Felfedezésre került egy invazív jövevény, amely a Kis-Balaton térségében tanyázik - nézd meg a videót!

Felfedeztük a Kis-Balatonon egy új, izgalmas emlősfajt, a nutriát! A felnőtt egyed valószínűleg a déli patakok folyásán vagy a Zala folyó partján tette meg a hosszú utat, hogy új otthonra leljen.

A fajra éjszakai aktivitás jellemző, ahol meghonosodik, nappal is gyakran mozgásban van. A nutria Dél-Amerikában őshonos, vízhez kötődő emlős, 4-8 kilogramm közötti testsúlyával

A tiszta vízű, gazdag vízinövényzetű helyszínek a kedvencei, ahol bőséges búvóhelyek és télen is elegendő táplálék várja - áll a Balaton Science közösségi oldalán.

Tápláléka főként lágyszárú növényekből, például gyékényből, nádból, kákából, hínárból és békalencséből áll, de gazdasági növényeket is fogyaszt. Magyarországon a nutria szaporodását először a Duna mentén és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították jó egy évtizeddel ezelőtt.

Azóta a hazánk belső területein, különösen a Dráva és a Mura folyói mentén is megjelentek a faj állományai. A természetes ellenségei közé tartozik a vörös róka, az aranysakál, a szürke farkas, valamint a ragadozómadarak.

A nutria, mint inváziós faj, az Európai Unió által összeállított veszélyt jelentő idegenhonos fajok listáján is megtalálható. Ennek oka, hogy...

Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat. Télen a vízinövények gyökereit is kiássa, part menti ásása pedig árvízvédelmi problémákhoz vezethet a töltések meggyengítésével.

A felszámolására legálisan alkalmazható szelektív vadászati módszerek bevetése ajánlott.

A nutria megjelenése komoly kihívás elé állíthatja a Kis-Balaton ökoszisztémáját, ezért a szakértők fokozott figyelemmel követik a faj terjedését.

Related posts