A bíróság felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, aki ököllel támadt antifasiszta demonstrálókra.

A bíróság börtönbüntetést szabott ki arra a férfira, aki 2019-ben antifasiszta fiatalokra támadt társai társaságában – tájékoztat a Magyar Helsinki Bizottság közleménye. A II. és III. Kerületi Bíróság keddi döntése értelmében az elsőrendű vádlottat bűnösnek nyilvánították közösség tagja elleni erőszak bűntettében, amelyet társtettesként követett el. A férfi egy évet kapott, de a bíró a büntetést két év próbaidőre felfüggesztette, és ezen időszak alatt pártfogó felügyelet alá helyezte. Továbbá kötelezték, hogy legalább 15 alkalomból álló érzékenyítő foglalkozáson vegyen részt, amelynek célja mások elfogadásának elősegítése; a foglalkozásokról 8-10 oldalas dokumentációt is be kell nyújtania.
A jogvédő civil szervezet hangsúlyozta, hogy az ügyészség korábban nem mutatott hajlandóságot vádemelésre a most felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt elkövető ügyében. Az áldozatoknak csupán pótmagánvádas eljárás keretein belül sikerült elérniük az igazságszolgáltatást, amely végül az ítélet meghozatalához vezetett.
A másodrendű vádlott ügyében a bíróság felmentő ítéletet hozott, ám a bíró hangsúlyozta, hogy nem csupán bűncselekmény hiányában, hanem azért, mert nem sikerült egyértelműen tisztázni, hogy a hétfős támadó csapatban betöltött szerepe mennyiben segítette az elkövetőket. Ennek következtében, a megfelelő bizonyítékok hiányában, bűnsegédként sem lehetett őt elítélni.
Maga a támadás hat éve történt. 2019. február 9-én a 1945. évi kitörésre emlékeztek a budai Várban és a Városmajorban szélsőjobboldali csoportok, ami ellen antifasiszták tüntettek. A rendezvény után a közeli Bambi Presszónál több antifasiszta egyetemistát megtámadott egy sötét ruhás társaság.
Két fiatal súlyos fizikai bántalmazás áldozata lett, míg a másik két diáktól elvették a szivárványos és a diákmozgalmi zászlót. Az egyik egyetemista füléből vér csordult, miután az egyik támadó háromszor megütötte ököllel. Az incidens hirtelen történt, mindössze egy percig tartott. A kiérkező rendőrök sajnos nem tudták kézre keríteni a támadókat.
Egy szélsőjobboldali internetes portál már aznap győzelmi jelentést közölt az erőszakos eseményről, amelyhez fotókat is csatoltak. A helyszínen készült kamerafelvételeken az elkövetők is láthatóak voltak, amint a 6-os villamoson és annak környékén jártak. Egy anonim bejelentő ráadásul két támadót is megnevezett. A rendőrségnek sikerült azonosítania őket, és megerősítették, hogy valóban a helyszínen tartózkodtak. Az egyik elkövető elismerte részvételét, és elmondta, hogy a másik "beugrott a tömegbe", ahol a bántalmazás zajlott. A másik támadó, akit verekedéssel vádoltak, tagadta a bűncselekményhez való közvetlen közeletét, de további részletekről nem nyilatkozott.
A rendőrség egyik gyanúsított esetében nem találta elegendőnek a bizonyítékokat ahhoz, hogy vádat emeljen, csupán azért, mert jelen volt a helyszínen, ahol társait a zászló eltulajdonításában támogatta, és még fényképezkedett is. A másik elkövető ügyében azonban a rendőrök vádemelési javaslatot terjesztettek elő az ügyészség felé. A vádhatóság viszont a rendelkezésre álló bizonyítékok ellenére nem tartotta indokoltnak a gyűlölet-bűncselekmény vádjának megfogalmazását, így a büntetőeljárást lezárták. Ivány Borbála, a Magyar Helsinki Bizottság jogásza, aki az áldozatok érdekeit képviselte, hiába fellebbezett, a Fővárosi Főügyészség nem indítványozta az ügy bíróság elé vitelét. Ennek következtében az áldozatok úgy döntöttek, hogy pótmagánvádas eljárást kezdeményeznek.
A Magyar Helsinki Bizottság képviseletében Ivány Borbála, a sértettek jogi képviselője a mai tárgyalást követően kijelentette: "Ez az ítélet fontos figyelmeztetés a rendőrség és az ügyészség számára, hogy a nyomozások során szigorúbb és alaposabb munkát végezzenek, különösképpen az emberi méltóságot sértő bűncselekmények esetében, ezzel is biztosítva a sértettek védelmét."