Az aszály hatása a növényfajok sokszínűségére rendkívül összetett és sokrétű jelenség. Az aszályos időszakok során a vízhiány jelentősen befolyásolja a növények életfeltételeit, ami különböző reakciókat vált ki a különböző fajok között. Egyes növények, am

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont szakértőinek legújabb tanulmánya izgalmas válaszokat kínál a felmerülő kérdésekre.

Az éghajlatváltozás következményeinek előrejelzése és mérséklése, valamint a biológiai sokféleség védelme a kutatók és a politikai döntéshozók körében egyaránt alapvető jelentőségű. Különösen fontos kihívás, hogy a csapadékviszonyok átalakulása miatt hogyan alakul a fajok sokszínűsége, és ezt hogyan tudjuk előre jelezni.

Széles körben elismert tény, hogy a világ különböző részein a jobb vízellátottsággal bíró területek jellemzően gazdagabb növényi biodiverzitással büszkélkedhetnek. Ugyanakkor, ha a kutatásokra kisebb léptékben tekintünk, akkor eltérő megállapításokkal találkozunk a csapadék és a fajgazdagság kapcsolatát illetően.

Ahhoz, hogy jó előrejelzéseket tudjunk készíteni, az összefüggések megértése mellett elengedhetetlen a mögöttes mechanizmusok feltárása is - különösen az, hogy az intenzív aszályok és a tartós csapadékváltozás hogyan hat a biológiai sokféleségre.

Egy friss kutatás rámutatott, hogy a fokozódó szárazság a kísérleti parcellák szintjén, azaz négyzetméteres léptékben összefügg a növényi fajok sokféleségének csökkenésével. Ez a kapcsolat különösen erőteljesen érvényesül a szélsőséges aszályokat követően. Ugyanakkor ennek a jelenségnek a bizonyítása nem egyszerű feladat, mivel ha a területen korábban nem tapasztaltak aszályt, akkor a domináns növényfajok jelenléte elrejtheti a szárazság hatásait.

A kutatás eredményei rámutattak arra, hogy a korábbi szélsőséges aszályok fokozzák a csapadék és a fajok sokszínűsége közötti összefüggést - fotó: HUN-REN

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont kutatóinak friss tanulmánya a csapadékmennyiség hosszú távú változásai, a szélsőségesen aszályos körülmények, a domináns növényfajok biomasszája és a növényfajok sokfélesége közötti bonyolult összefüggéseket vizsgálta a kiskunsági homoki gyepekben, Fülöpházán, egy hétéves terepkísérlet során.

A Journal of Ecology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány rámutatott arra, hogy a fokozódó szárazság negatív hatással van a növényfajok sokféleségére. A kutatás részletezi azokat a mechanizmusokat is, amelyek által a növekvő szárazság hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez ebben a kényes ökoszisztémában.

Cikkünket az ajánló után folytatjuk: Fedezzük fel, hogyan optimalizálhatjuk a kukorica érésidejét! - Heti Körkérdés Hirdetés

Fedezd fel a jövő mezőgazdaságát: az univerzálisan telepíthető automata kormányzás és a precíziós, változó dózisú műtrágya-kijuttatás forradalmasítja a földművelést! Ne hagyd ki a részleteket – nézd meg a videót! +VIDEÓ Hirdetés

Ha alkatrészt vagy automata kormányzási rendszert keresel, itt a helyed! Hirdetés

Optimalizálja kiadásait és növelje hatékonyságát: innovatív megoldások a mezőgazdasági szektorban!

Hogyan növelhető egy agrárvállalkozás hatékonysága az Agrár-EDIH segítségével? Hirdetés

Fedezd fel a műholdképek világát – már nem ördöngösség! Használj ki egyedülálló lehetőségeket vállalkozásodban, akár költségek nélkül! Ne hagyd ki ezt az ajánlatot!

Fedezd fel a Mikro-Vital Avanti lenyűgöző hatását a napraforgók világában! Kiemelkedő teljesítményével és innovatív formulájával segíti a növények egészséges fejlődését, gazdagabb termést és vibráló színeket biztosítva. Próbáld ki, és tapasztald meg a különbséget! Tedd még szebbé a napraforgóidat a Mikro-Vital Avanti erejével!

Cirok, napraforgó és kukorica – melyik növény bírja a legjobban a száraz, aszályos nyarakat? +VIDEÓ Hirdetés

A kutatók egy hétéves terepkísérlet során gyűjtött adatokat használtak fel, hogy elvégezzenek egy útelemzést (path-analízis). Ennek célja annak feltárása volt, miként hat a csapadék közvetlenül és közvetve a faji sokféleségre (fajdiverzitásra).

A kísérletben először öthónapos csapadékkizárással szélsőséges aszályt szimuláltak, amelyet a nyári csapadék hat éven keresztül történő megváltoztatása követett, amelyet csapadékkizáró tetőket használva állítottak be. A kezdeti elemzések erős pozitív kapcsolatot mutattak a csapadék és a fajdiverzitás között a szélsőségesaszály-kezelést követően, de ez a hatás aszály nélkül hiányzott.

A path-analízis során egy újabb fontos összefüggést fedeztek fel: ha a területen nem tapasztaltak korábban szélsőséges szárazságot, akkor a megnövekedett csapadéknak köszönhetően a domináló fűfajok biomasszája jelentősen megnövekedett, ami kedvezőtlen hatással volt a növényi fajdiverzitásra. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a csapadék közvetlen hatása továbbra is pozitív maradt, mivel elősegítette a fajgazdagság növekedését, még a domináns fajok negatív befolyása ellenére is.

A kutatás során megállapították, hogy a korábbi szélsőséges aszályok jelentős hatással voltak a csapadék és a növényfajok számának összefüggésére. Dr. Ónodi Gábor, a tanulmány vezető szerzője így fogalmazott: "A szélsőséges aszályok nemcsak a fajok számának csökkenését idézik elő, hanem gyengítik azokat a domináns fajokat is, amelyek korábban alkalmazkodtak a meglévő klímakörülményekhez. Ez a gyengülés ugyanakkor teret ad új növényfajok betelepülésének."

Ezek az eredmények kiemelkedően fontosak, mivel segítenek megjósolni, hogyan fogják a természetes ökoszisztémák kezelni a jövőbeli éghajlatváltozás kihívásait.

Dr. Kröel-Dulay György, a kutatócsoport és a terepkísérlet vezetője megjegyzi: "Ahogy a globális hőmérséklet emelkedik és a csapadékviszonyok szélsőségesebbé válnak, az ökoszisztémák egyre érzékenyebbé válhatnak a víz elérhetőségének változásaira".

A tanulmány hangsúlyozza annak fontosságát, hogy az éghajlatváltozás biológiai sokféleségre gyakorolt hatásának értékelésénél a közvetlen és közvetett hatásokat egyaránt figyelembe kell venni. Dr. Botta-Dukát Zoltán vezető szerző hozzáteszi: "E dinamikák mélyebb megértésével jobban előre láthatjuk a közelgő kihívásokat, és hatékonyabb stratégiákat dolgozhatunk ki a biológiai sokféleség megőrzésére egy olyan világban, amely egyre növekvő környezeti bizonytalanságokkal szembesül."

A szöveg egyediségének biztosítása érdekében átfogalmazhatom. Íme egy alternatív megfogalmazás: "Származás: Ökológiai Kutatóintézet"

Indexkép: HUN-REN/ A kísérleti terület Fülöpházán. Az évente megvalósuló csapadékkezelések (erős aszály, mérsékelt aszály, kontroll és öntözés) a csapadék mennyiségében bekövetkező tartós változásokat modellezik, amelyek a múltban már több alkalommal is előfordultak. A képen az erős aszálykezelés látható, amely június végétől augusztus végéig teljesen kizárja a csapadékot. Az ismétlődő kezelések előtt a parcellák egy részét öthónapos szélsőséges aszálykezelésnek vetették alá, amely olyan szárazságot szimulált, amilyet a regionális mérések kezdete óta még nem tapasztaltak.

Related posts