Egy újabb holdingba irányítják a hadsereg értékes örökségét.

Fotó: MTI/EPA / Maria Senovilla - A kijevi területi légvédelem egyik mobil állása a kijevi terület keleti részén 2025. július 14-én.
A szlovén kormány új védelmi ipari kutatás és fejlesztés támogatási stratégiáját hagyta jóvá, amelynek célja a biztonság erősítése és a védelmi képességek fokozása. Ennek érdekében egy holdingot alapítanak, amely különböző projektekbe és vállalatokba fektet be. Marko Lovse, a védelmi minisztérium államtitkára kiemelte, hogy ez az első olyan stratégia, amely a nemzeti védelmi ipar fejlődését célozza meg.
A történet onnan lehet ismerős, hogy hazánkban is magánosítást jelentett be a kormányzat a védelmi szektorban, igaz, Magyarországon a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) volt az illetékes. Alig egy hónapja, június közepén írtuk meg, hogy a 4iG Csoport önálló holdingvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT), valamint az állami tulajdonú N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. (N7 Holding)
Kötött egy előzetes megállapodást az ország első állami és magántulajdonú védelmi ipari holdingvállalatának megalapításáról Magyarországon.
A hadieszközök nemzetközi értékesítésének hatékonyságának növelése érdekében megalakul a N7 Defence Zrt., amely körülbelül nyolcvan milliárd forint értékű portfólióval rendelkező ernyőszervezetként fog működni. A 4iG Csoport és a magyar állam közös felügyelete alatt létrejövő vállalat célja, hogy kilenc magyarországi gyártó cég kereskedelmi tevékenységét átadja egy újonnan alapított magáncégnek, körülbelül 60-70 milliárd forint értékben. E lépések révén a kormány abban bízik, hogy jelentősen erősíti hazánk exportpotenciálját és növeli a nemzetközi piacon való részesedését.
A Nemzeti Gazdasági Minisztérium célkitűzései között kiemelten szerepel a védelmi potenciál erősítése, melynek részeként az értékesítési tevékenységek kiszervezésével kívánják fokozni Magyarország exportképességét. Jelenleg a védelmi ipar tűnik a legalkalmasabb területnek e célok megvalósítására. Ezt a lépést különösen indokolja, hogy a NATO tagállamai az orosz fenyegetésre reagálva elkötelezték magukat amellett, hogy védelmi kiadásaik 2035-re elérjék a bruttó hazai termékük 5 százalékát. Például a szlovén kormány május végén elfogadta azt a védelmi és biztonságpolitikai tervet, amely már idén a NATO által elvárt 2 százalékos szintre emeli a védelmi kiadásokat, sőt, 2030-ra ez a hányad 3 százalékra nő, amelyet a parlament már ratifikált is.
Szlovénia új irányvonalat határozott meg a védelmi képességek fejlesztésére vonatkozóan, amelynek középpontjában a nemzeti védelmi ipar erősítése áll. Az ország célja, hogy önállóbbá váljon a védelmi technológia területén, lehetővé téve ezzel a hazai ipar versenyképességének növelését. E törekvések részeként Szlovénia szeretné integrálni védelmi iparát a szélesebb uniós keretbe, ezzel hozzájárulva az európai védelmi technológiai és ipari alap erősítéséhez.
A digitális piac dinamikus átalakulása új lehetőségeket teremtett, amelynek legfrissebb példája, hogy alig egy hete Budapestre látogatott Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, az Egyesült Arab Emírségek elnöke, a magyar kormány meghívására. A látogatás során őt egy magas szintű kormányzati delegáció és vezető üzletemberek kísérték, és a hivatalos egyeztetések során a 4iG Csoport is bejelentette, hogy több stratégiai jelentőségű megállapodást írt alá. Ez az együttműködés magában foglalja az Egyesült Arab Emírségek vezető vállalataival való közös munkát, beleértve a távközlési és digitális infrastruktúra terén elismert e& vállalatcsoportot, valamint a Mubadala Investment Company-t, amely a világ egyik legnagyobb szuverén befektetési társasága. Ezen felül néhány nappal később a 4iG újabb stratégiai partnerséget alakított ki az IAI-vel a Spacecom műholdrendszereinek üzemeltetésére és fejlesztésére vonatkozó adósságrendezési megállapodás keretében.