akár csak önmagukat is - akkor sem, ha duzzogás lesz a vége! Jó móka a strandolás, és bizony lecsúszhat közben néhány sör vagy koktél is, amitől az ember ítélőképessége elhomályosulhat. Igyekezzünk inkább hanyagolni az alkoholfogyasztást.
Kapcsolódó információk: A gyerekek strandolásának biztonságáról korábbi írásunkban is találhatóak hasznos tippek és tanácsok.
Bár elsőre talán meglepő, a fürdőruha kiválasztásánál nem csupán a stílus és a divat játszik szerepet – a víz alatti láthatóság is lényeges szempont. Egy jól megválasztott fürdőruha nemcsak esztétikus, hanem kényelmes is, lehetővé téve a szabad mozgást. Érdemes kerülni az olyan díszítéseket vagy zsinórokat, amelyek a vízben akadhatnak, hiszen ezek zavarhatják a fürdőzést és a szórakozást. A tökéletes fürdőruha tehát harmonikusan ötvözi a stílust és a funkcionalitást.
A legfontosabb azonban a fürdőruha színe, hiszen egy esetleges mentés esetén jól láthatónak kell lennie a fuldoklónak.
Ha a víz színével megegyező árnyalatú fürdőruha öleli körbe a gyerek kicsi testét (vagy akár a sajátunkat), akkor igazán nehezen észlelhetővé válik, akár csónakból, akár magasabb helyről nézve.
A mély, kékes-zöld árnyalatú fürdőruhák szinte egybeolvadnak a víz felszínével, titokzatos módon eltűnve a mélységben.
A neonpink, neonsárga és neonnarancs színek a legütősebb választások, de a piros és lilás rózsaszín is remek alternatíva lehet. A lényeg, hogy olyan élénk és vibráló színeket válasszunk, amelyek azonnal felkeltik a figyelmet. A minták terén is széles a választék: gondoljunk csak egy piros-fehér csíkos vagy egy sárga-pink virágos ruhadarabra, esetleg fiúknak egy szikrázó piros-sárga sort viselni. Ezek a kombinációk biztosítják, hogy a bajba jutott gyerek könnyen észlelhető legyen!