Stocker kancellár az Euronewsnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Európának sürgősen fel kell készülnie a Putyin utáni Oroszországra.

Az Euronews újságírója, Zsíros Sándor, Ausztria frissen megválasztott jobbközép kancellárjával folytatott beszélgetést a valenciai kongresszus keretein belül. A diskurzus során a két fél az Európai Unió és Oroszország közötti viszonyt, az energiaellátás kihívásait, a bevándorlás kérdéseit, valamint a populizmus hatásait vitatta meg.

Christian Stocker, az osztrák kancellár egy exkluzív interjúban az Euronewsnak hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak folytatnia kell az Oroszországgal szembeni szankciók alkalmazását, valamint sürgette az energiaforrások diverzifikálását. Kiemelte, hogy Moszkva az energiát zsarolási eszközként használja, ami súlyosan befolyásolja az uniós országok biztonságát és függetlenségét.

A valenciai EPP-kongresszus keretében zajló megbeszélés során Stocker, a hárompárti koalíció vezetője kiemelte, hogy az Európai Uniónak fontos, hogy különbséget tegyen Oroszország és Putyin között. Rámutatott arra is, hogy fel kell készülniük a jövőre, amikor Vlagyimir Putyin elnök már nem lesz a hatalmon.

"Oroszország nem csupán Putyin személyét jelenti" - hangsúlyozta Stocker. "Bár Putyinnal való együttműködés rendkívüli kihívásokkal jár, Oroszország a vezetője távozása után is létezni fog. Jelenleg fenyegetésként tekintünk rá, ami különösen aggasztó a nyugati demokráciák számára, hiszen destabilizáló tevékenységei és félretájékoztatási kampányai sora komoly problémákat okoz. Jelenleg Oroszország nem minősül partnernek, de ez a helyzet idővel változhat - a politikai vezetők nem maradnak hatalmon örökre."

Stocker hozzátette, hogy még túl korai lenne az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók enyhítéséről beszélni, mivel egy esetleges ukrajnai tűzszünet jelenleg nincs kilátásban. Szerinte minden békemegállapodásnak tiszteletben kell tartania Ukrajna feltételeit.

"Jelenleg nem látok erre esélyt, bár örömmel fogadnám" - mondta a fegyverszünetről. "De semmilyen tűzszünetet vagy békemegállapodást nem szabad kikényszeríteni. Ukrajnának kell meghatároznia azokat a feltételeket, amelyek mellett a béke megvalósítható. Amennyire én látom, Putyin jelenleg nem érdekelt ebben. Az EU akkor foglal állást a kérdésben, ha létrejön a békemegállapodás. Addig azonban a szankcióknak érvényben kell maradniuk."

A kancellár kiemelte, hogy sürgős lépéseket szükséges tenni az unió energiafüggőségének Oroszországtól való csökkentése érdekében. Az Európai Bizottság jelenleg azon dolgozik, hogy Európát teljes mértékben függetlenítse az orosz energiaimporttól.

"A saját kárunkon tanultuk meg, hogy nem okos dolog ennyire függeni egyetlen beszállítótól, különösen, ha az energia a zsarolás eszközévé válik" - mondta. "Ezért diverzifikáljuk az energiaforrásainkat, és függetlenítjük magunkat az orosz gáztól. A fő probléma a függőség, és most már világos, hogy ez a függőség nem volt sem jó politika, sem fenntartható megoldás. Véget vetünk neki."

Stocker azt is elmondta, hogy támogatja az Európa újrafegyverkezésére irányuló új terveket, mivel a hidegháború utáni korszak biztonsági garanciái érvényüket vesztik.

"Hosszú időn át abban az illúzióban éltünk, hogy a háborúk kora lejárt Európában" - mondta az Euronewsnak. "Én a háború után születtem, 1960-ban. A romokat újjáépítették, és abban a hitben nőttem fel, hogy a háború soha nem tér vissza Európába. A védelmi rendszereinket erre a hitre alapoztuk. De most már látjuk, hogy ez tévhit volt. Tehát újra kell terveznünk a védelmünket, jobban és felelősségteljesebben.

Ausztria aktívan bekapcsolódik az Európai Unió közös védelmi beszerzési programjába.

"Katonai szempontból semlegesek vagyunk, de ez nem jelenti azt, hogy nem fektetünk be a védelembe" - mondta Stocker. "Épp ellenkezőleg, megduplázzuk a védelmi kiadásainkat a GDP 2%-ára. Az elmúlt években már jelentősen növeltük a költségvetést. Tehát befektetünk a védelmünkbe a semlegességünk keretein belül."

Ám Svédországgal vagy Finnországgal ellentétben Ausztria nem fontolgatja a NATO-hoz való csatlakozást.

"Ausztriában nem aktuális a NATO-tagság témája, mivel semlegességünk és a védelmi kiadásaink hatékony menedzselése egyaránt ezt indokolja" - nyilatkozta Stocker.

A Sky Shield beszerzési platform egy olyan innovatív európai kezdeményezés, amely nem csupán az EU keretein belül, hanem Svájc részvételével is kibővült. Ennek köszönhetően lehetőség nyílik arra, hogy a védelmi rendszereket gazdaságos módon szerezzük be, miközben garantálja a rendszerek közötti kompatibilitást. Az irányítás és a bevetési döntések azonban továbbra is kizárólag osztrák hatáskörben maradnak, így biztosítva a nemzeti érdekek védelmét.

A bevándorlás kérdésében Stocker kancellár hangsúlyozta, hogy az EU migrációs paktuma jelentős előrelépést jelent, azonban figyelmeztetett: Brüsszelnek sürgősen lépéseket kell tennie a megvalósítás érdekében.

Nem követjük a Trump által képviselt falépítési megközelítést, de elengedhetetlen, hogy legyen egy szilárd és biztonságos külső határunk, amelyet alaposan ellenőriznek, és ahol a menedékkérelmeket a helyszínen bírálják el. Ez egy kulcsfontosságú tényező. Ezen kívül fontos, hogy létezzenek biztonságos harmadik országok is, ahová a menedékkérőket vissza lehet irányítani.

A kancellár hangsúlyozta, hogy az Európában jogellenesen tartózkodó migránsok teljes mértékben, azaz 100%-ban kénytelenek elhagyni az országot.

Célunk, hogy az Ausztriában vagy Európában jogalap nélkül tartózkodó személyek távozzanak. Hallottuk, hogy ha csupán a tartózkodási engedéllyel nem rendelkező emberek 20 százaléka térne vissza, az még mindig nem lenne elegendő. Ideális esetben a 100 százalékos visszatérés a célunk. Még ha nem is tudjuk ezt teljes mértékben megvalósítani, mindenképpen erre kell összpontosítanunk.

Related posts