Hetven esztendeje, hogy a szovjet építészet egyik kiemelkedő remekműve megelevenedett, és azóta is lenyűgöz minket különleges formavilágával és történelmi jelentőségével.

A varsói Kulturális és Tudományos Palota építése 1952-ben vette kezdetét, és a mai építkezési normákhoz viszonyítva meglepően rövid idő alatt, mindössze három év alatt valósult meg. A palota hivatalos megnyitója 1955-ben történt, így a város egyik ikonikus épületévé vált.
A varsói Kulturális és Tudományos Palota (PKiN) Lengyelország legmagasabb építménye, mely a város ikonikus szimbólumává vált. Eredetileg Sztálin ajándékaként képzelték el, és a szocialista realizmus stílusjegyeit hordozza magán. Érdekessége, hogy hét hasonló épület található Moszkvában, ezek a híres Sztálin-felhőkarcolók, amelyek a szovjet korszak építészeti örökségének részét képezik.
Dorota Zmarzlakkal, a Kultúrpalota igazgatóságának alelnökével a Rudnyev-teremben találkozunk. Ez egy konferenciaterem, eredeti, 1950-es évekbeli bútorokkal, még mindig használatban. Nevét a Kultúrpalota szovjet építészének, Lev Rudnyevnek köszönheti. Minden terem egy-egy híres személyről van elnevezve.
„Valóban elismerésre méltó a szovjet tervezők kiválósága és a lengyel fél kitartása, hiszen éppen a lengyel fél volt az, aki ezeket a funkcionalitásokat biztosította, és kissé makacsul ragaszkodott hozzájuk a szovjet féllel való egyeztetések során” – nyilatkozta az igazgatótanács egyik tagja.
Dorota Zmarzlak az Euronewsnak adott interjújában kifejtette: "Bár ez Sztálin nem szándékozott ajándéka, hosszú távon mégis rendkívül sikeresnek bizonyult. Az épület ugyanis rendkívül funkcionális, és máig az eredeti céljára használják."
„Ez a stílusok izgalmas keveredése, amit bátran nevezhetünk a stílusok őrületének. Azt javaslom, hogy ezt az építészeti csodát mindenképpen nézzék meg és értékeljék, hiszen igazán megéri!” – osztotta meg Zmarzlik.
A Kultúrpalota lenyűgöző, 3288 szobát számláló épület, mely tele van történetekkel és emlékekkel. "Egy érdekes mondás kering a falak között: ha valaki a Palotában látná meg a napvilágot, és csupán egy napot töltene el bármelyik szobában, kilenc évesen távozna innen" - meséli mosolyogva az alelnök.
A Kultúrpalota 46 emeletes, két földalatti szinttel. A 30. emeletre, a 114 méter magasan lévő kilátóba mindössze 19 másodperc alatt lehet feljutni lifttel. Ott elénk tárul Varsó panorámája.
A kilátóteraszon a szerelmesek névre szóló lakatokat is kitehetnek, amelyek az örök szerelem jelképei. "A gótikus terem, amely a kilátóterasz közepén van, egy olyan terem, ahol nem gyakran, de vannak eljegyzések vagy esküvők. Ez egy gyönyörű, bíbor színű terem, nagyon alkalmas szerelmi vallomásokhoz" - mondja Zmarzlik mosolyogva.
A palota 42. emeletén egy különleges óra található, amely nem az épület eredeti dísze. "Ez az óra 2000-ben került ide, ezért sokan millenniumi óraként emlegetik" - osztja meg Zmarzlik.
Dorota Zmarzlik kifejezi, hogy a Kultúrpalota különleges helyet foglal el a szívében. "Számomra ez az épület olyan, mint Varsó saját Empire State Buildingje. Vagy akár az Eiffel-torony, esetleg a német tévétorony. Tényleg a város szimbóluma. A varsói panoráma elválaszthatatlan részévé vált. Részben Lengyelország jelképe is, hiszen minden turista, aki ide érkezik, nyomban megjegyzi a Kultúrpalota jellegzetes körvonalait."
A Kultúra és Tudomány Palotája három városi színháznak, egy magánszínháznak, egy mozinak, az Ifjúsági Palotának, a nagy varsói Kultúrháznak, a Lengyel Tudományos Akadémia székhelyének, két múzeumnak, számos kiállítóteremnek és egyéb látnivalóknak ad otthont.
A palota közvetlen környezetében egyre újabb izgalmas események bontakoznak ki. Nemrégiben avatták fel a Modern Művészetek Múzeumát, amely közvetlen szomszédságában helyezkedik el, és máris pezsgő kulturális életet hozott a környékre. Emellett elindult a Varieté Színház építkezése is, amely új színt visz a város kulturális palettájába.
A Kultúrpalota falai között zajló egyik leglenyűgözőbb történelmi esemény a Rolling Stones felejthetetlen koncertje volt, amely örökre bevésődött a résztvevők emlékezetébe.
"Egy koncert, amely egy kicsit véletlenül került ide, mert a Rolling Stonesnak a Szovjetunióba kellett volna mennie, de különböző okok miatt ez nem jött össze. Ezért két kisebb koncertet tartottak itt" - meséli Dorota Zmarzlik.
"Óriási volt az érdeklődés. Az emberek egyszerűen megrohamozták a Kongresszusi Terem ajtaját, úgyhogy a rendőrségnek kellett közbelépnie. Elindultak a vízágyúk. A legenda szerint, amikor Mick Jagger megtudta, hogy mekkora az érdeklődés a koncertek iránt, autóba ült, körbejárta Varsót, és elajándékozta a lemezeit, mintegy kárpótolva a varsóiakat azért, hogy nem volt több koncert, és hogy nem tudott több emberrel találkozni."
Lemegyünk a mínusz egyes szinten található vezérlőterembe, ahol Mariusz Duk diszpécser vár ránk. Ő most éppen 12 órás műszakban van, és izgatottan osztja meg velünk a legfrissebb információkat.
"Az egész palota minden zugából érkeznek ide a jelentések. Például, ha a mosdókagyló eldugul, ha eltörik az ajtó kilincse, vagy ha nem záródik megfelelően az ajtó – hasonló problémákra gondolok" - fejtette ki.
A palota történetéhez az is hozzátartozik, hogy állítólag éveken át tucatnyi macska élt a pincében, és ott vadászott rágcsálókra. Most erre szakosodott cégek gondoskodnak erről, és már csak két macska maradt a palota legalsó szintjein. A palota legtetején, a 44. emeleten pedig a vándorsólymoknak van fészkük, már évtizedek óta.