Damaszkusz jelenleg közvetett tárgyalásokba bonyolódik Izraellel, amelyek célja a feszültség enyhítése és a helyzet stabilizálása.

A Reuters hírügynökség korábban arról számolt be, hogy az Egyesült Arab Emírségek létrehoztak egy kommunikációs csatornát a Damaszkusz új hatalmasságai és az izraeli kormány között.

Ahmed es-Saraa nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a tárgyalások közvetítők segítségével folynak, mivel fontos, hogy elkerüljük azt a kritikus helyzetet, amikor mindkét érintett fél elveszíti a kontrollt. Kiemelte, hogy Damaszkusz olyan országokkal ápol kapcsolatokat, akik párbeszédet folytatnak Izraellel, abban a reményben, hogy sikerül meggyőzniük a zsidó államot arról, hogy tartózkodjon Szíria belügyeibe való beavatkozástól és az infrastruktúra bombázásától.

Izrael az utóbbi hetekben folytatta a légicsapásokat szíriai célpontok ellen válaszul a szíriai drúz közösséget ért fenyegetés miatt. Május elején Izrael légicsapást mért a damaszkuszi elnöki palota környékére, és ismételten figyelmeztette a szíriai vezetést, tartózkodjon a szíriai drúz kisebbség elleni minden támadástól.

Emmanuel Macron a találkozón arról beszélt, hogy hajlandó segítséget nyújtani Ahmed es-Saraának hazája stabilizálásához. Ennek feltételeként azonban a békés átmenetet nevezte meg, amely a szíriai társadalom minden részét figyelembe veszi. Kijelentette, hogy Szíria ideiglenes elnökének mindent meg kell tennie a szíriai állampolgárok védelme érdekében, függetlenül a származásuktól, felekezeti hovatartozásuktól, vagy véleményüktől.

Macron kifejezte, hogy amennyiben az általa említett feltételek teljesülnek, támogatni fogja az Európai Unió júniusi döntését a Szíriával kapcsolatos korábbi szankciók megújításának elhalasztására. A francia elnök említést tett arról is, hogy törekvéseket tesz annak érdekében, hogy meggyőzze az Egyesült Államokat a szíriai csapataik kivonásának elhalasztásáról, valamint a Washington által bevezetett büntetőintézkedések feloldásáról, ezzel is elősegítve Szíria stabilitását.

Saraa, aki december 8-án egy iszlamista koalíció vezetőjeként átvette a hatalmat Bassár el-Aszadtól, kifejezte elégedetlenségét azzal kapcsolatban, hogy nincsenek megalapozott okok az Aszad-kormánnyal szembeni szankciók fenntartására. Ezen túlmenően drámai eseménynek minősítette a drúz közösség ellen elkövetett erőszakot, és hangsúlyozta, hogy kormánya nem fog elnéző lenni azokkal szemben, akik igazságtalanságot követtek el a szíriai nép ellen.

Related posts