Fényerőmű épül Inotán!

Az egykori szocialista erőműben 2023-ban létrejött Inota rövid idő alatt a közép-kelet-európai régió egyik legkarakteresebb audiovizuális fesztiváljává vált.

A projekt most újabb fázisába lép: augusztus 15-24. között bejárhatóvá válik a terület, és megnyílik az első nagyszabású fényművészeti kiállítás is, amelyet minden nap este 6:00 és 11:00 óra között lehet majd látogatni.

A Fényerűmű nem csupán Magyarország legnagyobb indusztriális kiállítótere, hanem a budapesti határokon túlra is kiterjedő művészeti élményközponttá alakul. Az eddig csak a fesztivál három napjára korlátozott ipari komplexum idén jelentős időtartamra nyílik meg a kortárs művészet előtt, lehetőséget adva arra, hogy a látogatók hosszabb ideig merülhessenek el a kreatív alkotások világában.

Az installációk mérete és koncepciója egy új szintet képvisel, hiszen több mint húsz különböző fény- és képzőművészeti műalkotás érkezik hét eltérő országból. A bemutatott művek között olyan helyspecifikus, kifejezetten az erőmű egyedi tereire tervezett monumentális alkotások is megtalálhatók, mint például a hűtőtornyokban, az ikonikus Turbinacsarnokban és a Kazántér mélyén elhelyezett installációk. Egy olyan élményuniverzummal gazdagodunk, mindössze egy órányira a fővárostól és húsz percre a Balatontól, amely Magyarországon eddig még sosem látott magasságokba emeli a művészetet.

A művészek közül többen a természeti jelenségek varázslatos világát választották inspirációs forrásul: Sztojánovits Andrea és Álmos Gergely „Much Closer to the Sun” című audiovizuális alkotása a napba való nézés fiziológiai és érzelmi hatásait egy meditációs térélménnyé alakítja. Karcis Gábor és Liliane Spielmann „Fading Remanence” projektje fényérzékeny virágklasztereivel egy érző ökoszisztéma illúzióját teremtik meg. Dmitry Morozov (::vtol::) „Adad” című gépi installációja valós idejű villámlásadatokat használ, hogy hang- és fényvillanásokat generáljon piezokristályokon keresztül. Robin Beekman „Parallels” című fényterében a látogatók érzékelése fokozatosan elmozdul a megszokott valóságból, míg Niko Tiainen „Decoherence” munkája a biodiverzitás drámai csökkenését vizualizálja ritmikusan szinkronizált, majd fokozatosan széteső fény- és hangminták segítségével.

A Spanyolországból érkező SpY hipnotikus installációja lebegő folyosók és oszlopok varázslatos térbeli elrendezését tárja elénk, miközben a francia Collectif Scale lélegző szoborként viselkedő kinetikus műve egy új dimenziót ad a térérzékelésnek. Az olasz Alberto Novello foszforeszkáló fénykoreográfiája, amely az erőműbe látogat el, pedig a látás határait feszegeti, így egy igazán különleges élményt nyújtva a közönségnek.

A hazai művek között Vigh Violetta belső viharokat vizsgáló Észlelőkertje, Varga Zoltán (EPER) digitális kalligráfiája és Bordos László Zsolt transzcendens fénykompozíciója teremtenek költői kapcsolatot tér, technológia és ember között, de bemutatkozik Vincent Rang Monolithja és a fényművészeti program fő kurátorainak, Besnyő Dánielnek és Kálmán Mátyásnak A Lélegző Szív című munkája is.

A családi nap keretein belül, augusztus 23-án, különféle izgalmas gyermekprogramokkal várjuk a látogatókat. A kiállítás nem csupán ezen a napon, hanem a zenei fesztivál ideje alatt is, augusztus 28. és 30. között nyitva áll majd minden érdeklődő előtt. Ne hagyd ki ezt a különleges lehetőséget!

Related posts