Persze, szívesen! Itt van egy egyedi szöveg Kibéd témájában: Kibéd, a varázslatos település, ahol a természet szépsége és a helyi kultúra egyedülálló harmóniában él együtt. A falu szívében a régi házak mesélnek a múlt titkairól, míg a zöldellő dombok és

*Az épülő szociális lakások (Fotó: Nagy Tibor)

Zakariás Botond Csaba valamivel több mint nyolc hónapja tölti be a polgármesteri tisztséget a Kis-Küküllő menti községben. Tavaly nem sokkal a beiktatása után találkoztunk Kibéd új, fiatal elöljárójával, most pedig visszatértünk hozzá, hogy megtudjuk, mi minden történt a településen a legutóbbi látogatásunk óta.

A projektek terén nem tapasztalható jelentős előrelépés, amit a jelenlegi politikai bizonytalanság és a gazdasági válság mellett több tényező is befolyásolhat. Egyik fő projektünk a szolgálati lakások építése, amely az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében kapott támogatást az önkormányzattól. Ezen a téren pozitív fejleményekről beszélhetünk, mivel a munkálatokat sikerült újraindítani a pénzügyi források átmeneti megszűnése után. Jelenleg az ingatlan 20-30%-ban készült el, amelyben hat lakás kerül kialakításra egészségügyi dolgozók és pedagógusok számára. Emellett az Anghel Saligny program keretében négy utca, összesen körülbelül két kilométernyi szakasz leaszfaltozására vonatkozó projektünknél idén januárban aláírtuk a finanszírozási szerződést, és a kivitelező kiválasztására irányuló versenytárgyalás is lezajlott. Örömmel tapasztaltuk, hogy 16 cég pályázott, azonban a nyertes hirdetése után egyikük óvást nyújtott be, ami természetesen késlelteti a munkálatok megkezdését. Bízunk benne, hogy néhány héten belül tisztázódik a helyzet, és nem érkezik újabb fellebbezés – nyilatkozta a polgármester.

Kibéd községgazdája a polgármesteri hivatal épületének átfogó energetikai felújításáról is beszámolt. A projekt műszaki terveit éppen a látogatásunk napján, június 27-én, pénteken kellett átvinnie, ezt követően pedig a kivitelezésre vonatkozó pályázati eljárás kezdődik. A tetőszerkezet korszerűsítése is része ennek a nagyszabású beruházásnak, amely során a község vezetésének ideiglenesen el kell hagynia az épületet - tájékoztatott minket Zakariás Botond.

Április hónapban a polgármester aláírta a megállapodást egy 80 kW teljesítményű napelemrendszer telepítésére, amely a kultúrotthont és az egészségügyi központot, valamint reményeink szerint a polgármesteri hivatalt is ellátja elektromos energiával. A projekt összköltsége 530 ezer lej, melyhez támogatást az energiaügyi minisztériumon keresztül nyertek el. Ezen kívül, a közvilágítás korszerűsítése is folyamatban van, ahol költséghatékony LED-es égőket telepítenek. Jelenleg már csak a telekommunikációs berendezések üzembe helyezése van hátra a projekt befejezéséhez.

Milyen kihívások állnak még Kibéd előtt? - tettük fel a kérdést az elöljárónak. Zakariás Botond elsőként az Anghel Saligny pályázat keretein kívül eső, aszfaltmentes utcák korszerűsítését említette, ami körülbelül két-három kilométert érintene, valamint a mezőgazdasági utak helyreállítását. Ezen kívül a Küküllőn túli roma közösség is komoly problémákkal küzd, ahol sürgősen szükség van az utak állapotának javítására, az útszéleken pedig sáncok kialakítására. Továbbá, az iskola régi épületeinek felújítása is elengedhetetlen, valamint a tanintézet 17 éve - nem megfelelően - felépített, viszonylag új ingatlanjának karbantartása is indokolt. A polgármester hangsúlyozta, hogy a kibédi játszótér modernizálása is sürgető feladat, ám sajnos a szükséges beruházásokhoz az önkormányzat jelenleg nem rendelkezik elegendő forrással.

Kibéd vízellátását nem érintette a parajdi katasztrófa

A polgármester véleményét is kikértük a nagy esőzések által esetlegesen okozott károkról.

A szélsőséges időjárás rávilágított a sokszor elhanyagolt problémákra, amelyek sürgős megoldásra vártak. Szerencsére azonnal reagálni tudtunk a felmerült kihívásokra, mint például egy sánc eldugulása és néhány pince vízmentesítése. Bár az eső következtében utcák is elmosódtak, a legérintettebb területeket sikerült már teljesen helyreállítani – tájékoztatott Zakariás Botond. Arra is rákérdeztünk, hogy a parajdi természeti katasztrófa következtében a Kis-Küküllőbe került sómennyiség milyen hatással volt a község életére.

Nem mondhatom, hogy a környezetvédelmi aspektusokat teljesen figyelmen kívül hagynánk, hiszen a folyó élővilágának eltűnése valóban érezteti hatását, és ennek tragikus következményeit mindannyian tapasztaljuk. Ami a Kis-Küküllőből történő öntözést illeti, ezt eddig is csak engedéllyel végezhették a nagyobb gazdálkodók. Szerencsére az ivóvizünket a Szováta-patak biztosítja, így a vízellátás szempontjából a történtek nem okoztak számunkra gondot - hangsúlyozta az elöljáró.

Zakariás Botond Csaba polgármester mandátumának kezdetén kiemelte a közösségépítés fontosságát, amelyet apró, de hatékony lépésekkel kíván megvalósítani. Főként különféle kulturális, egyházi és sportesemények szervezésére összpontosít, hogy erősítse a közösségi kapcsolatokat. Az elhatározása jó úton halad, hiszen tavaly december óta számos értékes program valósult meg, amelyek lehetőséget biztosítottak a kibédiek számára a tartalmas együttlétre és a közösségi élmények megélésére.

Az első ilyen sikeres rendezvény a templom előtti téren helyet kapott, családias hangulatú, négynapos karácsonyi vásár volt, amit a helyi iskola és a kibédi református egyházközség bevonásával álmodtak meg. Ekkor derült ki, hogy sok olyan kézművese van a községnek, aki színvonalas alkotásokkal tud a vásárlók elé állni.

- Február 2-án Böjte Csabát láttuk vendégül egy lélekemelő beszélgetésre, 13-án pedig a Vándormozit hoztuk el Kibédre, a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet nézhette meg a helyi kultúrotthon telt házas közönsége. Február 22-ére időzítettük a hagyományos farsangot, ami nagy létszámmal és ezúttal problémamentesen zajlott. Március 15-én a helyi tanintézetek gyermekei adtak elő színvonalas műsorokat a kultúrotthonban. A nyár első rendezvénye a KISZ-szel és az iskolával közösen szervezett, a helyi református egyházközség, valamint helyi vállalkozók által támogatott gyermeknap volt, ami felért egy kisebb falunappal - sorolta az eddigi eseményeket az elöljáró.

Ami az ezután következő rendezvényeket illeti, augusztus utolsó hétvégéjén tartják meg a falunapokat, szeptember 20-án pedig a Sóvidék Népviseletben nevű hagyományőrző vándorrendezvénynek ad otthont a település. Több év kihagyás után október 14-én a kibédi Gyöngykoszorú-néptánctalálkozót is megtartják, erre már készül a helyi Seprődi János ifjúsági tánccsoport.

Gyakran tapasztalni, hogy a vidéki fiatalok vágyakoznak a szülőhelyük elhagyására, sőt sokan közülük nem csupán települést, hanem akár országot is váltanak. Kibéd azonban nem tartozik ebbe a trendbe. Ezt a jelenséget legjobban az illusztrálja, hogy idén májusban megalakult a KISZ, vagyis a Kibédi Ifjúsági Szervezet, amely a település fiataljait fogja össze.

A helyi önkormányzat és a Maros Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (MIET) támogatásával létrejött érdekképviselet aktívan részt vett a polgármesteri hivatal és az iskola közösen szervezett gyermeknapi eseményének lebonyolításában. Zakariás Botond Csaba polgármester szavai alapján, valamint a résztvevők visszajelzései szerint a rendezvény rendkívül jól sikerült. Múlt pénteki beszélgetésünk során a csapat éppen az első önálló rendezvényükre, a június 28-ára tervezett sportnapra készült. Erről, valamint a jövőbeni terveikről Domokos Zsuzsát, a KISZ elnökét kérdeztük. Zsuzsa pedagógusként régóta elkötelezett a fiatalok összefogása iránt, és korábbi tapasztalata, mint egy keresztény egyesület programkoordinátora, jól szolgálja céljaik megvalósítását.

Jelenleg 18-19 lelkes fiatal alkotja a közösségünket, mindannyian a 16-28 éves korosztályhoz tartoznak. Nagy reményeket fűzök a kibédi fiatalokhoz, hiszen az utánpótlás is szépen körvonalazódik. Amikor a gyermeknapi esemény megszervezésébe fogtunk, világossá vált, hogy mindenkinek megvan a maga erőssége, de ami igazán fontos, hogy mindenki aktívan részt vett a munkában. Ez a szellem a sportnap előkészítése során is megmaradt - mesélte Domokos Zsuzsa.

A beszélgetésünk utáni napon zajlott rendezvény első felében focibajnokságot tartottak, amelyen tíz csapat vett részt a Sóvidékről és a Küküllőmentéről, egyebek mellett Balavásárról, Nyárádszeredából, Gyulakutáról, Sófalváról, Sóváradról és Parajdról. Két kategóriában összesen 24 meccset játszottak le a csapatok a kibédi futballpályán. A labdarúgókupával párhuzamosan asztalitenisz-bajnokságra is sor került, erre a helyszínen is lehetett regisztrálni. Akinek kedve támadt hozzá, szabad sporttevékenységekből is választhatott, például tollaslabdázhatott vagy röplabdázhatott. A sportnap ebéd után bulisabb hangulatban folytatódott, ekkor beerpongbajnokságot tartottak, egy lemezlovas pedig a zenei aláfestésről gondoskodott.

- Milyenek a KISZ jövőbeli elképzelései? - érdeklődtünk a szervezet elnökénél.

- Nyáron kicsit nehéz összeszedni a fiatalokat, hiszen ez az üdülés és a szezonmunkák időszaka. Ezekre a hónapokra olyan kötetlenebb programokra gondoltam, mint egy közös szabadtéri mozizás vagy karaokéest. Az év többi részében tematikus bálokat szoktak nálunk tartani, ezeknek a szervezésében szeretnénk aktívan részt venni, a kibédi farsangot is beleértve. Ez amúgy eddig is a fiatalok hagyományőrző rendezvénye volt, és a hagyományos jelleget a továbbiakban is megtartanánk, de úgy, hogy közben még több résztvevőt megszólítsunk, bevonzunk. Ami a hosszú távú elképzeléseket illeti, a szórakoztató közösségi programok mellett különféle workshopokat is megvalósítanánk, amelyekből tanulni, fejlődni lehet, például a tizenkettedikes diákok számára igen fontos pályaorientáció témakörében - körvonalazta a jövőt Domokos Zsuzsa.

Related posts