Bukarestben egy új magyar hullám terjed, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A magyar kultúra, gasztronómia és hagyományok varázsa felfedezhető a román főváros szívében, ahol a helyiek és a turisták egyaránt felfigyelnek a magyar ízekre és élmények

"Meggyőződésem, hogy Közép-Európában sokkal több dolog köt össze minket, mint ami szétválaszt" - vallja Vidnyánszky Attila.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezetője, nemrégiben interjút adott a Magyar Nemzetnek, ahol a Bánk bán című előadásukról beszélt. A produkció tavaly ősszel indult nemzetközi turnéra, és már eddig is óriási sikert aratott Belgrádban, Plovdivban, Aradon és Isztambulban. A következő állomás április 9-én lesz, amikor a bukaresti Nemzeti Színházban lépnek színpadra.

Ahogy említette: minden egyes turné kulcsfontosságú a Nemzeti Színház életében, mivel egyrészt lehetőséget ad a társulat teljesítményének megmérettetésére, másrészt pedig egy olyan világban, ahol a kapcsolatok és az együttműködések könnyen megszakadhatnak, különösen értékes a közönséggel való közvetlen találkozás.

"Ezen kívül véleményem szerint a bukaresti Nemzeti Színház részéről igazán figyelemre méltó lépés volt, hogy teret adott a Bánk bán című műnek" - emelte ki.

Vidnyánszky hangsúlyozta, hogy rendkívül büszke arra, hogy a szomszédos országokkal szinte mindenütt sikerült egy folyamatos és hatékony kommunikációs kapcsolatot kialakítaniuk.

"Több éve tartó együttműködés, együttgondolkodás zajlik a bukaresti Nemzeti Színház és a magyar Nemzeti Színház között. Sok kint élő magyar örömére pedig újra játszhattunk a Kassai Nemzeti Színházban, ahol kétnyelvű, magyar-szlovák változatban mutattuk be a Rómeó és Júliát.

- fogalmazott.

Mint mondta: e kapcsolatrendszerek fenntartása hosszútávú cél, mert ezen keresztül folyamatosan igyekeznek helyzetbe hozni a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóit, összekapcsolják őket az ottani egyetemek diákjaival is, és a jövőt tekintve ezek nagyon fontos tények.

"Fontos volt, hogy teátrumunk nemzetközi színtéren is elismertté váljon, hiszen ezzel szeretnénk ösztönözni hazánk sokszínű, de egyben meglehetősen zárkózott színházi kultúráját a nyitásra" - emelte ki.

Az interjú során a színházigazgató kifejtette, hogy április 25-én veszi kezdetét a tizenkettedik MITEM fesztivál, amelyre eddig soha nem látott létszámban, összesen tizennyolc ország társulatai látogatnak el. Vidnyánszky véleménye szerint a világszínház folyamatosan reagál a társadalmi eseményekre és változásokra, így sosem élünk rossz korszakban. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a színházi irányzatok egységesülése egyre inkább háttérbe szorul. "Lassan eltűnik az a szellemi és esztétikai kényszerekre épülő, túlságosan ideologizált színházcsinálási trend, amely főként a német színház hatására terjedt el a világ számos részén, és tudatosan vagy tudattalanul is meghatározta a fesztiválok programjait," fogalmazott.

Úgy gondolja:

Related posts