Búcsúzunk Hammerl Ferencztől, a gimnáziumunk értékes tagjától, akinek hiánya mély űrt hagy a közösségünkben. Szívünket fájdalom tölti el, miközben emlékezünk a rá jellemző elhivatottságra és kedvességre. Emléke örökké élni fog közöttünk.
A közelmúltban fájdalommal búcsúzunk a Széchenyi Gimnázium legendás pedagógusától, aki az égi katedrát választotta. Rubin diplomás tanárként nemcsak az intézmény vezetője volt, hanem a diákok és kollégák számára is példaértékű figura. Emlékét örökké megőrizzük szívünkben. Nyugodjon békében, Tanár úr!
A Dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium közössége mély fájdalommal osztja meg a hírt, hogy az iskola volt igazgatója, Hammerl Ferenc, aki életének 94. évében távozott közülünk január 2-án. Az ő emléke örökre velünk marad.
Évtizedek a gimnáziumi élet szívverésében.
Hammerl Ferenc 1930. március 12-én született Magyaróváron. A helyi gimnáziumban érettségizett, majd tanulmányait a budapesti Testnevelési Főiskolán, a mai Testnevelési Egyetemen folytatta, és ott is diplomázott 1954-ben.
Pedagógusi pályáját az akkori Sztálinváros új gimnáziumában kezdte - és nyugdíjba vonulásáig, sőt, túlzás nélkül állítható, haláláig kötődött szeretett "gimijéhez". Testnevelő tanárként az órai munka mellett rengeteg sporteseményt szervezett, országos versenyeken ért el diákjaival kimagasló eredményeket - egyike volt azoknak a jeles személyiségeknek, akik feltették az intézményt az ország oktatási és sport térképésre.
Később, 1963-ban a pécsi Tanárképző Főiskolán elvégezte a rajz és művészettörténet szakot is, később pedagógiai munkájában meghatározó szerepet játszott az esztétikai nevelés. Elhivatott, sokoldalú pedagógus volt. Az iskolában a színvonalas testnevelés- és rajzoktatás mellett kerámiaműhelyt alakított ki, kerámiaszakkört is vezetett. Szerette, tisztelte tanítványait és kollégáit, igényes és következetes volt velük.
A Dr. Münnich Ferenc Gimnáziumban hosszú időn keresztül betöltötte az igazgatóhelyettesi pozíciót, majd kilenc éven át vezette az intézményt igazgatóként. Nyugdíjba vonulása után is elkötelezetten támogatta az iskolát, hiszen több évig óraadóként tevékenykedett. Így elmondható, hogy pályafutásának nemcsak legfontosabb, hanem egyetlen meghatározó helyszíne is a gimnázium volt.
Az elismert pálya állomásai
Hammerl Ferenc munkája elismeréséül több kitüntetést is kapott: így 1970-ben a Magyar Népköztársasági Sportérdemérem ezüst fokozatát, valamint "Az oktatásügy kiváló dolgozója" kitüntető jelvényt vehette át. 1980-ban megkapta Dunaújvárosban A város és a lakosság érdekében kifejtett Eredményes Munkájáért címet, 1987-ben a Magyar Népköztársaság Minisztertanácsa "Kiváló Munkáért" elismerést érdemelte, majd 1990-ben a Pedagógus Szolgálati Emlékérem címet vehette át a nevelés-oktatás érdekében végzett, több évtizedes áldozatos munkájáért.
2004-ben arany diplomájával indult el a siker útján, majd 2014-ben a gyémánt diploma elnyerésével újabb mérföldkövet ért el. 2019-ben pedig a vas diploma boldog tulajdonosává vált, amely a kitartását és elkötelezettségét tükrözi. Sajnos 2024-re, amikor a rubin diploma átvételére készült, a betegség közbeszólt, és megakadályozta, hogy megkoronázza ezt a neves eseményt.
Tiszta szívvel, teljes nyíltsággal és vidám lélekkel.
Feri bácsi nyugdíjba vonulása után a festészet iránti szenvedélyének élt, amelyben teljes szívvel és őszinte lélekkel fogalmazta meg gondolatait az emberekről és a tájakról. Munkáiban a természet és az emberi lét szépségét egyaránt megragadta, képein pedig a valóság mélyebb rétegeit fedezhetjük fel. Számos kiállításon mutatta be tehetségét az ország különböző pontjain, de 2019-ben különösen jelentős esemény zajlott: hazatért, hogy a gimnázium falai között bemutassa életművének legfontosabb darabjait, ezzel is megköszönve a helynek, ahol kezdetben felfedezte művészi hivatását.
Az intézmény középpontját ékesítő Széchenyi-portré az ő műve, ami különös jelentőséggel bír számunkra. Igazán boldog volt, amikor értesült arról, hogy e lenyűgöző kép előtt örökítjük meg azokat a diákjainkat, akik valamilyen kiemelkedő teljesítményük miatt különösen büszkeséget jelentenek számunkra.
Iskolánk közössége számára felemelő és megtisztelő pillanat volt, amikor a tavaly márciusi jubileumi eseményeken, amelyek az intézmény alapításának 70. évfordulóját ünnepelték, jelen volt a Tanár úr. Az öregdiákok találkozóján elhangzott beszéde mély nyomot hagyott mindannyiunk szívében, és örökké emlékezetes élményként fog élni bennünk.
Együttérzésünket fejezzük ki az Igazgató úr, Tanár úr, Feri bácsi iránt, aki most elindult az örök nyugalom felé. Nyugodjon békében!