Elképesztő felfedezés: Óriási marsi kőzetért milliárdokat fizettek - A rejtélyes lelet világszerte izgalmat kelt!

Lenyűgöző aukció zajlott New Yorkban, ahol egy 24,5 kilogrammos marsi meteorit 5,3 millió dollárért kelt el! Ez a 38 centiméteres, Nigerben felfedezett űrkincs nemcsak méretével, hanem árával is új fejezetet nyitott a meteoritok világában. A tudományos közösség izgatottan várja, hogy felfedezze, milyen rejtélyeket tartogat ez a különleges marsi darab. Milyen titkok bújnak meg a felszíne alatt?
A Föld eddigi legnagyobb marsi meteoritdarabja, amely 5,3 millió dollárért (körülbelül 1,9 milliárd forintért) talált új gazdára, egy New York-i árverésen kelt el – közölte a Sotheby's aukciósház. Az NWA 16788 néven ismert, rozsdásbarnás árnyalatú, 24,5 kilogrammos meteoritot 2023 novemberében fedezték fel Niger egy távoli, sivatagos térségében – számolt be róla a VILÁGGAZDASÁG.
A 38 centiméter hosszú meteorit nem csupán mérete miatt különleges: a Sotheby's tudományos és természettörténeti részlegének alelnöke, Cassandra Hatton szerint "a világon ez a legnagyobb darab Mars, amely valaha eljutott a Földre" - írja a BBC. Hangsúlyozta, hogy a valószínűsége annak, hogy egy ilyen méretű marsi meteorit áthatoljon a Föld légkörén, szárazföldre zuhanjon, majd épségben megtalálják - gyakorlatilag elenyésző. Tekintettel arra, hogy a bolygónk felszínének mintegy 70 százalékát óceán borítja, óriási szerencse kellett ahhoz is, hogy a kőzet szárazföldre hulljon és begyűjthető legyen.
A Marsról származó meteoritok rendkívül különlegesnek számítanak, hiszen a Földön eddig mindössze körülbelül 400 példányt sikerült azonosítani belőlük. Ezek a ritka égi kövek egyedülálló lehetőséget kínálnak a tudósok számára, hogy jobban megértsék a vörös bolygó történelmét és összetételét.
Az NWA 16788 egy igazi különlegesség, hiszen mérete 70%-kal meghaladja a korábban felfedezett legnagyobb marsi kőzetdarabot. Az aukció kezdeti ára 4,3 millió dollár volt, de végül a vevő, a járulékos költségekkel és adókkal együtt, 5,3 millió dollárt (kb. 1,8 milliárd forint) adott ki a ritka kincsért. A vásárló kilétét és a kőzet jövőbeli sorsát nem hozzák nyilvánosságra, így a titokzatosság továbbra is körüllengi ezt az izgalmas felfedezést.
A meteorit egy jelentős tudományos és természettörténeti aukció keretein belül került kalapács alá. Ezen az eseményen 26 millió dollárért (körülbelül 9 milliárd forintért) talált gazdára egy késő jura kori Ceratosaurus csontváza, valamint egy Pachycephalosaurus koponya is, amely 1,4 millió dollárért (majdnem 500 millió forintért) kelt el. Így a szerdai aukció a közelmúlt egyik legimpozánsabb őslénytani és űrtörténeti eseményévé vált.