Chopin művei és személyes tárgyai egyedülálló ablakot nyújtanak a zeneszerző életébe és kreatív világába. A romantikus zene egyik legnagyobb mestere, Frédéric Chopin, nemcsak lenyűgöző zenéket komponált, hanem életének apró részleteivel is gazdagította mű

Frédéric Chopin zeneszerző több mint tízezer kottáját és számos személyes tárgyát digitalizálták Varsó szívében, a Frédéric Chopin Intézet keretein belül, egy jelentős európai kezdeményezés részeként. Mostantól a zeneszerző gazdag életműve egyetlen kattintással hozzáférhetővé vált mindenki számára az intézet hivatalos weboldalán, a chopin.nifc.pl címen.

Frédéric Chopin (1810-1849) a romantikus zene egyik kiemelkedő alakja, aki zongorairodalmunkban páratlan virtuozitással és érzelmi mélységgel bíró műveket alkotott. Lengyel gyökerei ellenére életének jelentős részét Párizsban töltötte, ahol a korabeli művészi és intellektuális elit körében nagy tiszteletnek örvendett. A varsói Frédéric Chopin Intézet egy ingyenes platformot hozott létre, amely a zeneszerző gazdag örökségét és munkásságát gyűjti össze, lehetőséget biztosítva a rajongók és a kutatók számára, hogy mélyebben felfedezhessék Chopin varázslatos világát.

Chopin zenei életműve szinte teljes mértékben a zongora köré épült. A tehetséges zeneszerző 1849-ben, mindössze 39 éves korában hunyt el Párizsban, tüdőbetegség következtében. Francia apától és lengyel anyától származott, és már négyévesen megkezdte zongorajátékának elsajátítását. Huszonegy éves korában Franciaországba költözött, de műveiben folyamatosan visszatükröződött hazája, Lengyelország iránti mély nosztalgiája és a népi dallamok hatása. Művei között fellelhetők lírai nokturnók, szenvedélyes polonézek, virtuóz etűdök és scherzók, valamint forradalmi szellemű mazurkák. Kompozícióiban mesterségesen ötvözte a lengyel népzenei elemeket a klasszikus zene kifinomult formáival, így létrehozva egyedi, sajátos hangzásvilágát. Kiemelkedő művei közé tartozik a Forradalmi etűd (op. 10, no. 12), a b-moll szonáta (melynek egyik legismertebb tétele a gyászinduló) és az f-moll ballada.

A Chopin Heritage Open Access Project koordinátora, Jacek Iwaszko nyilatkozata szerint a projekt keretében olyan eddig online elérhetetlen anyagok is napvilágot láttak, melyek valódi különlegességnek számítanak. A Chopin-életmű digitális megőrzése több mint két évig tartott, és körülbelül húsz szakember közreműködésével valósult meg. A különböző típusú tárgyak sajátosságaihoz mérten eltérő szkennelési technológiákat alkalmaztak. Iwaszko kiemelte, hogy az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy az összes metaadatot egységes formátumba öntsék, ezzel megkönnyítve a keresési folyamatot a platformon. A projekt fő célja, hogy Chopin örökségét tartósan megőrizzék – tette hozzá az Euronewsnak Jacek Iwaszko.

A projekt teljes költségvetése 1,7 millió euróra rúgott, ennek közel 63%-át az Európai Unió kohéziós politikájának forrásaiból finanszírozták.

Related posts