Irán elnöke rendkívül felháborodott, és úgy véli, hogy Donald Trump szándéka az, hogy országa térdre kényszerüljön.

Távollétében is Donald Trump dominálta az iráni iszlamista hatalomátvétel évfordulós ünnepségeit, hiszen a politikai diskurzus középpontjában állt.

Hétfő reggel Irán számos városában ezrek gyűltek össze, hogy hazafias dallamok kíséretében ünnepeljék az 1979-es iszlamista hatalomátvétel évfordulóját. Teheránban a tömeg az ikonikus Azadi toronyhoz vonult, amelynek neve perzsa nyelven „szabadságot” jelent, és amely egykor a sah tiszteletére készült – tudósít az AFP.

A rendezvényen Maszúd Pezeskian iráni elnök élesen bírálta Trump amerikai elnök politikáját. "Trump azt mondja, hogy tárgyalni akar, majd aláír egy olyan memorandumot, amely minden lehetséges eszközt felsorol forradalmunk térdre kényszerítésére" - mondta az elnök a tömeg előtt, utalva az amerikai szankciók újbóli bevezetésére. "Nem akarunk háborút, de soha nem hajtunk fejet az idegen hatalmak előtt" - tette hozzá.

Az állami televízió által bemutatott felvételeken jól látható, hogy Irán különböző városaiban – mint például Shiráz, Bandar Abbas, Rasht, Kermanshah, Sanandaj és Mashhad – tömegek gyűltek össze, hogy kifejezzék elégedetlenségüket az Egyesült Államok és Izrael politikai lépéseivel szemben. A demonstrálók között számos család is részt vett; sokan Ali Hámenei legfelsőbb vezető portréját emelték a magasba, míg mások Irán nemzeti zászlóját, illetve a teheráni vezetés által támogatott csoportok, például a Hezbollah emblémáit viselték.

A rendezvényeken iráni gyártmányú rakéták és katonai felszerelések is ki voltak állítva, amelyek különösen a családos látogatók körében keltettek nagy érdeklődést. Gyermekek Irán zászlajába burkolózva másztak fel egy légvédelmi rendszerre, miközben a tömegben egyre több helyen jelentek meg Trumpot és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt kifigurázó karikatúrák.

Trump első elnöki ciklusa alatt az Egyesült Államok kilépett a 2015-ös atomalkuból, amely lehetőséget biztosított volna Iránnak a gazdasági szankciók enyhítésére az atomprogramjának korlátozása érdekében. Hivatali visszatérését követően Trump újabb szankciókat vezetett be Irán ellen, miközben azt hangoztatta, hogy "mindenki békében élhetne, ha sikerülne egy új megállapodást kötni". Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy ha Irán merényletet tervezne ellene, "az ország megsemmisülne".

A rendezvényeken részt vevők közül sokan úgy érezték, hogy Trump politikája nem hozott változást az amerikai hozzáállásban. Egy 24 éves teheráni boltvezető, Mehdi Szadzsadfár szerint "a történelem megismétli önmagát", és "minden hazugság, amit Amerika mond". A tömeg azt skandálta: "Halál Amerikára!".

Mások kifejezetten a most hivatalba lépett elnöknek tulajdonítják a viszony elmérgesedését: "Az Egyesült Államokkal tárgyalni értelmetlen, mert hazudnak" - mondta egy 52 éves tanárnő, Parvaneh Szamakháni az AFP-nek. Fekete csadorban állt a tömegben, és kijelentette: "Irán sok engedményt tett, de Trump jött, és széttépte a megállapodást. Amerika nem megbízható!"

Beszédében Pezeskian kiemelte, hogy az Egyesült Államok stratégiája Irán belső destabilizálására irányul, amelyet a megosztottság szítása jellemez. "Ha összefogunk, mindent képesek vagyunk megoldani, ami az országunkat foglalkoztat" - fogalmazott.

Az iráni iszlamista hatalomátvétel évfordulóját minden évben tíznapos ünnepségsorozat kíséri, amely január 31-én kezdődik, amikor 1979-ben Ruhollah Khomeini ajatollah hazatért száműzetéséből. Az iráni vezetés idén különösen nagy részvételre buzdította a lakosságot, válaszul Trump szankciós döntéseire.

Related posts