Kék-zöld foltok megjelenése a bőrön – ezek a jelek a vérlemezkék működési zavaraira utalhatnak.

Nem ütötte meg magát sehol, mégis állandóan kék-zöld foltok tűnnek fel a bőrén? Ez a jelenség akár a vérlemezkék működésének zavarára is utalhat.

A vérlemezkék fontos szerepet töltenek be a véralvadás beindításában, így funkciózavarai vérzékenységet okoznak, ami akár súlyos méreteket is ölthet. Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa a vérlemezkék véralvadásban betöltött szerepéről és működési zavarairól beszélt.

A vörös csontvelő által létrehozott vérlemezkék, más néven trombociták, kulcsszerepet töltenek be a véralvadási folyamatokban és a vérzés megállításában. Amikor egy sérülés történik, a vérlemezkék villámgyorsan összegyűlnek, és tapadnak az érfalhoz, ahol egy alvadékot, egyfajta "dugót" formálnak. Ez a mechanizmus segít megakadályozni a jelentős vérveszteséget, és ezzel védelmet nyújt a szervezet számára.

Amikor a vérlemezkék működése zavart szenved, a vér alvadási folyamata nem zajlik le megfelelően. Ennek következményeként a vérzés hosszabb ideig elhúzódhat, vagy akár átmeneti megnyugvás után újra fellángolhat. Ez a jelenség lehet veleszületett adottság, de szerzett eredetű problémák is állhatnak a háttérben – magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

A vérlemezke-működési zavarok leggyakoribb kiváltó okai közé tartoznak bizonyos gyógyszerek, mint például az aszpirin és a reuma kezelésére használt szerek. Emellett daganatos megbetegedések kezelése, autoimmun betegségek, valamint különféle mérgezések is hozzájárulhatnak e problémák kialakulásához. Veleszületett funkciózavar esetén a vérlemezkék felszínén lévő receptorok, illetve a bennük található hírvivő anyagok és enzimek vagy kórosan működnek, vagy teljesen hiányoznak. Ennek következtében a vérlemezkék nem képesek megfelelően ellátni a véralvadást elősegítő funkciójukat.

Dr. Szélessy Zsuzsanna szerint a vérlemezkék funkciózavarai okozhatnak vérzékenységet, amelynek leggyakoribb következménye a vashiányos vérszegénység. Súlyosabb esetekben azonban akár belső vérzések is kialakulhatnak, és mindennapi problémákat, mint például erősebb vérzést kis sérülések után és az erős menstruációt is okozhatnak. A diagnózis gyorsan megállapítható egy speciális vizsgálat segítségével, mely során egy kevés vért vesznek a pácienstől, és egy készülék méri, hogy egy cső mennyi idő alatt záródik el a vértől. Ennek alapján kiderül, hogy normálisan működnek-e a vérlemezkék, és ha nem, milyen mértékben csökkent a működésük. Amennyiben a betegség igazolódik, a kezelés a súlyosságtól függően véralvadást segítő gyógyszerekkel vagy intravénás alvadási faktorokkal történik.

Kiemelkedően lényeges a gyógyszeres terápia alkalmazása műtétek, foghúzások és szülések előtt, hiszen ezzel jelentősen csökkenthetjük a komolyabb vérveszteség kockázatát. Emellett vérzékenység esetén kerülendő az aszpirin típusú szerek és a nem szteroid gyulladáscsökkentők (mint például reumagyógyszerek) használata, hiszen ezek hátráltatják a vérlemezkék normális működését.

Related posts