Idén felfedezzük, mit is jelent valójában a tömegturizmus!

Már január és február hónapjaiban érezhető, hogy a 2025-ös esztendő a turizmus történetének egyik legmozgalmasabb éve lehet. Minden jel arra mutat, hogy a repülőjegyárak, különösen a főszezonban, meredeken emelkednek, legyen szó akár európai úti célokról, akár távolabbi egzotikus helyekről. Ha szerencsénk van, esetleg találhatunk néhány kedvezőbb árú repülőjegyet, de a szállások árai valószínűleg nem fognak ilyen baráti áron elérhetővé válni. E tendencia leginkább az ázsiai piacon figyelhető meg, ahol éppen most zajlik a főszezon. Várhatóan ugyanez a helyzet fog kialakulni a népszerű európai tengerparti desztinációk esetében is.

Néhány személyes tapasztalat az utóbbi időszakból... Egy évvel ezelőtt a thaiföldi Phuketen, a tengerparti idill közepén, egy négycsillagos hotel éjszakánként 120-140 euróért kínálta a szobát reggelivel együtt – igaz, főszezonban. Most azonban ugyanez a szállás legalább 200 euróra ugrott (ezúttal a Novotelről beszélünk). A háromcsillagos, inkább kedvezőbb árkategóriás Ibis hotel szintén hasonlóan drágult, ott 220 eurót kérnek egy éjszakáért reggelivel – ami normál esetben 60-70 euró körüli áron is elérhető volt. Krabi helyzete sem sokkal jobb: a népszerű város annyira zsúfolt, hogy alig találni szabad szobát, és azok ára a normál, főszezoni ár három-négyszeresére (!) emelkedett. A legtöbb hotel teltházas, így a választási lehetőségek szűkösnek mondhatók.

Akik nem foglaltak előre, és az utolsó pillanatra hagyták, hogy a helyszínen próbálnak szállást keresni (sok ilyen kalandor létezik, akik úgy indulnak útnak, hogy a régió olcsó, így biztosan találnak valamit), legfeljebb egy zsúfolt, sokágyas bulihostelben kaphatnak helyet, méghozzá igencsak borsos áron. Ráadásul a pihenésre sem sok időt fognak találni...

A repülőjegyek világában is hasonló jelenségek figyelhetők meg. Például létezik olyan légitársaság, amely naponta akár 10 járatot kínál Phuket és Bangkok között. Ennek ellenére időnként előfordul, hogy bizonyos napokon, sőt akár több egymást követő napon is, nemcsak hogy nem találunk kedvező áron jegyet, de egyáltalán nem elérhetőek a helyek – minden ülés betelt, napokkal előre.

Legfeljebb nagyon rossz menetrenddel van pár szabad hely (jellemzően reggeli 5-6 órai indulással, vagy nagyon késő éjszaka), az is borsos áron, fapadosra, csomag nélkül. Korábban ezekre 20-40 euró volt egy egyirányú jegy, most jó, ha 100-150 euróért tudunk foglalni. Ebből is látható, hogy nemhogy nőttek az árak, de egyenesen az egekbe szöktek, és nem látni, miért indulnának csökkenésnek. Az utcák, tengerpartok, boltok zsúfolásig megteltek...

Nincs miért csodálkozni, úgy tűnik, az utasok egyelőre elfogadják a magasabb árakat, idén még biztosan.

Azok számára, akik 2025-ben terveznek utazást, már most érdemes nekilátni a foglalásoknak, hiszen a várakozás az olcsóbb árakra sokszor csalódáshoz vezethet. Ha szállodát keresünk, érdemes olyan helyet választani, amely megfelelő minőséget kínál, és kedvező áron elérhető. Ezzel a megoldással biztosíthatjuk, hogy a választott szállás ára ne emelkedjen, ráadásul a lemondhatósági lehetőség révén rugalmasan reagálhatunk, ha esetleg új ajánlatok bukkannak fel. Fontos, hogy előre meghatározzunk egy keretet a jegyek és a szállás árát illetően, és amint találunk egy kedvező ajánlatot, érdemes azonnal lecsapni rá. Alternatívaként dönthetünk úgy is, hogy a főszezonon kívül utazunk, hiszen ilyenkor az árak talán kedvezőbbek lehetnek, és a helyszínek zsúfoltságát is elkerülhetjük. Azonban ne feledjük, hogy a tömegturizmus 2025-ben valószínűleg rekordszámú látogatót vonz majd Európa és a világ népszerű desztinációira.

Related posts