Új innovációk és megnövelt pénzügyi keretek: a Magyar Nemzeti Tanács idei költségvetése jelentős bővülésen ment keresztül | Vajdaság MA

A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) bevételei az eredetileg tervezett 731,1 millió dinárról 782,2 millió dinárra emelkedtek - ismertette Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke a ma megtartott 18. rendes ülésen.
A növekedés mögött több tényező is fellelhető. Ahogy arról beszámoltak, a Szerb Köztársaság költségvetési támogatása 76,88 millió dinárról 74,96 millió dinárra csökkent. Ezzel szemben a Vajdaság Autonóm Tartomány hozzájárulása 28,29 millió dinárról 32,25 millió dinárra emelkedett. A helyi önkormányzatok támogatása is pozitív irányba mozdult el, hiszen 12,08 millió dinárról 13,77 millió dinárra nőtt.
A legfontosabb változás az adományok és támogatások terén következett be: az összeg 364,3 millió dinárról 384,5 millió dinárra emelkedett, köszönhetően a magyar kormány rendkívüli anyagi hozzájárulásának. Ezt az összeget a Temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesülete székházának felújítására, valamint a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület új székházának megvásárlására fogják felhasználni.
Tóth Ramóna, az MNT hivatalos nyelv- és íráshasználatért felelős tagja felszólalásában hangsúlyozta, hogy ezek a beruházások nem csupán az ingatlanok pénzbeli értékére korlátozódnak, hanem a vajdasági magyar közösség összetartozásának és jövőbeni fennmaradásának szimbólumaiként is szolgálnak.
A Temerini Iparosok és Vállalkozók Egyesületének székháza 1885 óta szolgálja a közösséget, de az épület állapota az elmúlt évtizedekben jelentősen leromlott. A teljes felújítás költsége megközelíti a 90 ezer eurót, a most jóváhagyott támogatással viszont lehetővé válik az örökség megőrzése, a civil élet újjáélesztése.
Nagykikindán izgalmas fejlemények várják az Egység Művelődési Egyesületet, amely végre saját székházra tehet szert. Az egyesület, amely már több mint nyolc évtizede aktívan formálja a helyi magyar közéletet, most egy 1.400 négyzetméteres épület megvásárlását tervezi. Ez a terület tökéletes helyszínt kínál a színjátszó csoportoknak, kézműves foglalkozásoknak, kiállításoknak, valamint közösségi rendezvényeknek, ezzel erősítve a szórványközösség kulturális identitását. Az események és programok gazdagítása révén az új székház a közösség életének középpontjává válhat.
Az ülés keretein belül jóváhagyták a 2024-es költségvetésről készült független könyvvizsgálói jelentést is. Fremond Árpád, az MNT elnöke kifejezte elégedettségét a jelentés megállapításaival, kiemelve, hogy a tanács példásan és felelősségteljesen kezelte bevételeit.
A testület döntött az MNT által társalapított több intézmény - többek között a Zentai Történelmi Levéltár, a magyarkanizsai Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény, a kishegyesi és a magyarkanizsai könyvtár, valamint a Zentai Magyar Kamaraszínház - idei beszámolóinak elfogadásáról is. Jóváhagyták továbbá a Hét Nap hetilap 2024. évi beszámolóját és 2025. évi módosított pénzügyi tervét, valamint a Kosztolányi Dezső Színház jövő évi módosított költségvetését is.
A tanács támogatásával új igazgatók kerültek kinevezésre a csókai Öröm Iskoláskor Előtti Intézménybe, a verseci Mladost Általános Iskolába, a topolyai Mezőgazdasági Iskolába és Diákotthonba, valamint a törökkanizsai Alapfokú Zeneiskolába. Ezen kívül, több intézmény igazgatóbizottságainak és iskolaszékeinek tagcseréjét is jóváhagyták. A topolyai Bambi Iskoláskor Előtti Intézményben és az újvidéki Egyetemista Központban is változások történtek a bizottsági összetételben. Az iskolaszékek tagjainak körében szintén történt átalakítás a zentai Thurzó Lajos Általános Iskolában, a szenttamási Petőfi Sándor Általános Iskolában, a tornyosi Tömörkény István Általános Iskolában, valamint a szabadkai Politechnikai Iskolában. A tanács emellett zöld utat adott a Végrehajtó Bizottság döntéseinek, amelyek több község kulturális és tájékoztatási pályázatait érintik.
Az MNT mai ülésén összesen 56 téma került napirendre.