A bűncselekmények száma Magyarországon folyamatosan növekszik, és ez a tendencia 2021 óta egyre kifejezettebbé vált. A statisztikák aggasztó képet festenek a helyzetről, ami arra figyelmeztet, hogy sürgős intézkedésekre van szükség a közbiztonság javítása

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatainak tükrében a G7 portál arról számolt be, hogy a bűncselekmények száma Magyarországon 2021 óta másfélszeresére emelkedett. A cikk kiemeli, hogy 2024-ben olyan mértékű esetnövekedést tapasztaltak, amelyre az elmúlt hét évben nem volt példa. Érdekesség, hogy míg az utolsó évtized során a bűncselekmények száma drámai csökkenést mutatott, addig az utóbbi időszakban ennek éppen az ellenkezője figyelhető meg.

A növekedés fő mozgatórugója a vagyon elleni bűncselekmények számának drámai emelkedése, különösen a csalások és lopások terén. E két kategóriából összesen körülbelül 60 ezer esetet regisztráltak.

A G7 által említett statisztikai háttér mögött érdekes összefüggések rejlenek. A probléma egyik fő forrása az infláció, amely már hosszú évek óta folyamatosan gyengíti a forint értékét. A kormányzat 12 éve nem módosította a szabálysértési értékhatárt, így a vagyon elleni cselekmények 2012 óta 50 ezer forint felett bűncselekménynek számítanak. Az eltelt időszakban azonban a pénzromlás mértéke olyan mértékűvé vált, hogy ma már egyre több vagyon elleni cselekmény minősül bűncselekménynek, amely korábban csupán szabálysértésnek számított volna. Ez a változás rávilágít arra, hogy a jogi keretek és a gazdasági realitások között érdemi eltérések alakultak ki.

Related posts