Az energiahatékonyság új dimenzióját fedezhetjük fel a magyar innováció révén, amely a hőakkumulátor technológiát helyezi a középpontba. A Green.hu által bemutatott megoldás nemcsak fenntartható alternatívát kínál, hanem hozzájárul a környezeti terhelés c

Energiahatékonyság nem csak drága külföldi megoldásokkal, de okos magyar innovációval is lehetséges. Ezt bizonyítja, hogy az adatközpontokban is érdeklődnek a HeatVentors intelligens hőtárolója után, ami jelentős áramköltséget takarít meg és a szervertermek egyre növekvő karbonlábnyomát is csökkenti.
Az energiahatékonyság az IT-be is begyűrűzött szerencsére: ma már a klímatudatos digitalizáció egyik alapkérdése az adatközpontok energiafelhasználásának csökkentése. A magyar HeatVentors erre kínál alternatívát: az InnoEnergy portfóliójába tartozó vállalat intelligens hőakkumulátora hosszú távú hőtárolási megoldással támogatja az energiahatékony üzemeltetést.
A globális mesterséges intelligencia által vezérelt adatfeldolgozás térhódítása egyre inkább megemeli az energiaigényeket, különösen a hűtési rendszerek terén. Jelenleg az adatközpontok energiafelhasználása a világ összfogyasztásának 4-5%-át teszi ki, és a jelenlegi trendek alapján várható, hogy ez az arány a következő években jelentős növekedésnek indul. A hatékony hőtárolás tehát kulcsfontosságú szerepet játszhat a fenntartható energiaellátás megteremtésében.
A HeatVentors innovatív technológiája nem csupán az energiafelhasználás csökkentésében játszik kulcsszerepet, hanem a hűtési és fűtési rendszerek élettartamának meghosszabbításában is. Ezen kívül, új beruházások során jelentős mértékben csökkenti az infrastruktúra kiépítésének költségeit. A megoldás szívét képező, nem mérgező, növényi olaj alapú fázisváltó anyagok rendkívül tartósak: több mint 10 000 cikluson keresztül képesek működni, és napi használat mellett is 25 évnél hosszabb élettartammal rendelkeznek. A rendszer optimális hatékonyságát egyedülálló hőcserélő és fejlett vezérlési logika garantálja.
A megújuló energiaforrásokra és decentralizált rendszerekre épülő jövőben a HeatVentors fejlesztése fontos szereplő lehet az energetikai infrastruktúra zöldítésében - különösen ott, ahol a hűtési igények kritikus jelentőségűek.
Az általunk kifejlesztett innovatív technológia forradalmasítja az energiaellátás hatékonyságát azáltal, hogy lehetővé teszi az energia optimális tárolását a kívánt hőmérsékleten. Ezzel a megoldással a napi 1-2%-os energiaveszteség mellett évente átlagosan 25%-os energiamegtakarítást érhetünk el. Az adatközpontok üzemeltetői számára különösen kedvező, hogy a hűtési rendszerek esetleges meghibásodása sem befolyásolja a tárolók hőmérsékletének stabilitását, így garantálva a zavartalan működést. Ezen előnyöknek köszönhetően a hőakkumulátorba való befektetés költségei viszonylag rövid időn belül, akár 3-5 éven belül megtérülhetnek.
- mondta el Kakas József, a HeatVentors ügyvezető igazgatója.
A szakértő kiemelte, hogy jelenleg világszerte már 60 tárolójuk üzemel, többek között Ománban, Lisszabonban és Lyonban. Magyarországon a Sopron Hotel és az E.ON Energiatermelő Kft. is elégedett ügyfelüknek számít. Ezzel párhuzamosan az eredményeik is figyelemre méltóak. Az elmúlt két év során árbevételük háromszorosára emelkedett, és innovációikkal tavaly a legjobb zöld projektek közé kerültek az országban. Ennek az eredménynek köszönhetően a HeatVentors elnyerte a 2024-es Portfolio Green Award díjat is.
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol az energiahatékonyság témaköréről!