Követve a finn modellt, a svédek is a taposóaknák irányába fordulnának.

Kép: Getty Images - Figyelmeztető jelzés a Falkland-szigeteken, amely a taposóaknák veszélyére hívja fel a figyelmet.
Április elején Finnország is csatlakozott azon európai országok sorához, amelyek kiléptek a taposóaknák használatát megtiltó Ottawai Egyezményből. A svéd és a finn védelmi erők közötti szoros együttműködés már évek óta tart, így Karlis Neretnieks, a svéd hadsereg vezérőrnagya úgy véli, hogy Svédországnak is érdemes lenne követnie Finnország lépéseit.
Kijelentette, hogy a NATO keretein belül együtt kell dolgozniuk a védelmi erők kialakításán, hogy felkészüljenek egy esetleges orosz agresszióra.
Ahogy arról a Dagens Nyheter svéd napilap beszámolt, a taposóaknák az évek során nagy civil szenvedést okoztak. 2021-ben az ENSZ becslése szerint 5500 ember halt meg a fegyver miatt, sokan közülük gyerekek.
Ez az egyik oka annak, hogy az ENSZ bevezette az Ottawai Egyezményt, amelyet a leszerelési diplomácia sikertörténetének neveztek. Az egyezményt mintegy 160 ország írta alá.
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – szólalt meg a svéd vezérőrnagy.
Manapság a gyalogsági aknák technológiai fejlődésen mentek keresztül, és Neretnieks különösen vonzónak találja ezt az új irányvonalat. Egyes típusok távolról, elektronikusan aktiválhatóak és deaktiválhatóak, ami lehetővé teszi, hogy a harcosok stratégiai előnyre tegyenek szert. Ezek az innovatív megoldások jelentős elrettentő erőt képviselnek az ellenfelek számára.
A hadsereg szerint a gyalogsági aknáknak három fő célja van:
A svéd szociáldemokraták arra hívják fel a figyelmet, hogy alaposan elemezni kell a helyzetet, mielőtt Svédország követné Finnország lépéseit. Szerintük fontos, hogy a döntéshozatal előtt feltérképezzék a modern és innovatív megoldásokat, amelyek jobban szolgálhatják a jövő érdekeit.
A kormány egyelőre nem jelezte, hogy érdekelné a szerződés felmondása.